Özel Kuvvetler’e ABD kancası -(TAMAMI)

ABD’nin derdi Türk Özel Kuvvetleri

Özel Kuvvetler’e ABD kancası -(TAMAMI)
20 Mayıs 2013 Pazartesi 18:18

Özel Kuvvetler Komutanlığı ÖKK, NATO’nun değil, Türkiye’nin milli tehdit algılamasına göre yapılanmış TSK’nın en seçkinbirliği. PKK’nın tehdit olmaktan çıktığı bahanesiyle ÖKK hedefe konuluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en milli ve en seçkin birliklerinden Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) hedefe konuluyor. ÖKK’nın hadaf alınmasının bahanesi olarak, AKP hükümetinin PKK ile yaptığı anlaşma kullanılacak. PKK lideri Murat Karayılan’ın öne sürdüğü üç anlaşma şartından biri “Özel Kuvvetlerin lağvedilmesi” idi.

Amerikan dergisi Defense News’in sitesinde yer alan Ankara çıkışlı bir haberinde, “yetkililerin ve analizcilerin”, AKP Hükümeti ile PKK arasındaki “barış” sürecinin, ÖKK’nın “hem önemi ve hem de bütçesi bakımından küçültüleceği görüşünde birleştiğini” yazdı.

Tedarikçi ne diyor?

Haberde, “ÖKK’nin tedariğinden sorumlu olan bir yetkilinin görüşleri aktarıldı. Yetkili, “gelişen barış süreciyle birlikte, ÖKK’nin isteklerinin de yeniden gözden geçirileceğini” söyledi. “ÖKK’nin giderlerinin kısılacağı veya artacağı yolunda bir öngörüyü şu an yapamayacaklarını belirten” yetkili, “göreli barış sürecinin yeni ihtiyaçlarını gözardı etmenin mümkün olmadığını” kaydetti. Yetkili, “ÖKK’nin ihtiyaçları miktar açısından azalabilir ancak daha ileri bir teknoloji kullanacaktır” dedi.

Defense News’in yorumunda, “son derece gizli operasyonlar yürüten ÖKK’nin tedariğinde esas önceliği ileri teknoloji ürünü gelişmiş ekipmanların alacağı” belirtildi.

Görüşlerine başvurulan bir Avrupa Birliği (AB) büyükelçisi, “Tüm işaretler PKK’nin tamamen ülke dışına çekileceği yönünde. Bu sonbahar şiddetin tamamen sona ermesini bekliyoruz” görüşünü savundu.

Bir askeri yetkilinin “TSK da bu süreçte ilk kez Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan süreçte, bölgeye komando birlikleri kaydırmadı” dediği hatırlatılan haberde belirtildiğine göre, halen 6 bin komando Türkiye’nin batısınıdaki garnizonlarda bekletiliyor.

‘Tek tehdide bağlı değil’

Haberde ÖKK’ye yakın olan bir askeri yetkilinin görüşlerine de başvurulmuş. Askeri yetkili, mevcut sürecin ÖKK’nin muharebeye hazırlık ve etkin rolünün sürdürülmesine engel olmayacağı görüşünde. “Bu derece önemli bir birliğin varlığının, yalnızca bir tehdide bağlı olmadığının” altını çizen yetkili, “Türkiye her daim PKK’nın dışında da asimetrik tehditlerle karşı karşıya kalacaktır” diyor.

ÖKK’nin son 30 yılır esas olarak PKK tehdidiyle mücadele ettiğinin altını çizen yetkili, “Bu tehdit ortadan kalkarsa, ÖKK, belki daha küçük ancak daha etkin bir biçimde varlığını sürdürecektir” ifadesini kullanıyor.

ÖKK’nın tarihçesi

1952 yılında kurulan Seferberlik Tetkik Kurulu (STK), TSK’nın NATO’ya bağlanmasında kilit rol oynadı. Amerikan ordusunun Sahra Talimnameleri çevrilerek, TSK’nın eğitiminde temel kaynak olarak kulanıldı. Amerikan askeri yardım örgütü JUSMAT ile aynı binayı paylaşan STK, bu haliyle Gladyo’nun Türk devleti içinde yuvalanmasında rol oynadı.

STK, önce Özel Harp Dairesi, 1992’de Özel Kuvvetler Komutanlığı adını aldı. Bu süreç içinde JUSMAT ile ve NATO ile bağları kesildi. ÖKK, ülke güvenliği açısından son derece önemli güvenlik operasyonlarının yanısıra, muharebe ve arama kurtarma çalışmalarında da yer alıyor. Diğer kuvvet komutanlıklarıyla da zaman zaman ortak tatbikatlara katılan ÖKK, keşif, taarruz, terörizmle mücadele, ayaklanmaya karşı koyma, istihbarat toplama ve eğitim konularında yetenekli. Defense News’in haberinde, ÖKK’nin bilinen son büyük operasyonun, 1000 bordo bereliyle 2008 Şubat’ında Irak’taki PKK kamplarına yönelik taarruzu olduğu vurgulandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.