PKK’nın terör listesinden çıkması ABD gündeminde -(TAMAMI)

‘Açılım’ın mimarı ABD’li David Phillips yeni aşamayı açıkladı

PKK’nın terör listesinden çıkması ABD gündeminde -(TAMAMI)
22 Mayıs 2013 Çarşamba 19:00

ABD’nin ‘Kürt uzmanı’ Phillips, ABD’nin PKK’yı terör örgütleri listesinden çıkartarak, Suriye ve AKP-PKK görüşmelerinde belirleyici hale geleceğini yazdı. Phillips, Suriye’de PYD-AKP işbirliğini ABD’nin ‘Kürt koridoru’ projesinin Suriye ayağı için bu adımın atılmasını zorunlu görüyor

 

ABD; Rus Afgan savaşında radikal dinci gruplara destek vererek El Kaide tehdidini yaratmıştı... Aynı El Kaide Usame Bin Ladin’in liderliğinde, 11 Eylül 2001’de ABD’nin merkezine uçakla saldırılar düzenlemiş ve 3 binden fazla insan ölmüştü...

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın en az 80 ülkesinde kanlı eylemler yapan örgüt, ABD’nin Irak’ı işgali sırasında da Amerikan askerlerinin kabusu olmuştu. El Kaide ve türevlerinin, Bağdat ve çevresindeki saldırılarında 5 binden fazla ABD askeri yaşamını yitirmişti...

Bin Ladinciler ve Taliban militanlarının Afganistan ve Pakistan’da da ABD askerlerinin başına bela olduğu unutulmamalı... ABD üslerine yönelik intihar saldırıları iki ülkedeki Amerikan birliklerine on yıldır nefes aldırmıyor...

Suriye politikasında sertleşmeye başlayan ABD’nin son girişimi de gösteriyor ki, Washington radikal dincileri el altından desteklemenin yarattığı tahribatlardan hiç de ders almamış!..

Baksanıza, Başbakan Erdoğan ABD’den döner dönmez, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapılmasını içeren tasarıyı onaylamış.

Senato Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen tasarıda, Suriyeli silahlı muhalif gruplara, silahlar, askeri eğitim ve silah dışı malzeme sağlanması da hedefleniyormuş!..

ABD Kongresi’nde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti’den bazı üyeler, Suriyeli muhaliflere gönderilecek silahların “El Kaide ile bağlantılı olanlar da dahil yanlış ellere ulaşması riskine” dikkat çekmişler ama karşıt görüşlüler daha ağır basıyormuş... Yani, Amerikalılar Esad’ı devirmek için gözlerini iyice karartmışlar!..

ABD Kongresi’nin bu son hamlesinden şimdilik Suriye’ye müdahalenin düşünülmediği sonucu çıkartılabilir... Ancak asıl sonuç, ABD’den gönderilecek silahların kimlerin eline geçeceği tehlikesinde gizli?..

Silahlar; Türkiye sınırının yüzde 75’inde denetimi sağlayan El Kaide’ye mi, Taliban’a mı yoksa öldürdükleri insanların kalplerini yiyen El Nusra militanlarına mı gidecek?.. Ya da Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde de 52 can alan karanlık gruplara mı?..

Hiç merak etmeyin, Suriye’ye gönderilecek yeni silahlar da Afganistan ve Irak’ta olduğu gibi bumerang olmaktan kurtulamayacak!.. Çünkü işgalcilik, işbirlikçilik ve taşeronluğun tarihi de tekerrürden ibarettir!..FİKRET AKFIRAT

Hazırladığı raporlar ve yürüttüğü görüşmelerle AKP-PKK görüşmelerinin mimarlarından biri olan David Phillips, Avrupa Birliği ve ABD’nin PKK’yı terör örgütleri listesinden çıkarmasının zamanının geldiğini yazdı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın eski çalışanlarından David L. Phillips, Türkiye’deki AKP-PKK görüşmeleri ve PKK bağlantılı PYD’nin Suriye’de muhalefete katılması açısından bu adımın tayin edici olacağını savundu.

ABD açısından avantajlar

Huffington Post adlı internet sitesinde 21 Mayıs günü yer alan yazısında David Phillips, “PKK’yi terör örgütleri listenizden çıkartın” başlıklı İstanbul mahreçli yazısında Obama ile Erdoğan arasında 16 Mayıs’taki görüşmenin öncelikli konuların Suriye’deki durum ve AKP-PKK müzakereleri olduğunu vurguladı. “Suriye’deki durum acil” diyen Phillips, PKK’yı terör örgütleri listesinden çıkararak ABD’nin her iki konuda da gelişmeleri belirleyebileceğini savundu.

Phillips PKK’nın listeden çıkartılmasıyla, Suriye’nin Kürt bölgelerinde etkin bir konumda olan PYD’nin Suriye muhalefetine katılımının sağlanacağını kaydetti. Phillips, bu adımın ortaya şu sonuçları çkaracağını ileri sürdü:

“PYD’nin sürece dahil olması, Türkiye ile Suriye arasındaki savaşta bir tampon kurulmasını sağlar, Türkiye’nin güvenliğini güçlendirir ve Esad düştükten sonra yönetim ve bölgesel işbirliği konusunda ortak vizyonu büyütür.”

Öcalan ‘barış ve uzlaşma’ savunucusu

“Kürtler 30 milyonluk nüfusuyla dünyada devletsiz olan en büyük azınlık” diyen Phillips, Öcalan’ın İmralı’daki hücresinde “barış ve uzlaşma savunucusu” haline geldiğini ileri sürdü.

PKK’yı terör örgütleri listesinden çıkarmanın siyasi bir karar olduğunu vurgulayan Phillips, bunun için koşulların müsait olduğunu savundu. Açılım sürecinde bir ayağı sürekli Türkiye’de olan Phillips, yazısında önemli bir bilgi daha paylaştı: “Kısa bir süre önce bir Türk yetkiliye PKK’yı terör örgütleri listesinden çıkarılması yönündeki fikrimi anlattım. ‘Neden olmasın?’ dedi.”

 

ABD ve AB’nin gündeminde

ABD yönetiminin, FKÖ ve IRA’yı “barış süreci” döneminde terör örgütleri listesinden çıkardığını hatırlatan Phillips, yakın zamanda İran rejimine karşı savaşan Halkın Mücahitleri örgütlerinin de listeden çıkarılmasını örnek gösterdi. Phillips, Avrupa’da da bu yönde bir eğilim olduğunu, 24 Nisan’da Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi’nin PKK’lılar için ‘aktivist’ nitelemesi yaptığını kaydetti. Phillips, Avrupa Parlamentosu’nun gündeminde, PKK’nin AB’nin ‘terör örgütleri’ listesinden çıkartılmasının bulunduğunu vurguladı.

Phillips sürecin içinde

ABD’nin etkin “Kürt uzmanları”ndan David Phillips’in 15 Ekim 2007 tarihli “PKK’nın silahsızlandırılması, tasfiye edilmesi ve yeniden entegrasyonu” başlıklı ve Haziran 2009 tarihli “Türkler ve Iraklı Kürtler arasında Güven İnşası” başlıklı raporları, AKP-PKK görüşmelerinin yol haritası niteliğinde. Rapordaki öneriler, “açılım süreci”nde ardı ardına hayata geçirildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.