'OSMANIM' DANIŞTAY'A 10 DAKİKA MESAFEDEYDİ -(TAMAMI)

Telefon tapeleri, baz istasyonu kayıtları kanıtladı

'OSMANIM' DANIŞTAY'A 10 DAKİKA MESAFEDEYDİ -(TAMAMI)
08 Ağustos 2013 Perşembe 08:28

Osman Yıldırım, Danıştay saldırısının merkezinde

‘Danıştay saldırısı olduğu gün Ankara’da olup olmadığı kesin değil’ denilerek tahliye edilen Osman Yıldırım’ın telefon sinyali 10 dakikalık mesafeden geldi

Yurtseverlere müebbet hapis cezası veren Ergenekon mahkemesinin öz ablasını öldürüp, öz yeğenini fuhuşa zorlayan ve defalarca hapse girip çıkan Osman Yıldırım’ı tahliye etme gerekçesi, adeta Silivri yargısının geldiği noktayı gösterdi. Ergenekon yargıçları, Yıldırım’ın tahliyesine üç gerekçeyle karar verdi. Kamuoyuna da yansıyan gerekçeler şöyle:

- Osman Yıldırım’ın Ankara’ya giderek Danıştay saldırısına yardım ettiğine dair kesin tespit yok

- Osman Yıldırım’ın Cumhuriyet gazetesine yönelik gerçekleşen 8 ve 10 Mayıs 2006 tarihli saldırılar sırasında gazete önünde olup olmadığı kesinleşmedi ve iki el bombası da patlamadı

- Yıldırım, Ergenekon’da gizli tanık olarak faydalı bilgiler verdi ve ‘etkin pişmanlık yasası’ndan faydalandırılarak 15 yıl hapis cezası, 4’te 3 indirildi.

Aslan ve Yıldırım’ın buluşması

Ergenekon yargıçlarının, Osman Yıldırım’ın tahliye gerekçesiyle ilgili Ankara’ya giderek Danıştay saldırısına yardım ettiğine dair kesin tespit yok gerekçesini açıklıyor; ancak Yıldırım’ın saldırıdan bir gün önce Ankara’da olduğu Ergenekon davasında ortaya çıktı. Ancak Ergenekon’un karar duruşmasından önceki son duruşması olan 21 Haziran’daki duruşmasında Avukat Zeynep Küçük’ün sunumunda bu bilgiler yer aldı. Küçük’ün sunumunda Yıldırım’ın Danıştay saldırısındaki yeri şu şekilde aktarıldı:

“Saat 18,15’te Süleyman Esen Alparslan’ı aradı ve tam 247 saniyelik bir görüşme yaptı. Sorduk, “hal hatır sormak için aradığını” söyledi. Süleyman ile arasındaki bu görüşmeden hemen sonra Alparslan Osman ile saat 18.19 ve 18. 26’da iki görüşme daha yaptı. Bu görüşmelerden hemen sonra Alparslan saat 18.32’de tekrar Süleyman’ı aradı. Nihayet Kocatepe Camii yakınlarında bir benzin istasyonunda buluştular. Tartışmaya başladılar.”

Alparslan (Aslan) buluşmayı şu sözlerle anlattı: “Ben biraz kızdım. Bana küstü. ‘Neden bir şeyden haberim yok’ dedi. Ben de kendisine ‘Senden bir şey olmaz’ dedim. Daha sonra kendisi İstanbul’a dönmek istedi, sonra çocuklar ikna ettiler arabaya bindi, birlikte otele döndük...”

Buluşmanın tanığının aktardıkları

Arabadaki Cumhuriyet’in bombalanması ve Danıştay saldırısı sanığı Erhan Timuroğlu da davanın 132’nci ve 133’üncü celsesinde Yıldırım ile Aslan arasındaki tartışmayı şöyle açıkladı:

“...orada Danıştay’la ilgili tartıştıklarını biliyorum. Yani plaka filan konuşmalar ses bize geliyordu, ikisinin arasında geçen konuşma biz İsmail’le orada kesinlikle kararlaştırdık İstanbul’a geri dönecektik. Muhtemelen Alparslan’da dönecekti. Yani hatta kendisi de dedi ‘İstanbul’a döneceğim’ dedi, ‘dönelim’ dedi.

“Bu sırada bir plaka meselesi, plaka plaka yani plakayı teşhis ettin mi? etmedim, plakayı buldun mu? Bulmadım. Böyle bir tartışma geçiyordu aralarında.

“Ama plaka muhabbetini ikisinin arasında geçtiğini duydum.”

Yıldırım, Daire Başkanı’nı araştırdı

Ergenekon duruşmasında, Zeynep Küçük, Osman Yıldırım’ın baz istasyonu kayıtlarından yaptığı konuşmaları da gündeme getirdi. Buna göre, savcıların ‘Osman’ım’ı benzinlikteki konuşmadan sonra çeşitli mahkemelerde dosya takipçiliği yapan Sinan Berberoğlu’nu aradı. Ona Danıştay’da bir işi olduğunu söyledi ama Berberoğlu Ankara’da değildi.

Alparslan Arslan’ın da ifadelerinde teyit ettiği üzere sürekli olarak Danıştay 2’nci Daire Başkanı’nı yalnız yakalamaya çalıştı. Otopark’ta arabasını aradı bulamadı. Kargo şirketinden arıyormuş gibi yapıp evinin adresini öğrenmeye çalıştı. Ancak Daire Başkanı’nın plakasını dahi öğrenememişti. Avukat Küçük, Osman Yıldırım’ın Daire Başkanı Mustafa Birden’in bilgilerini öğrenmek için mi Sinan Berberoğlu’nu aradığı sorusunu gündeme getirdi.

Osman Yıldırım’ın saldırı günü telefon sinyallerinin Danıştay’a 8-10 dakikalık mesafede olan Çankırı Caddesi’nden geldiği de mahkeme sürecinde ortaya çıkmıştı. Buna göre, Yıldırım, saldırıdan sonra 11.39’da, 11.47 ve 11.48’de buradan görüşmeler yaptı. İlk sinyal Çankıkı Caddesi’nden iki sinyal de Selvi Otel’in yakınlarındaki YİBA Çarşısı’ndan geldi.

‘Alparslan Allah’ın askeridir’

Osman Yıldırım’ın saldırı günü yaptığı bir telefon görüşmesinde de Alparslan Aslan için “Allah’ın askeridir” ifadesini kullandığı, yine Ergenekon duruşması zabıtlarına geçti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.