Özel sektörün dış borcu 5’e katlandı -(TAMAMI)

Türk özel sektörünün 2013 yılı Mart ayı itibariyle uzun vadeli dış borcu 138 milyar doları aştı. Bu rakam 2002’deki 29.2 milyar dolar borcun yaklaşık 5 katı

Özel sektörün dış borcu 5’e katlandı -(TAMAMI)
18 Mayıs 2013 Cumartesi 18:21

 

Özel sektörün dış borcu yıllar itibariyle artıyor. AKP’nin iktidara 2002 yılında 29.2 milyar dolar olan özel sektörün uzun vadeli dış borcu bu yılın Mart ayında 138.5 milyar dolara çıktı. Böylece özel sektörün uzun vadeli dış borcu 4.75 kat arttı.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan özel sektör kısa ve uzun vadeli dış borç verilerine göre, özel sektörün yurt dışından sağladığı 138.5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59’u dolar, yüzde 34.4’ü avro ve yüzde 6.6’sı ise diğer döviz cinslerinden oluştu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, Mart sonu itibariyle sektör dağılımı incelendiğinde ise, toplam borcun yüzde 60.7’sini oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurt dışından sağladığı 84.1 milyar dolar tutarındaki borcun; yüzde 59.9’u hizmetler sektörü, yüzde 39.4’ü sınai sektörler ve yüzde 0.7’si de tarım sektörü tarafından kullanıldı. Finaansal sektörün borcu ise, 54.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sektör bir yılda 97.4 milyar bulmak zorunda

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Mart sonu itibariyle kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 69.7 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi. Fakat, IMF’nin yayımladığı Türkiye’nin dış kaynak gereksinimi tablosuna baktığımızda ise bankalar ve diğer özel kesimin kısa vadeli borç yükü rakamlarına göre, sektörün bir yıl içindeki borçlarını döndürebilmesi için, ticari krediler hariç, 97.4 milyar dolar kaynak bulması gerekiyor. Türkiye’nin 2013 yılı için toplam dış kaynak gereksimi 221.5 milyar dolar civarında, bunun yüzde 56.4’ü yani 125 milyar dolarlık kısmı kısa vadeli dış borç ödemesinden oluşuyor. Kısa vadeli borçların finansmanı için gereken rakam ise 134.3 milyar dolar. Bu da toplam dış kaynak gereksiniminin yüzde 60’ından fazla.

Öte yandan özel sektörün kısa vadeli borçları da 2002 yılına göre 3.5 kattan fazla arttı. 2004 yılında 10.1 milyar dolar olan özel sektörün kısa vadeli borcu 2013 yılı Mart ayında 36.5 milyar dolara çıktı. Bu rakam 2012 yıl sonuna göre de 5.2 milyar dolar arttı. Özel sektörün uzun vadeli dış borcu 2012 yıl sonuna göre, 202 milyon dolar artarken kısa vadeli borçların aynı dönemde 5.2 milyar dolar artması ise dikkat çekici.

‘Borçlar öndemiyor çevriliyor’

Hazine borç verileri üzerinden yapılan değerlendirme bir anlamda stok cinsi değerlendirme oluyor. Yani şöyle söyleyebiliriz. O görünen borç rakamı çıplak veri. Eğer borçlu özel sektörün elinde o kadar döviz varsa borç ödenmiş olur. Ama gerçek bu değil borç tamamiyle ödenmiyor, çevriliyor. Yani önemli bir bölümü yeni faiz bedeli ile birlikte yenileniyor. Dolayısıyla o borç ödemesinin maliyeti, görünen rakkamın daha üzerinde. Buna roll-over deniyor. Kısaca borç büyüyerek devam ediyor. Gerçek ödeme genelde borcun küçük bir kısmı. IMF o nedenle cari açık konusunda ciddi biçimde uyarıya devam ediyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.