REYHANLI KATİLLERİ SURİYE MUHALİFLERİ -(TAMAMI)

Jandarma belgesinde açığa çıkan gerçek

REYHANLI KATİLLERİ SURİYE MUHALİFLERİ -(TAMAMI)
22 Mayıs 2013 Çarşamba 19:20

Jandarma istihbaratına ait bir belge, Reyhanlı’da 11 Mayıs’ta onlarca insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan ikiz bombalamanın, Suriye’de rejime karşı savaşan El Kaide’ye bağlı El Nusra örgütünce yapıldığını açık bir şekilde ortaya koydu

Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir belge, Reyhanlı’daki ikiz bombalamanın El Nusra örgütüne ait olduğunu açık bir şekilde ortaya çıkardı. Bombalamadan sonraki günlerde hazırlanan, 17 Mayıs 2013 ilgi numaralı Jandarma istihbarat belgesinde 25 Nisan 2013 tarihli bir bilgi notundan söz ediliyor. Belgede ilgili bölüm şöyle:

“25 Nisan 2013 tarihinde alınan (Suriye ülkesi Rakka şehrinde El Nusra Cephesi içerisinde faaliyet gösteren şahıslarca 23 Nisan 2013 tarihinde Mazda 323, Kia Rio ve markası modeli tespit edilemeyen bir araçla birlikte toplam üç araca bomba düzeneği yerleştirildiği, bu araçlar ile ülkemize yönelik bir saldırıda kullanlılacağı konulu bilgi notunda geçen..”

Reyhanlı’da meydana gelen patlamada patlayan asıl aracın hangisi olduğu konusunda da tartışma var. Bazı bilgilerde gizli bölmeler hazırlanan araçlardan söz edilse de “patlayan araç şudur” diye net bir ifade kullanılmaması da dikkat çekiyor.

Günler öncesinden biliniyormuş

Aydınlık sözkonusu belgeyi uzmanlara inceletti. Uzmanların verdiği bilgiye göre belge gerçek. Askeri yazışma kurallarına uygun, Jandarma Genel Komutanlığı’nın istihbarat belgesi formatında. Redhack’in yayınladığı ve “e-posta” yoluyla geldiğini açıkladığı belgeden, AKP Hükümeti’nin yakın ilişki içinde olduğu bilinen ve Suriye sınır kapılarının birçoğunu elinde bulunduran El Nusra Cephesi adlı örgütün Türkiye’ye yönelik eylem hazırlığı 25 Nisan 2013’te net bir şekilde saptanmış. Bombanın hangi araçlara yerleştirildiği, hangi şehirde yüklendiği gibi bilgiler günler öncesinden biliniyormuş.

Sorumluluğu gizleme yarışı

Emniyet İstihbaratı ve MİT arasında “biz önce bildirdik” savaşının arkasında da bu bilgi notunun olduğu anlaşılıyor. Jandarma belgesinde sözü edilen 25 Nisan 2013 tarihli bilgi notunun Emniyet ve MİT’te olmamasına imkan yok. Çünkü prosedür gereği, bir kuruma gelen bilgi diğer istihbarat kurumlarıyla paylaşılıyor. Ancak dikkat çekici nokta şu: Hem MİT’ten hem de Emniyet İstihbaratı’ndan servis edilen bilgilerde patlamadan önceki en geri tarih olarak 8 Mayıs verilmişti. Jandarma belgesinde geçen 25 Nisan 2013 tarihli bilgi notu ilk kez ortaya çıkıyor. Bunun olayı örtmek için bilinçli olarak yapıldığı anlaşılıyor. MİT ve Emniyet İstihbaratı’nın bu bilgi notunu bilmemesine imkan yok. Çünkü istihbarat kurumlarındaki işleyiş gereği, bir kuruma gelen bilgi diğer kurumlarla da paylaşılıyor.

İlk gün ortada dolaşan bazı haberlerde bombaların Rakka’da yüklendiği şeklinde bilgiler, Rakka’nın muhaliflerin kontrolünde olduğu bilgisi nedeniyle dolaşımdan çıkarıldı.

Belgede yer alan vahim bilgi

Yukarıda bir bölümüne yer verilen belgede yer alan bir başka bilgi de ayrıca vahim. Jandarma istihbarat notunda yer alan ve 25 Nisan 2013 tarihli bilgi notuna atıf yapılan bilgiye göre, Suriye’de kullanılmak üzere Türkiye’den bomba yüklenmiş araçlar hazırlanmış. Belgedeki ilgili bölüm de şöyle:

“Suriye’de faaliyet yürüten El Kaide terör örgütü yanlısı gruplara ulaştırılmak üzere 63 E 3436 plakalı araç ile patlayıcı yapımında kullanılabilen yardımcı malzemeler gönderilmesinin planlandığı...

“Teknik hassak kaynak çalışmalarından: Bomba yüklü Lancer marka koyu renkli 022506 plakalı (...) ve Kia Rio marka gri renkli 667512 Şam plakalı iki araç ile Suriye İdlip kentinde siyah renkli Şam plakalı (...) Saab marka bir aracın bomba ile tuzaklanmış şekilde hazır olduğu, ayrıca Türkiye tarafından bir aracın patlayıcı madde ile küçük ve hassas cihazlar taşıdığı, araçların Suriye güvenlik güçleri tarafından arandığı bilgisi alınmıştır. (...) Sözkonusu 4 aracın Suriye’ye yönelik bir eylemde kullanlılacağı...”

Jandarma belgesindeki istihbaratın bundan sonraki bölümünde 25 Nisan 2013 tarihli bilgi notuyla paralellik taşıdığına atıf yapılarak, söz konusu araçların sınır bölgelerinde Türkiye’ye yönelik bir saldırıda kullanılacağı kaydediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.