Ressamın İstanbul’u -(TAMAMI)

Acaba başka İstanbul’da mı yaşıyoruz?

Ressamın İstanbul’u -(TAMAMI)
03 Mayıs 2013 Cuma 18:32

Çok uzun zamandır İstanbul’a odaklanan ressam Faruk Cimok’un resimlerine, megapolden yansıyan yaşam kesitlerinin ana unsurunu insanlar, köpekler, martılar ve güvercinler oluşturuyor

Ressam Faruk Cimok’un “İstanbul Resimleri” başlıklı sergisi 5 Mayıs’a kadar Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Sanat Galerisi’nde görülebilir. Sanatçının İstanbulluları hem geçmiş güzel günlere hem bugünün karmaşasına ait.

Boğaziçi, Beyoğlu, Taksim, Ortaköy, Eyüp, Adalar... Cami avluları, çeşmeler, caddeler, sokaklar, tramvaylar, insanlar, sokak köpekleri, martılar, güvercinler. Çalışan, eğlenen, gezen, günün her saati karşımıza çıkabilecek insanlar; gülüşen, oynayan çocuklar. Önünden her gün geçtiğimiz halde belki de artık güzelliğine, görkemine dikkat bile etmediğimiz, kanıksadığımız tarihi mimari yapılar... Güneşli ya da yağmurlu günler. Ressam Faruk Cimok’un farkı tüm bunları sanatçı duyarlılığıyla ve resim ustalığıyla bir araya getirerek insan öyküleri anlatması. İstanbul’un farklı semtlerinden yaşam kesitleri onun tuvallerinden yansıyor. Bol figürlü kompozisyonlardan oluşan tuvalleri İstanbul’un görsel bir belgeliği gibi.

Ekşi Sözlük’te Faruk Cimok için “Bir çesit nostalji ressamı, Pera’yı, tramvayları, 50’li yılları resmeder” diye yazanlar sizi güldürmesin. Pek çok kişi onun resimlerini geçmişe ait sanıyor. Tablolarına yansıyan figürlerin geçmişten gelmiş gibi görünmesi -şapkalı, şık erkekler, kadınlar- izleyicileri bir tür yanılgıya düşürüyor. Resimlerinin hem günümüze ait hem değilmiş hissini yaratmasına neden olan sadece kompozisyonlardaki bu figürler değil. Tarihi mimari yapıları da kompozisyonlarına yerleştirerek bu yapıların daimi tanıklıklarından yararlanıyor.

İstanbul’u resmeden sanatçı

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1979 yılında mezun olan Faruk Cimok o günden bu yana çalışmalarını belli bir çizgide sürdürüyor. Her daim figüratif anlatımcı bir tarzda resim yapan sanatçının resme yaklaşımı yıllar içinde değişmese de, son yıllardaki çalışmalarının 80’li ve 90’lı yıllara göre farklılaştığı açık. İlk döneminde Çukurova insanını, pamuk işçilerini yansıtan ama sonraki yıllarda yaşadığı İstanbul’u resmetmeyi tercih eden Cimok, oldukça uzun bir süredir- yirmi yıldır- İstanbul serisine devam ediyor. Konu farklılığını bir kenara bırakırsak resimsel anlatım dilinde de bir farklılaşma var. Geçmiş yıllardaki deforme edilmiş hatta Neşet Günal’ınkini andıran figürler çok uzun zamandır daha fotoğrafik özellikler taşıyor. Cimok resminin fotoğrafik anlatımını kuvvetlendiren özelliklerinden biri de mimari yapıları gerçeğe uygun, orijinal detaylarıyla ele alması. Yine de bu yapılar yaşamsallıktan uzak değil; avlularındaki güvercinlerle, önlerinde oturan insanlarla sıcaklık kazanmış.

Resim restorasyonunda uzman

Desen, kompozisyon, boya teknikleri konusunda ustalığı tartışılmayan Faruk Cimok’un resim restorasyonunda uzman olduğunu hatırlatmaya bilmem gerek var mı? Sanat piyasası günümüzdeki kadar hareketli değilken bu konuya eğilen Cimok, o zaman belki de alanında tekti. Resim teknolojisi ve restorasyon konusundaki deneyimlerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde hocalık yaparak aktaran sanatçı resim piyasasını, dolaşımdaki yapıtları ve koleksiyonerlerin yaklaşımlarını çok iyi tanıyor. Pek de ciddiye almadığı güncel sanat eğilimlerine karşın sanat üretiminin bilgi ve bilincin ötesinde yetenekten geçtiğine inanıyor.

Faruk Cimok’un umudu yeşerten, hayatı güzelleştiren, mutluluk ve huzur veren resimlerini izlerken “Acaba ben başka bir İstanbul’da mı yaşıyorum” diye düşünebilirsiniz. Hatta İstanbul’un nevrotik, kaotik, stres, mutsuzluk ve yoksulluk dolu ortamını yansıtmadığı için eleştirebilirsiniz. Ama o bir sanatçı ve canının istediğini istediği gibi anlatmak hakkı. Taşradan İstanbul’a okumaya gelip, Akademi sınavından bir önceki geceyi Maçka Parkı’nda geçirmesine rağmen sınavı ikincilikle kazanan ve o günden bu yana resim yapmayı asla bırakmamış bir sanatçının her şeye hakkı vardır!

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.