Şafak operasyonuna emek tepkisi -(TAMAMI)

Memur ve işçi sendikaları dün yapılan şafak operasyonuna tepki gösterdi. AKP’nin faşizmle beslendiğine dikkat çeken sendikacılar,...

Şafak operasyonuna emek tepkisi -(TAMAMI)
03 Ağustos 2013 Cumartesi 16:56

Memur ve işçi sendikaları dün yapılan şafak operasyonuna tepki gösterdi. AKP’nin faşizmle beslendiğine dikkat çeken sendikacılar, AKP’nin sonunun yaklaştığını söylediler

AKP’nin 5 Ağustos büyük Silivri buluşması öncesi başlattığı şafak operasyonuna emek örgütlerinden sert tepki geldi. Silivri’de yapılacak olan eylemlere getirilen yasak kararının kaldırılması gerektiğini söyleyen sendikacılar, “Silivri’de insanların en doğal hakkı olan duruşmaları izlemesi, yargılanan insanlara desteği dile getirmesi demokrasinin gereğidir” dedi.

Baskınların AKP Hükümeti’nin faşizm anlayışını yansıttığını söyleyen sendikacılar, “Diktatörlüğe karşı yapılması gereken, halkın örgütlenmesi, birleşik mücadele vermesidir” diye konuştu.

‘Demokratik haklara müdahale’

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, demokrasiye yapılan her türlü müdahaleye şiddetle karşı çıktığını söyledi. Koncuk, yapılanları, insanların demokratik haklarına müdahale olarak değerlendirerek, vatandaşların tepki koyması gerektiğini belirtti.

‘Yasak kararı kaldırılmalıdır’

Sendikal Güç Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, “Silivri’de insanların en doğal hakkı olan duruşmaları izlemesi, yargılanan insanlara desteğini dile getirmesi demokrasinin gereğidir. Bu, hukukun en temel kurallarından biridir. Yaşanan hukuksuzluklara karşı tepki vermemiz gerekiyor. Silivri’de yargılananlarla dayanışma içerisindeyim.Yasak kararı kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı. Öztaşkın, yapılanları şiddetle kınadıklarını belirtti.

‘Hükümet faşizmle besleniyor’

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin de, şafak baskınını faşist dikta anlayışın yansıması olarak değerlendirdi.

“Yaşananları, Türkiye’de var olduğu iddia edilen ‘ileri demokrasi’ şartlarıyla bağdaştırmak mümkün değil” diyen Ayçin şöyle konuştu: “Basın, halkın haber alma aracıdır. Bunun önünü kesmek, insanın yaşam damarını kesmek gibidir. Yaşam damarı kesilen halk ise bilgi sahibi olabilmesi için basın özgürlüğü hakkını kullanamaz. Habercilik yapan basının önünü kesmek, engellemek demokrasiyle bağdaşmıyor.”

Türkiye’nin açık bir faşizmle yönetildiğine dikkat çeken Ayçin, Gezi Direnişi’nin AKP Hükümeti’ni korkuttuğunu ve sonlarının yaklaştığını söyledi. Mursi’yi AKP’nin kardeşi olarak değerlendiren Ayçin, Mısır’da, Mursi’nin devrilmesinden sonra hükümeti telaş sardığını belirtti. Ayçin yaşananları, “Önüne 2023 hedefi koyan bir iktidar, oraya varmak için önündeki tüm engelleri temizlemesi gibi bir şey” diye yorumladı.

AKP Hükümeti’nin faşizmle beslendiğini ifade eden Ayçin, yapılan baskınların faşist bir dikta anlayışı yansıttığını belirterek, “Bu, kabul edilemez, bunu reddediyoruz” dedi.

‘Yapılanlar kabul edilemez’

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Türkiye’de demokrasi olmadığını söyledi. Yurdakul, “Demokratik hakkını kullanamayanların bulunduğu bir ülkede demokrasiden bahsedilemez” dedi. Baskınların sindirme amaçlı olduğunu belirten Yurdakul, yapılanların kabul edilemez olduğunu söyledi.

‘Baskıyla insanların mücadelesini engelleyemezler’

Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, AKP Hükümeti’nin tüm muhalif kesimlere baskı ve şiddet uyguladığını belirtti. Geçmişteki darbeleri aratmayacak bir durumla karşı karşıya olduğumuza dikkat çeken Servi, hükümetin baskı metoduyla insanların mücadelesini engelleyemeyeceğini ifade etti.

‘Gezi ruhu güçlenmeli’

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, hükümetin devletin tüm imkânlarını kullanarak ceberrut devlet anlayışını sürdürdüğünü belirtti.

Hükümetin Türkiye’de vandalizm uyguladığının altını çizen Serdaroğlu, “Bu baskılar yeni değil. Son süreçte özellikle 1 Mayıs’ta işçilere yönelik saldırılar, Taksim’in işçilerden koparılmaya çalışılması ve tüm topluma yönelik baskılar sonucu, “Özgürlüğümüzü istiyoruz” adı altında Gezi Direnişi ortaya çıktı” dedi.

“Faşizm anlayışı her alanda sürüyor” diyen Serdaroğlu, “Bunlara karşı Gezi ruhunu güçlendirmemiz lazım. Her türlü ortak mücadeleyi geliştirmemiz gerekiyor” sözlerini kaydetti.

‘‘Diktatörlüğe karşı örgütlenelim’

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, şafak baskınlarını AKP diktatörlüğünün uygulamaları olarak değerlendirdi. Küçükosmanoğlu, “Diktatörlüğe karşı yapılması gereken; halkın örgütlenmesi, birleşik mücadele vermesidir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.