‘Pekünlü’yü değil laikliği yargılıyorlar’

Özlem Haktanırlar / İzmir

‘Pekünlü’yü değil  laikliği yargılıyorlar’
24 Ekim 2014 Cuma 01:45

pekunlu

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, türbanla derse giren öğrenciler hakkında tutanak tuttuğu için hakkında açılan 3. davada ifade verdi. Pekünlü’nün avukatı  ‘Yargılanan Pekünlü değil laiklik ve hukuk devleti’ dedi

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, türbanlı öğrencileri derse almadığı için hakkında açılan iki davadan sonra bir suçlamayla daha yüzyüze geldi. İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmada, Türkiye’nin sayılı astrofizik uzmanlarından Prof. Dr. Pekünlü, bir grup öğrencinin “mağdur olduk, derslere girmemizi engelledi” şikayetinden dolayı yargılandı. Prof. Dr. Pekünlü ise yaşananlarla ilgili, “Ben İzmir Güzelyalı Müdafa-i Hukuk İlkokulu mezunuyum. Hukukun müdafaasını bize orada öğrettiler. Hukukun müdafaa edilmeme durumunu ise Ege Üniversite’sinde yaşadım” dedi.
9. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dava, davacı öğrencilerin öğrenimlerinin engellendiğini kanıtlayacak belgelerin araştırılması amacıyla 5 Şubat 2014 tarihine ertelendi.
‘SUÇU YASAYI UYGULAMAK’
Prof. Dr. Pekünlü’nün avukatı Murat Ülkü, “Aslında Prof. Dr. Rennan Pekünlü değil, Türkiye’de laiklik ve hukuk devleti yargılanıyor” dedi. Ülkü, Prof. Dr. Pekünlü’nün türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmesini engellemediğini, sadece Anayasa Mahkemesi kararları çerçevesinde öğrencileri uyarıp tutanak tuttuğunu belirterek, “Duyarlı kesime sesleniyorum: Rennan Pekünlü dosyasına sessiz kalmayın. Sessiz kaldığınız sürece Türkiye’de laikliğin aşınmasına sessiz kalıyorsunuz, hukuk devletinin yok edilmesine sessiz kalıyorsunuz” dedi.
Ülkü, türbanlı öğrencinin üniversiteye girmesinin hala Anayasa’ya aykırı olduğunu da hatırlatarak, “Bunu uyguladığı için bir Astronomi Profesörünün cezaevine konulması başlı başına bir skandal” diye konuştu.
ÖNCEKİLERLE AYNI İFADELER
Prof. Dr. Pekünlü, üniversitelerde YÖK’ün dayatmasıyla başlayan fiili türban serbestliğine karşı çıkarak, öğrencileri Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymaya davet etmişti. Uymayan öğrenciler hakkında tutanak tutan Prof. Dr. Pekünlü hakkında, matematik bölümündeki türbanlı bir öğrenci 2011 yılında eğitim ve öğreniminin engellendiği iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunmuştu.
Şikayet üzerine en üst sınırdan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Prof. Dr. Pekünlü’ye daha sonra bir dava daha açılmıştı. 23 Ekim Perşembe günü (dün) ise Prof. Dr. Pekünlü’ye aynı nedenle farklı bir grup tarafından açılan üçüncü davanın ilk duruşması yapıldı. Meslektaşına destek için gelen Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, açılan davalarla ilgili, “Üniversitelerde sanki Anayasa’nın Laiklik ilkesi ortadan kalkmış, türban yasağı ile ilgili yargı kararları ortadan kalkmış gibi bir savunma yapılarak bu davalar açılmaktadır” şeklinde konuştu.
TGB’DEN DESTEK
Prof. Dr. Pekünlü’ye destek için, Türkiye Gençlik Birliği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği, Ege Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Vardiya Bizde Platformu ve Eğitim-İş duruşma salonundaydı. Tüm Öğretim Elemanları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Kürşat Yıldız, “Pekünlü’nün yasaların uygulanması konusundaki hassasiyeti ve Cumhuriyet yurttaşı olarak tavrı nedeniyle diğer öğretim üyelerine gözdağı vermek için özgürlüklerinden mahrum etme girişimini kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi. Eğitim-İş ve Ege Öğretim Elemanları Derneği adına konuşma yapan Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci de her bir öğrenci için ayrı ayrı yargılanan Prof. Dr. Pekünlü’nün her zaman yanında olduklarını belirtti.

ESAS MAĞDURLAR GASTRONOMİ ÖĞRENCİLERİ

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, astrofizik alanında ülkemizin önde gelen birkaç bilim insanından biri. Ne yazık ki bu davalar nedeniyle bilim yuvası üniversitesinden ayrı kaldı, 2 yıldır derslere giremiyor. Dünya çapında alanında saygın bir bilim insanı olan Pekünlü’nün doktora öğrencileri ve ders verdiği bölümdeki Astronomi lisans öğrencileri de ortada bırakıldı. Öğrenciler, “esas mağdur biziz” diye yakınıyor.
Özlem Haktanırlar / İzmir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.