Sabri Uzun’un ifadeleri Ramazan Akyürek’i yalanladı

Sezim Özadalı

Sabri Uzun’un ifadeleri Ramazan Akyürek’i yalanladı
05 Ekim 2014 Pazar 10:45

uzunakyurek
Hrant Dink soruşturması kapsamında ‘ilgililerin kastı yoktu’ diyen Ramazan Akyürek’in ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını, eski İstihbarat Başkanı Uzun, 5 ay önce ‘örgüt’ diyerek ortaya koymuştu
Hrant Dink soruşturması kapsamında ifade veren eski İstihbarat Daire Başkanları Ramazan Akyürek ile Sabri Uzun’un ifadelerini karşılaştırdık. Fethullah sicilli Ramazan Akyürek’in ifadelerinde “yol arkadaşı” Ali Fuat Yılmazer’i suçlarken, 8 Mayıs 2014’te ifade veren Sabri Uzun ise cinayetin işlenme nedenlerini ayrıntılarıyla anlattı. Uzun, cinayet işlenmeden 8 ay önce görevden ayrılmış yerine Akyürek gelmişti.
İşte Akyürek ve Uzun’un Terör savcılığında görevli Savcı Yusuf Doğan’ın sorularına verdiği yanıtlar:
Trabzon’da Muhittin Zenit tarafından düzenlenen F:4 raporunun
1. Paragrafında Dink’e karşı ses getirici bir eylemde bulunulacağı söyleniyor,
2. Paragrafta Dink’in öldürüleceği yazılı,
3. Paragrafta eylemcilerin eyleme giderken baz istasyonlarının takibinden kurtulmak için telefonlarını götürmeyeceklerini, köyde bırakacaklarını,
4. Paragrafta silahı köyden temin edecekleri
5. Paragrafta raporu düzenleyen memurun değerlendirme yani “Bu kişiler kafaya koydukları eylemi yapıyorlar, bu haberin önemsenmesi gerekir” diyor. Bu rapor size sunuldu mu?
AKYÜREK: Bu rapor bana sunuldu. Esas itibariyle 1. paragrafta yer alan ses getirici eylem ile son paragrafta yer alan bu kişiler kafaya koydukları eylemi yaparlar şeklindeki bilginin İstanbul’a aktarıldığı açıktır. (Akyürek rapor düzenlendiğinde Trabzon Emniyet Müdürü’ydü-Aydınlık)
UZUN: Bu rapor o zaman bana hiçbir zaman sunulmadı. Rapor hakkındaki hiçbir bilgi verilmedi. Benden bu rapor ve bilgi gizlendi. Ya benden gizlendi ya da resmen hainlik yapıldı. Yani bu soruşturmanın asıl sorumluları gizlenmeye çalışıldı.
Soru: Hrant Dink ile ilgili ölüm ihbarı bulunmasına rağmen “hedef şahıslar programı” kapsamında Dink’in korunması ile ilgili ne tür işlem yaptınız? Hrant Dink olayında öldürüleceği bilgisi alındıktan sonra durum Koruma Dairesi Başkanlığı’na bildirilmesi gerekiyor muydu?
AKYÜREK: Şahısların korunması ile ilgili olarak Koruma Daire Başkanlığı’ndan bilgi sorulmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Yani benim İstihbarat Daire Başkanı olarak böyle bir görevim yoktur.
UZUN: İstihbarat Daire Başkanlığı, Koruma Daire Başkanlığı’na koruma kararı talep yazısı yazması gerekiyordu. Koruma Daire Başkanlığı ise yakın koruma kararı çıkarması gerekiyordu.
Soru: Sizce Hrant Dink cinayetini gerçekleştirenler ve bu cinayeti öncesinde eylemin gerçekleştirilmemesi bu cinayeti işleyecek kişilerin bilinmesine rağmen gerekli tedbirlerin alınmamasının amacı neydi? Bir istihbaratçı olarak değerlendirir misiniz?
AKYÜREK: Ben bu cinayetin işlenmesinde ilgililerin kastı olduğunu düşünmüyorum. Yerel makamların bu konuda sahip olduğu bilgileri kanıksamış olduklarını düşünüyorum.
UZUN: Anayasa dışı bir güç merkezinin ülkede kendi isteklerini yapmak için yasama, yürütme, yargıyı kendi denetimine almak için bir başlangıç eylemidir. Eylemi gerçekleştirenler bilinmesine rağmen eylem engellenmemiştir.
Soru: Erhan Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanlığına neden son verildi? Cinayete karışacağı yönünde veya yardımcı olacağı yönünde bilgisi olan bir yardımcı istihbarat elemanının işine son verildikten sonra onun üzerindeki hakimiyet kaybedilmez mi?
UZUN: Bu durum polis tabiri ile alarm durumudur. Bu durumda İstihbarat Daire Başkanlığı hemen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü en acil şekilde önce telefonla bilgilendirmesi lazımdır. Sonra Hrant Dink’in öldürüleceği durumunu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bildirmesi gerekiyordu.
AKYÜREK: Yani teknik olarak söylediğiniz doğru, ancak ilin yani Trabzon İl Emnyiet Müdürlüğü’nün bunları dşünüp gerekli tedbirleri alması gerekir, istihbarat daire başkanının bu konuda yapabileceği bir şey yoktur.
Soru: Peki Ergenekon soruşturması 12 Haziran 2007’de başladı. Hrant Dink 19 Ocak 2007’de öldürüldü. Neden Dink soruşturması Ergenekon soruşturmasına bağlanmadı ve grubun eylemi olarak görülmedi?
AKYÜREK: Ben bu konuda fikir beyan etmek istemiyorum. Zira tüm bu konular adli makamlara intikal ettirilmiştir.
UZUN: Dink cinayeti diğer operasyonlar ve soruşturmalar için bir fünye görevi görecekti. Bu fünyeye bağlı patlayıcılar ise Ergenekon, Balyoz, Odatv, Fuhuş ve Casusluk dosyası, Amirallere Suikast dosyası, Şike operasyonu, 28 Şubat operasyonarıdır.
Soru: Kendisine dosyamızda örneği bulunan belirli oluşumlara ilişkin olduğu intibası yaratan şemalar gösterildi. Ne anlama geldiği soruldu.
AKYÜREK: Hrant Dink cinayetinden sonra arkadaşlar teknik bir çalışma yaptılar. İstanbul, Trabzon ve İstihbarat Daire Başkanlığı ortak teknik çalışması sonucu bazı raporlar çıkartılmıştır.
UZUN: Karar verici makamda bulunan hükümet organlarını korkutmak amacıyla ulusalcı bir örgütsel yapının hükümeti etkisizleştirici, devleti ele geçireceğine inandırmak, inandırıldıktan sonra da kendilerinin yapacağı yasa dışı operasyonlara uygun ortam hazırlama faaliyetidir. Asla böyle bir oluşum yoktur. Şemadaki oluşumlar doğru değildir.
Sezim Özadalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.