'Perinçek'e hizmet ödülü verilmeli'

'Ermeni soykırımı yoktur, demeyi suç saymaya hazırlanan ülkeler artık bu tasarılarını meclisten geçiremezler. AİHM kararı, 'Ermeni soykırımı' ifadesinin artık dünya hukuk standartlarında yeri olmadığını tescil etmiştir' Akademisyen...

'Perinçek'e hizmet ödülü verilmeli'
21 Aralık 2013 Cumartesi 15:07

perincekodul

'Ermeni soykırımı yoktur, demeyi suç saymaya hazırlanan ülkeler artık bu tasarılarını meclisten geçiremezler. AİHM kararı, 'Ermeni soykırımı' ifadesinin artık dünya hukuk standartlarında yeri olmadığını tescil etmiştir'

Akademisyen ve yazarlar, AİHM'in, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" diyen Doğu Perinçek'i haklı bularak, İsviçre'yi mahkûm eden kararını değerlendiriyor. Uzmanlar, kararın 'tarihi' olduğu ve Türk-Ermeni meselesine ışık tutacağı görüşünde.

'Önemli bir milat'

E. Turizm Bakanı-Yazar Alev Coşkun: Sözde "Ermeni soykırımı" iddialarında çok önemli bir milattır. Neden milattır? Çünkü bugüne kadar 20-24 devlet, içersinde çok önemli ülkeler de var, sözde "Ermeni soykırımı"nı kabul etmişler ve "Bunu soruşturalım" demeyi suç saymışlardır. Diğer devletler de sıraya girmişlerdi. ABD'nin listesinde vardı. Önerge, kanun tasarısı hazır. Almanya'da hazır! Ama bu karardan sonra bu tasarıları meclisten geçiremezler. Bunların hepsi çürüdü artık. Bu manada karar çok önemlidir ve dünya çapındadır. Perinçek'in yaptığı bu iş, sözde "soykırım" davasında en önemli aşamadır. Devletin, Silivri Cezaevi'ndeki Perinçek'e hizmet ödülü vermesi gerekir.

'Tarihe not düşülmüştür'

E. Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan: Perinçek'in kazandığı dava, aslında Türk-Ermeni meselesine de ışık tutacak niteliktedir. Ayrıca Türkiye aleyhine her yıl tekrarlanan yalanlara da en güzel cevaptır. Lozan'daki toplantıda biz de vardık. Tarihe not düşülmüştür. AİHM kararı, İsviçre mahkemesi kararını teşhir etmiştir. "Ermeni soykırımı" diye bir ifadenin artık Avrupa ve dünya hukuk standartlarında yeri olmadığını tescil etmiştir. Sayın Perinçek'i kutluyorum.

Araştırmacı Şeref Gül (TPK eylemlerine katılan MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül'ün oğlu):

AKP hükümetinin ayaklar altına aldığı milliyetçilik/ulusalcılık düşüncesinin ulusla-rarası politikada kazandığı bu başarı Türk milletinin menfaat hanesine yazılmıştır. AKP hükümetinin Dışişleri Bakanı Davutoğlu, son Ermenistan ziyaretinde neredeyse tehcir için özür dileyecek duruma gelmişti. Bu karar tam da bugünlerde geldi.

Talat Paşa Komitesi haklılığını uluslararası hukukta kayda geçirdi.

Yard. Doç. Dr. Günver Güneş: Karar, uluslararası bir mahkemenin "Ermeni soykırımı" iddialarıyla ilgili verdiği ilk karar olması açısından önemli. AİHM'in Perinçek kararından sonra, Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkede, en azından 1915 olaylarıyla ilgili tarihçilerin yaptığı araştırmalar sonuçlanana kadar "Ermeni soykırımı" iddialarıyla ilgili yasal düzenleme yapılmasının yolu büyük ölçüde kapanmış oldu. Önce Fransız Anayasa Mahkemesinin "Ermeni soykırımı"nı inkâr etmeyi suç sayan düzenlemeyi iptali, arkasından AİHM'in Ermeni tehciri için emsal sayılan "Katin katliamı" hakkında 1950 öncesi olduğundan görevsizlik kararı vermesi ve şimdi de AİHM'in Perinçek kararı, tehcirin 100. yılı yaklaşırken sözde "soykırım" tezlerini çıkmaza sürükleyecektir. AİHM'in verdiği karar T.C. vatandaşlarının ifade özgürlüğünü kısıtlayan İsviçre devletinin çıkardığı yasa karşısında kendi vatandaşlarının haklarını savunamayan AKP hükümetine de büyük bir ders olmuştur.

Ercan Dolapçı

İsviçreli komünistlerden Perinçek'e destek

İsçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluğu hak ihlali sayan kararına rağmen halen tutuklu bulunması, uluslararası camiada da tepkilere yol açtı. Güney İsviçre Komünist Partisi (GİKP), İP'ye bir açıklama gönderdi. Açıklamada, "Tutukluluk durumu, İşçi Partisi'nin Atatürk'te birleşme çağrısıyla Erdoğan-Gülen rejimine korku saldığını göstermektedir" denildi.

GİKP temsilcilerinin mesajında, "Mustafa Balbay'ın esaretinin sona ermesini olumlu karşılamaktayız; fakat kanımızca bu yeterli değildir; zira sadece parlamenterlerin özgürlüğüne kavuşması hukuk devletinde olmaması gereken bir ayrımcılıktır ve bu bağlamda, beş yıldan uzun süredir özgürlüğünden mahrum bırakılan Doğu Perinçek gibi muhalif siyasetçiler de derhal serbest bırakılmalıdır" ifadeleri kullanıldı. İsviçreli komünistler, bu talebi Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği'ne de ileteceklerini duyurdu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.