'OSMAIM'A GÖREV ÖDÜLÜ -(TAMAMI)

Turgut Kazan, Ergenekon kararlarını Aydınlık için değerlendi

'OSMAIM'A GÖREV ÖDÜLÜ -(TAMAMI)
08 Ağustos 2013 Perşembe 18:30

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Ergenekon’da ceza alan sanıkların yaşlı olduğunu dikkat çekerek, “İdam kalktı ama bu yolla ölüm cezası uygulanıyor” dedi

İstanbul Barosu’nun eski başkanlarından ceza hukukçusu Turgut Kazan, Ergenekon davasında önceki gün açıklanan kararları değerlendirirken, ceza alan sanıkların yaşlı olduğuna işaret ederek, Yargıtay aşaması, Anayasa Mahkemesi yolunun tüketilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitmenin uzun bir süreç olduğunu söyledi. Kazan, “Bu, bir idam cezası gibidir. Yani hem yasal düzenlemelerimizde idamı kaldırdınız, hem bu yolla aslında ölüm cezası uyguluyorsunuz” dedi.

‘ÖYM’lerle adalet dağıtılamaz’

Özel Yetkili mahkemelerde adil karar verilebileceğine inanmadığını dile getiren Kazan, “Bunu başından beri hep söylüyorum. Zaten Başbakanın kendisi de ucu kendisine dokununca bunların devlet içinde devlet olduğunu, adil olamayacağını birçok kez açıkladı. O yüzden bu mahkemelerle adalet olmaz, çünkü dün açıklanan kararda da adalet yoktur, daha önceki Özel Yetkili Mahkeme kararlarında da adalet yoktur” dedi.

Kazan, Terörle Mücadele Yasası’nın ya tümden kaldırılması gereken ya da ciddi şekilde değiştirilmesi gereken bir yasa olduğuna dikkat çekerek, “Terörle Mücadele Yasası ile de demokrasi olmaz. Özel Yetkili Mahkemeyi kaldırmış olsanız bile, Terörle Mücadele Yasası ile demokrasi olmaz” diye konuştu. Kazan, Danıştay cinayetinde müebbet alan “gizli tanık” Osman Yıldırım için verilen beraat kararına da, “Zaten Osman Yıldırım kararı, adaletin nasıl bir adalet olduğunu ki bu ‘adalet’ sözcüklerini tırnak içinde söylüyorum, göstermeye yetiyor” diyerek tepki gösterdi. Kazan, “Yani Osman Yıldırım’ı bu davaya monte ederek, öyle anlaşılıyor ki, silahlı örgüte dönüştürmüş oldular ama bu arada Osman Yıldırım’ın yaptıklarına mükâfat olarak onu korudular, kolladılar, kurtardılar. Yoksa Osman Yıldırım, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı zaten” diye konuştu. Yargıtay aşamasında Yıldırım ile kimlerin, neleri konuştuğunun bilindiğine işaret eden Kazan, “Bütün pisliklerin temizlenmesini sağlayacak bir arayış saydıkları böyle bir davanın temelini eğer Osman oluşturuyorsa zaten bütün soruların cevabı Osman kararında kendisini gösteriyor” dedi.

‘Yargıtay’dan da umutsuzum’

Davanın Yargıtay aşamasından çok umutlu olmadığını da dile getiren Kazan, 12 Eylül referandumundan sonra sağlıklı bir inceleme yapacak bir Yargıtay olduğuna inanmadığını da söyledi.

Sözlerini, “İnşallah yanılırım” şeklinde sürdüren Kazan, davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürülmesini de “çok uzun bir süreç” olarak değerlendirdi. Kazan, “Bu insanlar çok yaşlı. Yani Yargıtay aşaması, Anayasa Mahkemesi’nin yolunun tüketilmesi... Bu bir idam cezası gibidir. Yani hem, yasal düzenlemelerimizde idamı kaldırdınız, hem bu yolla aslında ölüm cezası uyguluyorsunuz” diye konuştu.

‘TMY’nin düzenlenmesi lazım’

Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı, emekli Büyükelçi Onur Öymen de Ergenekon davasında verilen kararları TMY bağlamında değerlendirdi.

“Ergenekon davasında verilen cezalar Türk hukuk sisteminin, özellikle terörle mücadele alanındaki yasaların çağdaş demokratik ülkelerin yasalarını ve Birleşmiş Milletler kararlarını dikkate alarak yeniden düzenlenmesini zorunlu kılıyor” görüşünü dile getiren Öymen, “Örneğin, İngiltere ve bütün Commonwealth ülkeleri için terörle mücadele konusunda hazırlanan örnek yasayla karşılaştırıldığı zaman bizim terörle mücadele yasamızın terörün tarifini çok geniş kapsamlı yaptığı, doğrudan terör faaliyeti içinde sayılamayacak hususları da bu yasanın kapsamı içine aldığı görülüyor. 2006 tarihli Terörle Mücadele Yasası’nda Ceza Kanunu’nun 10 ayrı maddesinde yer alan suçların terör suçu sayılabileceği belirtildikten sonra 50 ayrı maddede yer alan suçların da ‘bir terör örgütü tarafından işlenmesi’ halinde bunların da terör suçu sayılacağı kaydediliyor. Yani fiilen terör suçu kapsamına alınamayacak bir eylem bulmak zordur” saptamasını yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.