Prof. Dr. Ersan Şen’den uzun tutukluluk formülü: Tutukluluk 2+1 olsun

Soruşturmanın gizliliğini Ergenekon ve Balyoz’da görmedik mi? Televizyoncular, gazeteciler o yayınladıklarını sokaktan toplamadı herhalde. ”

Prof. Dr. Ersan Şen’den uzun tutukluluk formülü: Tutukluluk 2+1 olsun
13 Ocak 2014 Pazartesi 05:47

ersansentutukluluk

Prof. Dr. Ersan Şen de CMK’nın 102. maddesine hatırlatarak, ‘102. maddeye bir hüküm koyun. Tutukluluk süresini de 2+1 yapın’ açıklamasını yaptı

Uzun tutukluluk süresiyle ilgili Aydınlık’a konuşan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, . “Türkiye’de tutuklamayla yargının esası karıştırılır. İnsanları içeri atıp yıllarca tutarlar” dedi. Şen “102. maddeye bir hüküm koyun, Yargıtay’daki süreyi tutukluluktan saymayalım. Diğer süreyi de 2+1 yapın” açıklamasını yaptı.
Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 102. maddesinin 2. fikrasına atıfta bulunan Şen, “Yargısal aktivizm, Anayasa’ya ve kanuna rağmen yargı mensuplarının savcıların ve hakimlerin öngörüleri dinlememesidir. Kendilerinin o kanunları farklı ve hatalı uygulamalarıdır. Hukuka aykırı deliller konusunda Türkiye’de ciddi bir yargısal aktivizm var” dedi.
‘Çelişkiyi giderin’
Şen, çözüm önerisi olarak da şunları kaydetti: “102. maddeye bir hüküm koyun, Yargıtay’daki süreyi tutukluluktan saymayalım. Diğer süreyi de en azından 2+1 yapın. Çelişkiyi giderin. İş Meclis’ le de bitmiyor. Yargı mensuplarında sorun var. Bunu kabul ediyoruz. Gerekçeyi vermemesi, basma kalıp sözler kullanması, yıllarca davayı sürdürmesi... Sadece kanun koyucuda hata yok.”                        
‘Hakimler ve savcılar tarafsız göremiyor’
Şen sözlerine şöyle devam etti: “5 BDP’li milletvekilini 2 günde serbest bıraktıran Anayasa Mahkemesi, niye bunu diğer vatandaşlar için yapmıyor? Diğer insanların günahı ne? Onlar milletvekili olmadığı için mi bu çileyi çekiyorlar? Tutuklulukta önemli olan seçilme hakkı mıdır,  kişinin hürriyeti ve güvenliği hakkı mıdır? O insanın diğer insandan ne üstünlüğü var? Türkiye hukuku eşit ve dürüst uygulamadığı sürece bu sıkıntı bitmeyecek. Herkes pozisyonunu genişletiyor. AKP Aydın Milletvekili bir hanımefendinin 102. madde konusundaki meclis konuşmasında ‘2+1 uygulanacak. Artık Türkiye tutuklamanın ızdırabından, uzun tutukluluktan, keyfi tutukluluktan kurtuluyor’ diye beyanı var. Kanun koyucunun iradesi tutukluluk süresinin 2+1 yıl olması. Önce hakimlerimiz, savcılarımız, avukatlarımız meseleyi tarafsız gözle göremiyorlar. Hukukun bir gün herkese lazım olacağını kabul etmiyoruz.”
Süleyman Aslan: Neden 3 ay sonra mahkemeye çıkarmıyorlar?
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın avukatı olan Şen, cezaevindeki bir görüşmesini de şöyle anlattı: “Ben kendisine ‘1 yıl içeridesin’ dedim. ‘Olur mu öyle şey? Peki neden beni 3 ay sonra mahkemeye çıkarmıyorlar ‘ dedi. ‘Bugüne kadar öyle olmadı’ dedim.”
Emekli Ceza Hakimi Ömer Yasa: Feyzioğlu’nun önerilerine uygun değişiklik yapılmalı
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Ergenekon ve Balyoz için yeniden yargılama talebinde bulunması Emekli Ceza Hakimi Ömer Yasa’dan destek aldı. Yasa, hükümeti Feyzioğlu’nun önerilerine uygun yasal değişiklikler yapmaya davet ederken İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yargılanmasındaki hukuksuzluklara da çözüm istedi. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından hükümetin yargıdaki Cemaat örgütlenmesine dikkat çekmesini değerlendirerek Ergenekon ve Balyoz davaları için yeniden yargılama talebinde bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na Emekli Ceza Hakimi Ömer Yasa’dan destek geldi. Haksız yere 6 yıldır içeride yatanların adil yargılanması gerektiğini belirten Yasa, “Örneğin, Perinçek, Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerekirken Özel Görevli Mahkeme(ÖGM)’de yargılandı, bunlar düzelmeli. Hükümet Feyzioğlu’nun önerisine uygun yasal değişiklikleri yapmalıdır.” diye konuştu.
‘Perinçek ÖGM’de yargılanmamalıydı’
Siyasi tutukluların içinde 2 tane parti genel başkanı var. Doğu Perinçek’in bulunduğu durum, siyasi partiler kanununa göre kongrelerinde parti programı yapmışlar, programın açıklamalarıyla ilgili konuşmaları var. Bunlardan dolayı yargılanmaya götürüldüler. Bunun yargılama yeri anayasa mahkemesidir, bunun iddianamesini düzenleyecek olan yargıtay başsavcısıdır. Üzerine vazifeymiş gibi ÖGM buna baktı, olmaz böyle bir şey.
‘Tutukluluk süresi 2 yıldan fazla olamaz’
Eski Ağır Ceza Hakimi Avukat  Atilla Hekimoğlu  tutukluluk süresini Aydınlık’a değerlendirdi. Hek,moğlu şunları söyledi:
 “Öteden beri gerek yerel mahkemeler gerekse Yargıtay, ağır cezalık suçlarda yargılamanın 2 yıl içinde sonuçlanması gerektiği konusundaki Ceza Mahkemesi Kanunu’ndaki (CMK) hükmü, farklı şekilde yorumluyor. Burada kanun şöyle diyor: ‘Ağır cezalık suçlarda tutukluluk süresi 2 yıldır.’ Yani, 2 yıl, içinde kişinin yargılanıp o konuda davanın sonuçlandırılması gerekir. Dava sonuçlandırılamıyorsa 2  yıl sonra o kişinin tutuksuz olarak yargılanmasına devam edilmeli. Burada bir istisna getirmiş kanun. Bazı hallerde bu süre 3 yıla kadar uzatılır diyor. Bunu yerel mahkemeler ve yargıtay bazı daireleri 3 artı 2 yıl olarak değerlendiriyor. Bu çok yanlış. Hiçbir yasa  asli tutukluluk süresini 2 yıl olarak belirledikten sonra istisnai hallerde  bu sürenin asli tutukluluk süresinden daha uzun bir süreye bali olacak şekilde bir istisna getirmez. Yani burada kanun 2 yıllık asli süreyi koymuş, bazı hallerde bu süre 1 yıl daha uzatılabilir ve toplamda 3 yılı geçemez demiş. ’nin kanayan bir yarasıdır. “
Zekeriya Öz’ün hakkında bin 800 şikayet var
Şen, Bakırköy Adliyesi’ne atanan eski Ergenekon Savcısı ve rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının koordinatörü Zekeriya Öz’ü de şu sözlerle eleştirdi: “Savcı Zekeriya Öz’e kimse kızmasın. O yetkiyi ona kanun vermedi, sen verdin. Şimdi uğraşırsın böyle. Bazı insanların kahraman yaklaşımlarını da anlamıyorum. 5 yıl önce yaptıklarına kızıyordunuz. Nasıl unutursunuz bunu? Neredeyse meşrulaştırılacak. Hakkında bin 800 şikayet olan bir savcıdır o. Karşı tarafa vuruyorsa bana vurmadığı sürece benim kahramanımdır.
Soruşturmanın gizliliğini Ergenekon ve Balyoz’da görmedik mi? Televizyoncular, gazeteciler o yayınladıklarını sokaktan toplamadı herhalde. ”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.