PKK’yla ittifak, Türkiye ile çatışmayı göze almaktır

Erdoğan’ın Iraklı peşmergelerin Kobane’ye geçişine izin vermesine ise Sipan, Türklerin reklam manevrası olarak değerlendiriyor. Sipan’a göre Kobane savaşı giderek vekiller savaşına dönüştüğünü söylüyor. “Türkler IŞİD’i...

PKK’yla ittifak, Türkiye ile çatışmayı göze almaktır
02 Kasım 2014 Pazar 10:52

pkkittifak
Der Spiegel, Kobani’yi kapağına taşıdı. Dergi, PKK propagandası yaparken, ‘PKK’nın IŞİD’e karşı mücadelesi Batı’nın son umudu’ dedi
Almanya’nın etkili dergilerinden Der Spiegel’in bu haftaki kapağı Kobani ve PKK ile Batı ilişkisine ayrıldı. “Teröre karşı tek başına” başlıklı kapağın spotunda “IŞİD’in ilerleyişi ve Kürtlerin IŞİD’e karşı tek başına verdiği mücadele” yazan dergi iç sayfalarında ise “Terk edilmiş halk-Kürtler” başlığını kullandı.
“PKK’nın IŞİD’e karşı mücadelede Batı’nın son umudu” olduğunu iddia eden Spiegel’in baştan sona PKK propagandası yapması dikkat çekti. Spiegel’in kapağındaki en önemli vurgu ise bir soruyla gündeme getirilmiş: “PKK ile ortak bir çalışma yürütülüyorsa Türkiye ile bir çatışmayı göze alarak bu adımın atılması gerekmiyor mu?”
BATI’NIN EN ÖNEMLİ MÜTTEFİKİ
Spiegel’in haberindeki önemli bazı bölümler şöyle:
PKK şu an Batı’nın en önemli müttefiki. Bir zamanlar Batı’da kimsenin görüşmeye bile cesaret edemediği bu kuvvet, Ortadoğu’yu IŞİD’ten kurtarması beklenen en önemli güç haline geldi.
BARZANİ YOLSUZLUĞA BULAŞMIŞ
Mesut Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi özünde kendisine bağlı bir devletçikte barındıran bir aile şirketidir. Hem yolsuz hem de tutucu. Buna karşılık Suriye kolu YPG ile PKK tam tersini oluşturuyor. Sıkı bir kadro örgütü ve her ne kadar demokratik olmasa bile yolsuzluğa batmışta değil.
Amerikan Hava Kuvvetleri şimdi Kobane’ye YPG için havayoluyla silah gönderiyor. Diğer yandan Avrupa ve ABD’de siyasetçiler, PKK’yı terör listesinden çıkarmayı çekingen bir şekilde ele alıyorlar.
Spiegel soruyor: Çünkü eğer PKK ile ortak bir çalışma yürütülüyorsa Türkiye ile bir çatışmayı göze alarak bu adımın atılması gerekmiyor mu?
Batılı müttefikler 1. Dünya Savaşı sonrasında Kürtlere bir devlet vaat etmişti ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk bunu engelledi.
SABRİ OK: AKP’YE GÜVENMİYORUZ
Kurulduğu 1978’den beri üyesi olan Sabri Ok, 5 korumasıyla odaya giriyor. Sabri Ok; “Eğer Kobani düşerse barışda biter ve Türkiye’de tekrar saldırılar ve şiddet başlar” diyor. Ok, zaten Türkiye Hükümeti’nin görüşmelerle zaman kazanmaya çalıştığını düşünüyor. Barışçı bir çözüme inanmıyor.
Ok, “Kürtlerin bir yandan barış görüşmeleri yürütmesi, aynı anda aynı Kürtlerin IŞİD tarafından Kobane’de Türkiye desteği ile katledilmesi absürt bir durum” diyor. Ok’a göre Türkler IŞİD’e top ve para veriyor, yaralılarını tedavi ediyor ve savaşçılarının sınırı geçmesine izin veriyor. Ok; “Kobane’nin peşmergeye değil, silah, tıbbi malzeme ve cephaneye ihtiyacı var.”
PKK KOMUTANINDAN ABD’YE TEŞEKKÜR  
Dakuk’ta PKK Komutanı Agid Kellary ile görüşüyoruz. Kellary: “Amerikalılara yardımları için teşekkür ediyoruz. Bize yardım ederek kendilerine de yardım etmiş oluyorlar. Düşmanımız ortak.”
Diyarbakır’da PKK militanı Yasak, Kobane’nin yıllardır mücadele ettikleri herşeyi temsil ettiğini söylüyor. Kentin bütün bölge için bir örnek teşkil ettiğini öne sürüyor. Kürtlerin özyönetimine tabi demokratik ve laik bir bölge. Eğer Kobane yıkılırsa Türkiye de çok yüksek bir bedel ödeyecektir” diyor Yasak: “O vakit ülkeyi ateşe veririz.”
İNCE ÇİZGİ
Her zaman ince bir çizgi söz konusu. Hem Şam’la ilişkiyi büsbütün koparmaktan imtina etmek, hem de aşırı bir bağımsızlık söylemiyle Türkiye’yi ürkütmemek. Kürt Devleti’nin sözünü etmek yerine, o devleti bilfiil kuruyorlar. Sabri Ok pek diplomatik konuşmuyor “Bu özyönetimi bütün Kuzey Kürdistan ve dünyadaki tüm Kürt bölgeler için istiyoruz.”
EYLÜL AYINDAN BERİ ABD İLE GÖRÜŞME
Buna rağmen Afrin’de herkes şunu biliyor. Havadan gelen yardıma rağmen Kobane IŞİD barbarlarına yenilirse, bu radikallerin bir dahaki hedefi Afrin’de süren barış olacak.
VEKİLLER SAVAŞI
Erdoğan’ın Iraklı peşmergelerin Kobane’ye geçişine izin vermesine ise Sipan, Türklerin reklam manevrası olarak değerlendiriyor. Sipan’a göre Kobane savaşı giderek vekiller savaşına dönüştüğünü söylüyor. “Türkler IŞİD’i ABD’liler ise bizi destekliyor. ABD ve AB burada kendilerinin gerçek dostunun ve düşmanının kim olduğuna dair derin iz bırakan bir tecrübe yaşayacak.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.