SANATÇILAR AYAKLANDI! -(TAMAMI)

‘Sanatın patronu sanatçıdır’

SANATÇILAR AYAKLANDI! -(TAMAMI)
25 Mayıs 2013 Cumartesi 18:23

Sanatçılar sanat kurumlarının kapatılmasını ve Devlet Tiyatoları’nın özelleştirilmesini protesto etti. Eylemde ‘Sanatın patronu sanatçıdır’ vurgusu yapıldı. Ayrıca sanatçılar, Reyhanlı için saygı duruşunda bulundu

Kültür Sanat Sen, AKP hükümetinin sanat kurumları özelleştirilmesi ve Devlet Tiyatroları üzerinde denetimi sağlamak için üzerinde çalışmış olduğu Devlet Tiyatroları Görev ve Çalışma Yönergesi’nde yapmak istediği değişiklikleri protesto etmek için Taksim Meydanı’nda toplandı. Sanatçılara destek vermek için CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in yanı sıra Metin Uca, Orhan Aydın, Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Genco Erkal ve Şehir Tiyatrosu sanatçılarının da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı eyleme katıldı. Eyleme destek vermek için İstanbul, Ankara, Çorum, Ordu, Denizli, Adana, Bursa, Sivas, İzmir, Zonguldak, Samsun, Erzurum, Van, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinin Devlet Tiyatroları üyeleri de eyleme katıldı. Eylemde Reyhanlı saldırısında yitirdiğimiz vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulundular. Ayrıca Kültür Sanat Sen, 5 Haziran 2013 tarihinde bu yasa tasarısını protesto etmek amacıyla sanatçıların iş bırakma eyleminde bulunacağını açıkladı.

Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen sanatçılara polis izin vermedi, müdahale etmekle tehdit etti. Bu sırada İstiklal Caddesi’nin girişine çevik kuvvet ve TOMA ile barikat kuruldu. Bunun üzerine sanatçılar AKM önüne yürüdü. AKM önünden Kültür Sanat Sen Başkanı Yavuz Demirkan bir basın açıklması yaptı. Basın açıklmasını yapan Kültür Sanat Sen Başkanı Yavuz Demirkan, AKP hükumetinin sanatçıların üzerinde yapmak istedikleri denetimleri eleştirdi.

‘Sanatı ticarileştiriyor ve yok ediyorlar’

AKP hükumetinin Kültür ve Sanat Tiyatrolarını biçimlendirmek ve ticarileştirmek istediğini belirterek şunları söyledi: “Ömründe üç tane opera, tiyatro, bale eseri izlememiş, klasik müzik dinlememiş birileri nasıl bu üç kurumu yönetir. Sanat ve sanat emekçilerinin çalışma prensiplerini İl Kültür Turizm Müdürleri mi belirleyecek? Dünyanın hiçbir yerinde sanat üzerinden kar etmek isteyen bir iktidar yoktur. Kütüphaneler, müzeler, sanat kurumları piyasaya açılacak, üzerinden kazanç hesapları yapılabilecek rant alanları değildir, olmamalıdır. Mevcut sanat kurumlarının yetmiş yıllık bilgi ve birikimlerini bir çırpıda silip atan bu yasa, yerine sanatsal uzmanlık bakımından yetersiz olacağı açık olan bir kurul getirilmek istenmektedir. Bu kişi ikditarın desteklediği ve onayladığı şekilde belirleyeceği su getirmez bir gerçektir. Bu yasa taslağı sanat kurumlarını yok etmeyi amaçlamaktadır. Yerine getirilmesi düşünülen bu ucube yapı asla kabul edilemez. Kültür Sanat Sen olarak bu girişime asla izin vermeyeceğiz.”

‘Hükümetin sanata tahamülü yok’

İstanbul CHP Milletvekili Gürsel Tekin: “İktidar aşama aşama otoriter bir sisteme geçti. Mısır’da Tahrir Meydanı’nda bile özgürlükleri var. Burda ülkenin en saygın insanları bile yürüyemiyor. Bu yasakçı mantık gazeteler, kameralar içinde geçerlidir. İstanbul’un adı kültür başkenti, bu mu kültür başkenti. İktidar sanattan kültürden yoksun. Kültür adına bir şey kalmadı. Cumhuriyetin bütün kazanımlarını yok ettiler. Bir tiyatroya bile tahamül edemiyorlar. Bu iktidar sanattan korkuyor.” dedi.

‘Yaşamımıza müdahale ediliyor’

Sanatçılar girişimi sözcüsü olarak Ataol Behramoğlu: “Sanatçılar adına konuşmak demek hepimizin adına konuşmak demektir çünkü; sanatçılar biziz. Bunlar yaşamımızın özüne müdahale ediyorlar. Cumhuriyet değerlerine, yılların birikimine karşıdır bunlar. AKP’yi yıkana kadar birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz.”

‘Bu yasanın hiçbir önemi yok’

Orhan Aydın: “Yaşadığımız süreç faşist İspanya’sında yaşanan süreçtir, yaşadığımız süreç faşist İtalya’da yaşanan süreçtir, süreç Hitler faşizmi sürecidir. Bizi bu yasa tasarısı ile sokağa çıkaranlar bilsin ki, bu yasanın tuvalet kağıdından hiçbir farkı yoktur.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.