Sanatçılar 2+1’e destek verdi: Silivri zindanları derhal boşaltılmalı

Deniz Çağlayan / Bülent Ünal

Sanatçılar 2+1’e destek verdi: Silivri zindanları derhal boşaltılmalı
17 Ocak 2014 Cuma 04:58

sanatcisilivri
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Ergenekon ve Balyoz davaları için yeniden yargılama talebine sanat dünyasından destek geldi. Sanatçılar başta hasta tutsaklar olmak üzere Silivri zindanlarının derhal boşaltılmasını istedi

Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluk süreleri ile ilgili 102. maddeye, azami 3 yıl hükmünün konması için Meclise verdiği süre işlemesine rağmen konuya ilişkin yasa tasarısı bekletiliyor. Haksız uzun tutukluluk sürelerine çözüm bulunması için sanatçılar da çağrı yaptı.  
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Ergenekon ve Balyoz davaları için yeniden yargılama talebinde bulunmasıyla gündeme gelen uzun tutukluluk süreleri hala çözüme kavuşmadı.
Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2013’te uzun tutukluluğun çözümü olarak 2+1 formülünün görüşülmesi için TBMM’ye verdiği 1 yıllık süreye rağmen konuyla ilgili yasa tasarısı henüz mecliste gündeme gelmedi. Sanatçılar Feyzioğlu’nun girişimlerini desteklediklerini ifade ederek yurtseverlerin serbest bırakılmasını istedi.  
‘Tutuksuz yargılama esas olmalı’
Bedri Baykam: 2+1 bile bir maksimumdur. Türkiye’de 10 yıldan falan bahsedilmesi bir hukuk katliamıdır. Şu anda bütün Silivri ve Hasdaldaki insanların çıkmaları gerektiğini düşünüyorum.
Son yaşanan hukuk skandalından sonra 17 Aralık krizinin ortaya çıkardığı netleştirdiği kumpasçılık itiraflarından ve saptamalarından sonra ki parantez açıyorum kumpasçılık ve yolsuzluk tabiki birbirini örtemez ama bu gerçeklerin ayyuka çıkmasıyla artık Silivri zindanlarının boşalması gerektiği iki kere iki dört hale gelmiştir.
Ve bugün artık Türkiye’de Başbakan da Bozdağ da bakanlar da bunun aksini söyleyemez. Mantık da kamu vicdanı da zaten bunu emrediyor. Onun için bu gereksiz, hukuksuz ve dayanaksız maddi manevi işkenceyi sürdürmenin anlamı yok. 2+1 de bana göre maksimumdur. Tutuksuz yargılanma esas olmalıdır.  
‘Hasta tutsaklar tahliye edilsin’
Suzan Aksoy: Metin Feyzioğlu’nun yaptığı açıklamalar esir edilmiş bütün yurtseverlerin, gazetecilerin, parti genel başkanlarının da uzun süredir söylediği şeylerden biri. İktidar o dönemde cemaatle kendisinin işbirliği ile bu yargılamaları yaptığı için ses çıkarmıyordu, işine geliyordu. Ama şu anda kendi kuyruğuna basıldı. Feyzioğlu, zaten hepimizin söylediği bir durumu TBB Başkanı olarak dillendirdi.
Tabii ki yurtseverlerimizin acilen tahliye edilmesini istiyoruz. Mahkemelerin yeniden görülmesini istiyoruz ama bu arada yolsuzluk ve rüşvetin de hangi boyutlara geldiğini muhkak her fırsatta söylememiz gerekir. Erdoğan’ın samimi olduğunu Hilmioğlu, Ersöz ve diğer hasta tutukluluların tahliyesiyle başlarsa inanacağız.   
‘Keyfilikle hukuk’
Mehmet Aksoy: 2+1’e falan gerek yok bence bunların acil bırakılması lazım. Çünklü delil yok herşey karartmaca, düzmece... Bunlar açık. Böyle bir hukuksuzluk daha Türkiye tarihinde olmadı. 12 Eylül’de bile olmadı.
Böyle çözümlere gerek yok gerçekten hukuk varsa onların hemen dışarı çıkması gerekiyor ve adil yargılanması gerekiyor. Bir Genelkurmay Başkanını siz Yüksek mahkemede yargılanması gerekirken normal mahkemede yargılıyorsunuz, uydurma sebeplerle adamı mahkum ediyorsunuz. Keyfilikle hukuk, yürütmenin hukuk üzerine baskısı var. Hırsızı yakalayan polis içeri atılıyor olay bu kadar komik.            
‘Yılların bedelini kim ödeyecek?’
Orhan Kurtuldu: TBB’nin, hukukun adaleti bulması açısından getirdiği öneri çok doğru bir öneridir. Bizler ülkenin duyarlı sanatçıları olarak TBB’nin bu önerisini destekliyoruz.
Orada haksız yere tutulan bilim insanları, sanatçılar, gazeteciler, Türk Ordusu’nun onurlu yurtsever komutanları derhal salınmalıdır.
Hiçbir suç delili ortaya koyulmadan gerçek savunmaları yapılmadan hukuk dışı mahkemeler kurularak orada esir edilmişlerdir. Bütün bu ülkenin değerli insanlarının derhal oralardan çıkartılması gerekir. Zaten o insanların kendi talebi de şudur:  “Biz af istemiyoruz bizi adil mehkemelerde yargılayın eğer suçumuz varsa çekmeye hazırız.” Ama ne olursa olsun onların haksız yere geçirdikleri sürenin bedelini kim ödeyecek?
Bunun bedeli ödenemez. Bu nedenle tutuklular derhal salınmalıdır. TBB’nin önerisini destekliyoruz ve teşekkür ediyoruz.
‘Feyzioğlu desteklenmeli’
Müjdat Gezen: Artık içeridekilerin tahliye edilip, tutuksuz yargılanmaları gerektiğine inanıyorum. Delil karartma diyorlar ne delil karatması, deliller zaten onların ellerinde, kaçacaklar diyorlar, burası onların ülkesi neden kaçsınlar. İlk olarak yapılması gereken tahliye edilmeleri, yargılanmaları gerekiyorsa da tutuksuz yargılamalar yapılmalıdır.
Üç kere cezaevinde yattım
Feyzioğlu bir hukukçu ve bir çok kesim tarafından da destekleniyor. CHP ve diğer partiler benzer önerileri daha önceden sunmuş. Metin Feyzioğlu’nun tekrar gündeme getirmesi, ya da hukukçu olarak bakması bence desteklenmesi gereken bir şeydir. Yargıç Savcı, Avukat, bu kadar yatsın diyenler o cezayı verirken önce oranın ne olduğunu bilmeleri gerekiyor. Öyle evinde ayaklarını uzatarak alınacak karar değil bunlar. Ben üç kere cezaevinde yatmış biri olarak şunu söylemek isterim.
Milletvekilleri rapor almalı
Son sınıf Hukuk Fakültesi öğrencilerinin normal tutuklular gibi bir hafta ya da bir ay cezaevinde yatmaları gerekir. Milletvekili adaylarının özellikle psikiyatriden rapor almaları gerekir. Çünkü bizi yöneten kişilerden ağır depresanlar alanlar olduğunu biliyorum.
Deniz Çağlayan / Bülent Ünal


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.