Özelleştirmeyi bırak, kamulaştırmaya geç

Özelleştirmenin bölge için işsizlik ve yoksulluk anlamına geldiği ifade eden Maden-İş açıklamayı şu sözlerle bitirdi: “Biz sendika olarak ÖYK’nin onayladığı bu özelleştirme ihalesinin iptali için Danıştay’a dava açıyoruz. Umudumuz,...

Özelleştirmeyi bırak, kamulaştırmaya geç
20 Ağustos 2014 Çarşamba 08:03

kamulastirma
Türk-İş Konfederasyonu ve Türkiye Maden-İş Sendikası, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Yatağan Termik Santralı satışını onaylaması hakkında açıklama yaptı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı yazılı açıklamada, Yatağan işçilerinin aileleri ve bölge halkının desteğiyle aylardır sürdürdükleri haklı ve meşru mücadelenin dikkate alınmadığını belirterek, “Bu kuruluşlar ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarımızın sonucu kurulmuş ve geliştirilmişlerdir. Dünyada yaşanan ekonomik kriz sonrası birçok ülkede özelleştirme politikaları terk edilmiş, yeniden kamulaştırma yapılmıştır. Stratejik özellikleri nedeniyle, özellikle enerji temininde sürdürülebilirliği sağlamak için yerel kaynaklarımıza dayalı kömür ve enerji üretimi gibi önemli alanlar, kamunun mülkiyetinde kalmalıdır. Kamu sermayeli işletmelerde, çalışanların da yer aldığı yeni kurumsal yapıların geliştirilmesi öncelikli yaklaşım olmalıdır” ifadelerini kullandı. Madenlerin özel sektör tarafından işletilmesinin yol açtığı olumsuz çalışma şartlarının sonucunun yaşanan Soma katliamında en acı şekilde görüldüğünü söyleyen Atalay şunları söyledi:
‘DENETİMSİZ KÂR HIRSI’
“Özel sektörün denetimsiz kâr hırsının başta iş sağlığı ve iş güvenliği olmak üzere, çalışma koşullarında yol açtığı tahribat gözler önüne serilmiştir. Bundan böyle özelleştirilen işyerlerinde meydana gelecek iş cinayetlerinin sorumluluğu özelleştirme kararı alanların üzerindedir. Türk-İş bunun ısrarlı takipçisi olacaktır. Sendikalarımız Yatağanın özelleştirilmesine karşı eylemlerini kararlılıkla sürdürecektir.”

'BEKLENTİMİZ İHALENİN İPTALİ'

Maden-İş Yönetim Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada, ÖYK’nin özelleştirme ihalesini onaylamasının Yatağan’da süren direnişi sona erdiremeyeceğini aksine yükselteceğini belirtti. Açıklamada, ”Milletin dişiyle tırnağıyla yaptığı bu işletmelerin, özelleştirme adı altında yandaşlara devrinin önüne geçmek için maden ve enerji işçileri demokratik mücadelesini bir vatan savunması gibi vermeye devam edecektir” ifadelerine yer verdi.
Özelleştirmenin bölge için işsizlik ve yoksulluk anlamına geldiği ifade eden Maden-İş açıklamayı şu sözlerle bitirdi: “Biz sendika olarak ÖYK’nin onayladığı bu özelleştirme ihalesinin iptali için Danıştay’a dava açıyoruz. Umudumuz, beklentimiz, Danıştay’ın her açıdan yanlış olan ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacak bu özelleştirme ihalesini iptal etmesidir. Ama sonuç ne olursa olsun demokratik-kitlesel mücadelemiz sürecektir.”

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.