Parklar doluyor forumlar yayılıyor -(TAMAMI)

Gezi Parkı direnişinin ardından halkın katılımıyla sağlanan forumlar her akşam parklarda gerçekleşmeye devam ediyor. Önceki akşam bulunduklardı bölgelerdeki parklarda toplanan yurttaşlar...

Parklar doluyor forumlar yayılıyor -(TAMAMI)
21 Haziran 2013 Cuma 17:51

Gezi Parkı direnişinin ardından halkın katılımıyla sağlanan forumlar her akşam parklarda gerçekleşmeye devam ediyor. Önceki akşam bulunduklardı bölgelerdeki parklarda toplanan yurttaşlar forumların kalıcı öneriler getirmesi konusunda hemfikir görüşler beyan etti. Ankara’da yapılan forumlarda örgütlenme çağrısının yapıldığı görüldü. Ankara ve İstanbul’da gerçekleşen forumların bazıları şöyle:

Ankara Çaldıran Parkı:

Ankara Direniş ve Dayanışma Platformu tarafından Çaldıran Parkı’nda düzenlenen forum saat 20:00’de başladı. Parkın isminin Ethem Sarısülük Parkı olarak değiştirilmesine karar verildi. Foruma Ethem Sarısülük’ün ailesi de katıldı. Ağabeyi Mustafa Sarısülük “Ethem’in hesabı sorulacak” dedi. Forumda söz alan bir anne ise “Umudun bittiği yerde gençlik kalktı. İyi ki analar sizin gibi çocuklar doğurmuş” diye konuştu. Forumda Ankara Alışveriş Festivali’ne alternatif olarak “Dayanışma ve Takas Şenliği” düzenlenmesi önerildi.

Ankara Kuğulu Park:

Kuğulu Park’ta toplanan yurttaşlardan bazıları olayların Gezi Parkı’na indirgenmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Forumda hareketin temsilciler yoluyla tüm ülkede yaygınlaşması ve dijital ortamda bir meclis kurulması önerildi. Geri dönülemez bir noktada olunduğu vurgulanan forumda parti, meslek odaları ya da sivil toplum kuruluşlarında örgütlenmek gerektiği vurgulandı.

Ankara 100. Yıl Parkı:

100. Yıl Mahallesi İnisiyatifi’nin düzenlediği foruma çok sayıda yurttaş katıldı. Forumda şu kararlar alındı: “Gün boyu açık kalacak bir masa kurulacak. İnternet kullanmayanlar için çıkan kararların günlük bildirilere yazılarak masalarda dağıtılacak. Çaldıran Parkı’nın adının ‘Ethem Sarısülük Direniş Parkı’ olarak değiştirilmesi için imza kampanyası başlatılacak. Ankara’da farklı parklarda düzenlenen forumlara temsilcilerin katılacak.”

Ankara Anıtpark:

Anıtpark’ta gerçekleşen forumda farklı görüşlerin bir araya gelmesinin önemine değinildi. Örgütlenme çağrısı yapılan forumda avukatlar da hukuki bilgi verdi.

İstanbul’da toplanan forumlardan bazıları şöyle:

Bebek Parkı:

Forumda önümüzdeki seçimlerde izlenecek yol ve oyları korumak için yapılabilecekler konuşuldu. Direnişte yaralananları ziyaret etme kararı alındı.

Acıbadem Koşuyolu Parkı:

Koşuyolu Parkı’nda forumların ikincisi önceki gün gerçekleşti. Gelecek buluşmalar için şu tartışma konuları belirlendi: “Toplantının yapılış tarzı, katılımın arttırılması, olası bir polis ya da gerici sivil müdahale karşısında alınacak önlemler”

Cihangir Parkı:

Direniş şehitleri için parkta ağaç dikimi önerisinde bulunuldu. Forumda seçim barajı sık sık gündeme getirildi. Meclis’teki muhalefet partilerinin AKP karşısında ortak hreket etmesi gerektiği vurgulandı. Parklar arasında iletişim olması gerektiği belirtilen forumda çeşitli çalışma gruplarının oluşması önerildi.

Bakırköy Çamlık Parkı:

Bakırköy’de gerçekleşen forumda tüm partilerin başlayan harekete yönelik polika geliştirmesi gerektiği belirtildi. Yerel seçimlerde belediye başkanlığına adaylığını koyacak kişilerle görüşmenin önerildiği forumda Takas Pazarı talebi büyük ilgi gördü. Örgütlü olmanın önemine vurgu yapılan forumda yürütme ekibi oluşturuldu.

Üsküdar Doğancılar Parkı:

Üsküdar Doğancılar Parkı’ndaki forumun ikincisi önceki gece yapıldı. Kalabalığın arttığı gözlemlenen forumda direnişin nasıl şekillendirilebileceği tartışıldı. Forumda sivil eylemlerin çeşitlendirilebileceği önerisi geldi.

Fatih Saraçhane:

Fatih önceki gece gerçekleşen forumda halkı seçim barajının düşürülmesi, sözcülerin belirlenmesi konuşuldu. Burada söz alan yurttaşlar AKP tabanına ilişkin aşağılayıcı dilin değişmesini gerektiğini ifade etti. Bir yurttaş ‘yeni parti kurulsun’ önerilerine ilişkin “‘Parti çıkaralım’ fikri bizi tekrar ayırır. Zamanında, 99 depremiyle sokaklara dökülüp birlik olan halk, depremin etkisinin geçmesinden sonra evlerine dönüp tekrar sistemin çarkı haline geldi” dedi.

Kınalıada Hrant Dink Parkı:

İlk buluşmasını önceki gün gerçekleştiren Kınalıada halkı oturma eylemi önerisi getirdi. Bir sonraki buluşmada gerçekleşecek tartışma konuları belirlendi. Gezi Parkı eylemleri sırasında sıkıntı yaşayan esnafa konunun öneminin anlatılması talep edildi.

Kartal Meydanı:

Kartal Meydanı’nda saat 20.00’da 20 kişiyle başlayan Duran Adam eylemi ilerleyen saatlerde 500 kişiye ulaştı. Vatandaşlar sadece Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdı. Topluluğun büyük kısmı foruma katıldı. Özgürce, düşüncelerin anlatıldığı forumda genel kanı, gezi eylemlerinin haklılığı, polisin ve iktidarın sert tutumu, eylemlerin devam etmesi ve meşruiyetini kaybeden hükümetin istifa etmesi yönündeydi. Geç saatlere kadar devam eden forumun her gece yapılması kararı alındı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.