Ortak adaya olumlu yanıt

MHP lideri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ortak aday çıkarabilmesi için partisinin gerekli çalışmaları yaptığını, yakında bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin...

Ortak adaya olumlu yanıt
08 Mayıs 2014 Perşembe 12:03

ortakaday

MHP lideri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ortak aday çıkarabilmesi için partisinin gerekli çalışmaları yaptığını, yakında bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısı öncesi gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak bir adayı destekleyip-desteklemediği sorusuna yanıt verdi. Bahçeli, “Türk milletinin seçmen profilini esas alarak, bunlardan ortak bir aday çıkartmak suretiyle, bütünleyici, kucaklayıcı ve milleti siyasi krize cumhurbaşkanlığı seçimi münasebetiyle dönüştüremeyeceği bir aday üzerinde çalışmaların yapılması lazım. MHP, bu çalışmayı yapıyor”dedi.

‘Türkiye’yi bundan kurtarmak lazım’

Bahçeli şöyle konuştu: “Bu henüz daha başlangıç ifadeleridir. İleriki günlerde ne yapmak istediğimizi, toplumumuzun her kesimine anlatabilecek imkanı bulacağız. Cumhurbaşkanlığı, kamplaşan, cepheleşen ve gerilim stratejisine dayalı bir çatışmayla bugünlere kadar sürdürülen politikalara dayalı bir seçim olarak düşünülmemelidir. Türk milletinin seçmen profilini esas alarak, bunlardan ortak bir aday çıkartmak suretiyle, bütünleyici, kucaklayıcı ve milleti siyasi krize cumhurbaşkanlığı seçimi münasebetiyle dönüştüremeyeceği bir aday üzerinde çalışmaların yapılması lazım. MHP, bu çalışmayı yapıyor, bu milletin aziz bir evladını, çatı aday olarak Türk milletine takdim edecektir. Çatı aday, yüzde 60-75 oranında bir kucaklayıcı oyla Cumhurbaşkanı olduğu takdirde Türkiye, bir takım gerilimlerden, bir takım çatışmalardan kendisini en az belli bir süre uzakta bırakmış olur.”

‘CHP ile temasımız olmadı’

MHP lideri Bahçeli, gazetecilerin CHP ile bir temaslarının olup olmadığı sorusu üzerine, “Bu söylediklerimin içerisinde kimse ile temasımızın henüz olmadığı, çalışmalarımızın sürdürüldüğü, önümüzdeki günlerde milletimizle paylaşacağımızı ifade ediyoruz. Bunlar, gerçekleşmeden, fazla soru sizi yorar” dedi.

‘10 Ağustos’ta hayal kırıklığı yaşayacaklar’

Grup toplantısında da Cumhurbaşkanlığı tartışmasına devam eden Bahçeli, şöyle konuştu: “Bilhassa Başbakan Erdoğan, Çankaya’ya çıkma hesaplarını revize etmeli ve bu hevesinden vazgeçmelidir. Cumhurbaşkanlığı makamı, Yüce Divanlık suçlardan kaçma ve kurtulma vasıtası olamayacaktır. Çankaya Köşkü, Türk milletinin varlık ve birlik yolundaki sembolüdür. Gazi Mustafa Kemal’in 1923’de Çankaya’ya millet iradesiyle diktiği ve istiklalimizin en haklı gururunu yansıtan şeref payesidir.”

“Yeni istiklal savaşı diyerek PKK’nın, devlet içinde yuvalanmış yolsuzluk çetelerinin istikbalini düşünenden Cumhurbaşkanı olur mu?” diye soran Bahçeli, “Hiç kimse merak etmesin, 10 Ağustos, 29 Ekim’den intikam almak için kuyruğa girenlerin hayal kırıklığı yaşayacağı gündür”ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin ‘çatı adayı’ üçgeni

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanı adayı konusunda “geometrik bir formül” önerdi. Formülünü çizerek anlatan Bahçeli’nin hedefi, en büyük üçgeni oluşturacak bir ‘çatı aday’ çıkarmak.

3 M tarifi

Herkesin, “Bunu nereden bulmuşlar” diyeceği bir adayla kamuoyunun önüne çıkacaklarını belirten Bahçeli, partilerden CHP, SP ve BBP ile görüşerek bu adaylarına destek isteyeceğini, kendilerinden daha uygun bir ‘çatı adayı’ çıkarılması halinde ona da destek vereceklerini söyledi.

Önceki gün gazetecilerle sohbet eden Bahçeli, bu anlatımından sonra çizdiği üçgenlerin sağ yanına alt alta üç ‘M’ harfi sıraladı. “Bu 3 M, cumhurbaşkanı adayının önemli üç özelliğini gösteriyor. Aday 1- Milliyetçi olacak, 2- Muhafazakâr olacak,

3- Manevi değerleri taşıyacak. Devam edelim; laik bir aday olacak. Demokratik değerlere sahip olacak.”

Bahçeli, formülünü de çizerek anlattı. İki tane üçgen çizdi. Bu üçgenlerden birinin altına yüzde 64, diğerine yüzde 36 yazdı. Sonra iki üçgenin üst ortasına bir yuvarlak çizdi. O yuvarlaktan iki üçgenin geniş bölümlerini içine alan iki yeni çizgi çekti, daha büyük bir oranı içeren en büyük üçgeni ortaya çıkardı. “Çare bu üçüncü, büyük üçgen” diyen Bahçeli bu geometrik formülü, “Şimdi biz, bu iki üçgenden daha büyük bir üçgen ortaya çıkarmalıyız. Bu iki üçgenin içindeki vatandaşın kabulünü görecek bir ismi aday gösterirsek, yüzde 64 ve 36’dan büyük bir bölümü buraya kayar. Peki, bu isim nasıl biri olmalı ki bu tablo gerçekleşsin?”

CHP: Ortak paydada anlaşmalıyız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün akşam katıldığı 5N1K adlı programında gazeteci Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu MHP lideri Bahçeli’nin “ortak aday” çağrısına olumlu baktıklarını ve Türkiye’yi kucklayıcı bir aday üzerinde anlaşılması gerektiğini vurkguladı. CHP lideri, MHP liderinini açıklamasına şaşırdınız mı, formülü kafanıza yattımı şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi: “ Bahçeli kendi düşüncesine göre bir sorunu çözmek için çalışma yapmış. O adayın tüm Türkiye’ye hitap etmesi lazım. Söylediklerimde eksik ve fazla da olabilir. Ben bunların hepsini taşıyan bir Cumhurbaşkanı adayı koyuyorsam, veya benim koyduğum adayın eksiği varsa bir başka siyasal parti daha iyi aday koyuyorsa zaten halk onu seçmeli. Ama biz ortak bir payda üzerinde, bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşmalıyız. Şu anda bir görüşmemiz yok. Fakat MHP’yle de diğer siyasal partilerle de elbette görüşürüz. Görüşmeyeceğiz diye birşey yok. İlla bizim adayımız olsun, bizim adayımıza oy verelim diye bir düşüncemiz yok. Çünkü çıkacak adam çıktığı zaman zaten tüm Türkiye’yi kucaklayacak.”

Özdemir’in ‘Cumhurbaşkanlığına 3 ay kaldı. AKP artık herkes Başbakan Erdoğan’ın aday adayı olduğunu ya da aday olduğunu konuşuyor. Neyi bekliyorsunuz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi: “Bu bir strateji. Yani nitelikli, kaliteli adaylarımız var. Ama bu adayların açıklanması için belirli bir zamana ihtiyacımız var. Ben aday olmayacağım. Siyasi partilerin genel başkanlarının Cumhurbaşkanlığına aday olmasını çok şık bulmuyorum. AKP, MHP, BBP, HDP bütün bunların hepsini kucaklayacak kimlikte birinin olması gerekir.” diye yanıt verdi.

CHP: Ortak adaya olumlu bakarız

CHP TBMM Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi de Aydınlık’a yaptığı açıklamada Bahçeli’nin “Çatı aday” önerisi değerlendirdi. Hamzaçebi, “Olabilir, olumlu bakarız. İki parti arasında bir temas olabilir. Sayın Bahçeli de siyasi partileri ziyaret edeceğini söylüyor. Cumhurbaşkanı adayı için ilke üzerinde bir anlaşmaya varılırsa isim sonra konuşulur. Bu konuyu iki parti ile de sınırlı tutmayalım. Daha geniş bir yelpazede ele alırsak daha iyi sonuç alırız” diye konuştu.

‘Hemen kapıyı kapatmıyoruz’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, Bahçeli’nin cumhurbaşkanı adayı için “çatı adayı” önerisine ilişkin, “Böyle bir çatı adayı müzakeresi ya da görüşmesi olursa buna hemen kapıyı kapatmak diye bir şey söz konusu olmaz. Ama ben o ihtimali çok olabilir görmüyorum. Bu Bahçeli’nin tezine kapı kapatmak diye alınmasın ama CHP tabi ki kendi adayını gösterecektir” dedi.

ANKA’nın sorularını yanıtlayan Altay şöyle dedi: “Çatı deyince şu anlaşılır, muhalefet partilerin tümünün ortak adayı gibi anlaşılır. Siyasette her şey mümkündür, hiçbir şey imkansız değildir. Ama görünen ilk turda bütün partilerin adaylarıyla ya da bütün siyasi bileşenlerin kendi adaylarıyla seçime gireceği öngörülüyor. Bu böyle bir çatı adayı müzakeresi ya da görüşmesi olursa buna hemen kapıyı kapatmak diye bir şey söz konusu olmaz. Biz Türkiye için doğruyu istiyoruz.”

Haluk Koç: İstişareler her boyutta devam ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç da MYK toplantısı sırasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den ortak aday çıkarma konusundaki açıklaması ile ilgili olarak şöyle dedi:

‘Türkiye’yi kucaklayabilmeli’

“Cumhurbaşkanı olacak kişinin özelliklerini Genel Başkanımız açıkladı. İsim kısmına daha var. Nedir bu nitelikler? Kamplaştırıcı olmamalı, birleştirici olmalı, hukuk devletinden yana olmalı, demokrasiden yana olmalı. Türkiye’yi kucaklayabilmeli. Türkiye’nin bugün bölünmüş manzarasının önüne geçebilmeli. Herkesin benim cumhurbaşkanım diyebileceği bir kimliği taşıyabilmeli. Sayın Bahçeli’nin ifadelerini biz de medyadan okuduk.

Bu değerlendirmeler mutlaka Sayın Kılıçdaroğlu tarafından da yapılacaktır. Şu anda istişareler, görüşmeler her boyutta devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.