PETROL KANUNU TASARISI KOMİSYONDAN GEÇTİ -(TAMAMI)

Türkiye Petrol Kanunu Tasarısı TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a gönderildi. TPAO’nun özelleştirilmesinin önünü...

PETROL KANUNU TASARISI KOMİSYONDAN GEÇTİ -(TAMAMI)
27 Mart 2013 Çarşamba 19:03

Türkiye Petrol Kanunu Tasarısı TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a gönderildi. TPAO’nun özelleştirilmesinin önünü açan tasarı, yabancı devletlerin petrol arama ve üretimi faaliyetinde etkili olmasına olanak tanıyor.

TPAO özelleşecek

2007 yılında AKP hükümetinin hazırladığı Petrol Yasası Cumhurbaşkanınca tekrar görüşülmek üzere TBMM’ye iade edilmişti. 5 yıl sonra 21 Aralık 2012’de TBMM’ye tekrar sunulan yeni Türk Petrol Kanunu Tasarısı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) mevcut yasada yer alan ‘Devlet adına petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma’ görev ve yetkilerinin ortadan kaldırılması ilk dikkat çekici düzenleme olarak göze çarpıyor. Geçen hafta Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın TPAO’yu THY modelinde bir bölümünü halka arz ederek özelleştirmeyi düşündüklerini açıklamıştı.

Enerjide dışa bağımlılığı arttıracak

Tasarı yasalaştığı taktirde TPAO’nun özelleştirilmesinin ilk adımı da atılmış olacak. Başta Karadeniz olmak üzere Türkiye’nin enerjideki bağımlılığını kırmak için umut bağladığı Akdeniz ve Ege aramaları için ruhsatlar TPAO’nun elinde bulunuyor. Ekson, Petrobras, Chevron gibi yabancı firmalar iki kuyu açma mükellefiyeti ile TPAO’ya ortak olarak arama yapabiliyorlar. Türkiye’nin enerji ithalatının her geçen yıl arttığı ve hükümet yetkililerince cari açığın yüksek oranlı enerji ithalatına bağlandığı bir dönemde milli petrol şirketinin devlet adına arama, sondaj, üretim faaliyetlerinden dışlanmasını enerjide dışa bağımlılığı daha da artıracak bir düzenleme olarak değerlendiriliyor.

Yabancıları iştahlandıracak düzenlemeler içeriyor

Halen yürürlükteki yasadaki yabancı devletlerin doğrudan doğruya veya dolayısıyla idaresinde etkili olabilecekleri şirketlerin petrol faaliyetinde bulunamayacakları, mülk edinemeyecekleri, tesis kuramayacakları hükmü tasarıda yer almıyor. Böylece stratejik öneme sahip bir konuda yabancı devletlerin belirleyici olması önündeki engeller kaldırılmış oluyor. Petrol şirketleri için tasarıda getirilen gelir vergisi indirimiyle Türkiye’de petrol arama yabancılar için daha da çekici hale getiriliyor. Mevcut yasada yüzde 55 olan oranında olan gelir vergisi Türk Ticaret Kanunu’na aykırı olarak tasarıyla yüzde 40’a indiriliyor. Bu düzenleme ciddi bir vergi adaletsizliğinin yanı sıra bütçe açısında büyük bir gelir kaybına da kapı aralıyor.

Uzmanlar karşı çıkıyor

TMMOB’a bağlı Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Petrol Mühendisleri Odası ile Türkiye Petrol Jeologları Derneği ve Petrol-İş Sendikası bugün yapacakları ortak bir açıklama ile Petrol Kanunu Tasarısı’na karşı çıkmaya hazırlanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.