Pekünlü'den şikayetçi olanlar öğrencisi bile değillermiş

Cihan Haber Ajansı'nın,  16 Mayıs 2012'de türbanlı öğrencileri etrafına toplayarak direktifler veren kadının kendi muhabirleri olmadığı savunmasına da Pekünlü'den yanıt geldi. Pekünlü, yanıtında "Polis olduğu söylenen kadının...

Pekünlü'den şikayetçi olanlar öğrencisi bile değillermiş
04 Kasım 2014 Salı 01:00

pekunlu
Cihan Haber Ajansı'nın ısrarla sürdürdüğü "Türbanlı öğrencileri okul kapısında engelleyerek derse almadı" iddisına Prof. Dr. Rennan Pekünlü, öğrencilerin "Başarı Durum Belgeleri"yle yanıt verdi.
Buna göre öğrenci herhangi bir dersten devamsız ise o dersin 'ara sınavına' ve 'final sınavına' alınmaz, ilgili dersten "FF" notu alır. Ancak, Pekünlü tarafından derse alınmadığı iddiasıyla mahkemeye başvuran öğrencilerin hiçbirinin "Başarı Durum Belgesi"nde "FF" notu yok! Daha da önemlisi "eğitim ve öğretim hakkının engellendiği" iddiasıyla şikayette bulunan bu öğrencilerin hiçbiri Pekünlü'nün öğrencisi değil.
Prof. Dr. Rennan Pekülü, "Türbanlı öğrencileri derse almadığı" gerekçesiyle hakkında açılan 3. dava kapsamında 23. Ekim'de İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Pekünlü'nün, 16 Mayıs 2012 tarihinde Ege Üniversitesi Fen Fakültesi C Blok önünde, türbanlı öğrencileri peşlerine takarak gelen Cihan Haber Ajansı muhabirlerinin provokasyonunu görüntülerken çektiği fotoğraflar, yandaş basın tarafından "Türbanlı öğrencilerin fotoğraflarını çekerek özel hayatlarını ihlal ediyor" biçiminde verilmişti. Bunun üzerine Aydınlık 2 Ekim pazar günü Pekünlü'nün çektiği fotoğrafları yayımlayarak, öğretim görevlisinin türbanlı öğrencileri değil provokasyonu fotoğrafladığını duyurmuştu. Fotoğraflarda, çevresine topladığı türbanlı öğrencilere direktifler veren kadının Cihan Haber Ajansı muhabiri olduğu belirtilmişti.
'DEVAMSIZ' OLMADIKLARININ BELGESİ
Cihan Haber Ajansı ise fotoğraflarda türbanlı öğrencilere direktifler veren kadının kendi muharbirleri olmadığını ve Pekünlü'nün 16 Mayıs 2012 tarihinde türbanlı öğrencileri fişleyerek derse girmelerini engellediğinde ısrar etti. Ajansın konuyla ilgili haberinde, öğrenci Fatma Nur Gidal'ın bu derse alınmadığı için sınıfta kaldığı belirtildi. Ajansın iddiasına Pekünlü, Gidal'ın "Başarı Durum Belgesi"yle yanıt veriyor. Buna göre, öğrenci herhangi bir dersten "devamsız" ise o dersin "ara sınavına" ve "final sınavına" alınmayarak, ilgili dersten "FF" notu alır. Ancak, Gidal'ın "Başarı Durum Belgesi"nde FF notu yok! Bu durum Gidal'ın Pekünlü tarafından derse alınmadığı için "devansızlık"tan sınıfta kaldığı iddiasını çürütüyor.
Ayrıca, Prof. Dr. Pekünlü hakkında "eğitim ve öğretim hakkının engellendiği" iddiasında bulunan diğer 8 türbanlı öğrencinin de "Başarı Durum Belgeleri"nde "FF" notu yok!
Prof. Dr. Pekünlü, 23 Ekim 2014 tarihinde İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkemeden şikayetçi öğrencilerin "Başarı Durum Belgelerinin" Ege Üniversitesi Rektörlüğünden istenmesini talep etti. Mahkeme, talebi kabul etti.
PEKÜNLÜ'NÜN DERSLERİNDEN SORUMLU DEĞİLLERDİ
Konuyla ilgili dikkat çekici noktalardan biri de şikayetçi öğrencilerin hiçbirinin Rennan Pekünlü'nün öğrencisi olmamaları. Pekünlü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesiyken, müştekiler Matematik Bölümü öğrencileri. Yani, Pekünlü'nün derslerinden sorumlu değiller. Şu durumda Pekünlü'nün onları derse almaması gibi bir durum da söz konusu değil.
Cihan Haber Ajansı'nın,  16 Mayıs 2012'de türbanlı öğrencileri etrafına toplayarak direktifler veren kadının kendi muhabirleri olmadığı savunmasına da Pekünlü'den yanıt geldi. Pekünlü, yanıtında "Polis olduğu söylenen kadının türbanlı öğrencilere AYM, İHAM kararlarını anımsatıp suç işlediklerini söyleyeceği yerde onların yanında saf tutması, muhabir olmasa da Cihan Haber Ajansı yandaşı olduğunu gösterir" dedi.

Emine Dölek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.