Petrolde ‘Milli menfaat’ kalktı -(TAMAMI)

AKP, ‘Yeni Türk Petrol Yasası’nı TBMM’den geçirdi. Mevcut yasadaki ‘milli menfaat’ vurgusu kaldırılırken TPAO’nun özelleştirilmesinin de önü açıldı

Petrolde ‘Milli menfaat’ kalktı -(TAMAMI)
30 Mayıs 2013 Perşembe 17:23

‘Yeni Türk Petrol Yasası’ TBMM’de kabul edildi. Kabul edilen yeni yasa ile petrol arama ve işletmede yerli ve yabancı özel sektör şirketlerin önü açılırken, “Devlet adına arama ve işletme ruhsatı alma hakkı TPAO’ya aittir” hükmü iptal edildi. Mevcut yasadaki “milli menfaat” vurgusunda “milli menfaat” tanımı yasadan çıkarılarak petrolde milli menfaatlerin esas alınması önlendi. Yasa ile TPAO’nun özelleştirmesinin önü açılırken, özellikle TPAO’nun elindeki ruhsatların kimlere verileceği sorusu gündeme geldi.

Türkiye’nin çıkarına değil

Yeni Türk Petrol Yasası’nı değerlendiren enerji uzmanı Necdet Pamir, yasanın Türkiye’nin değil yerli ve yabancı özel şirketlerin lehine olduğunu savundu. TPAO’nun sitesinde “2023 hedefimiz Türkiye’nin petrol ve doğal gaz ihtiyacını karşılamak” ifadelerinin yer aldığını kaydeden Pamir, “TPAO hedefini böyle belirlemiş ama yapılanlar ve çıkarılan yasa bunun tam tersi. TPAO Türkiye’nin en karlı kuruluşlarından biri. Ama TPAO’yu yok etmek için yasa çıkarılıyor. Belli ki bu karlı pasta birilerinin iştahını kabartıyor. TPAO’nun özelleştirilmesinin önü açılıyor” dedi.

TPAO’nun büyük paralarla sismik arama yapacak gemi aldığına, Karadeniz’deki tüm arama ruhsatlarının TPAO’nun elinde olduğuna dikkat çeken Pamir, Karadeniz’de İsrail’in Akdeniz’de bulduğu rezervin birkaç katı rezervden söz edildiğini bildirdi. Pamir şunları söyledi: “Şimdi TPAO’nun ruhsatlarını paylaşacaklar. Karadeniz’de TPAO’nun elindeki ruhsatlar yerli ve yabancıların eline geçince kamu adına yarar olmayacak. Hükümet Irak anayasasına aykırı olarak Irak’tan petrol transferi yapmayı zorluyor. Ama Doğu Akdeniz ve Ege’deki haklarımız gidiyor. Türkiye’nin çıkarları değil yabancıların çıkarları savunuluyor. Yeni Petrol Yasası ile Türkiye’nin çıkarları yok ediliyor.”

Neye oy verdiklerini bilmiyorlar

Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı İsmail Bahtiyar da, yeni yasa taslağında karşı çıktıkları sadece 3 konuda eski durumun korunduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı: “Müzayedeye çıkarılacak petrol sahaları eski yasada olduğu gibi önce TPAO’ya sorulacak. Taslakta milli parklarda arama yapılmasına izin veriliyordu bu kaldırıldı. Bir de vergi tavanı yüzde 55’ten yüzde 40’a iniyordu. Bu da eski yasada olduğu gibi yüzde 55’te kaldı. Taslakta yer alan sadece bu üç konuda, eski yasadaki maddeler Genel Kurul’da yeniden konuldu.

Bunun dışında ‘TPAO devlet adına arama yapar’ ibaresi kaldırıldı.’’ Yasaya ilişkin ilgili bakanlık yetkililerinin herhangi bir fizibilite çalışması yaparak milletvekillerine sunmadıklarını kaydeden Bahtiyar, ‘’Milletvekilleri neye oy verdiklerini bilmiyorlar. Bu kadar önemli bir kaynağı işletme hakkını başkalarına veriliyor ama bunun üzerine fizibilite çalışması yapılmıyor. Bu yasayla yabancı şirketlere birçok teşvik sağlanıyor. Petrol zaten fiyatı itibariyle taşvik edici bir kaynak. Üstüne teşvik verilmesi Türkiye’yi zarara sokuyor’’ diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.