‘Okullar sanatsız kalmasın’

ATANMAYAN RESİM VE MÜZİK ÖĞRETMENLERİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NI PROTESTO ETTİ

‘Okullar sanatsız kalmasın’
18 Eylül 2013 Çarşamba 11:17

Ataması yapılmayan müzik ve resim öğretmenleri eğitim öğretim yılının ilk gününde Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto etti. “Sesler ölmesin, renkler solmasın. Okullarımız sanatsız kalmasın” diyen öğretmenler, hükümete seslerini duyurmaya çalıştı.

Ankara Sakarya Caddesi’nde toplanan öğretmenler, okulların müzik ve resim öğretmeni gereksinimi dikkate alınarak atama yapılmasını istediler. Öğretmenler ellerinde enstrümanlar ve “Okullar müziksiz kalmayacak”, “Eğitim sanatsız düşünülemez”, “Öğretmenlik hakkımız engellenemez”, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” yazılı dövizler taşıdı.

‘Yeni dönem buruk başladı’

Eylemde açıklama yapan Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin diğer alanlarında olduğu gibi, istihdam konusundaki ülke gerçeklerine uygun olmayan kararları ve uygulamaları nedeniyle ataması yapılmayan yüzbinlerce genç öğretmen yeni eğitim öğretim yılına buruk girdi” dedi.

Yüzde yarımın altında kontenjan

Refik Saydam, 2013 yılı için yapılan atamaların okulların öğretmen gereksinimini karşılamadığını belirterek, açıklanan kontenjanlar arasında en büyük haksızlığın müzik öğretmenlerine yapıldığını söyledi. Saydam, 2013 yılı için toplam 195 müzik öğretmeni Görsel SanatlarResim dersi için de 367 kontenjan verilmesine karşın, atanacak her on öğretmenden birinin de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dalında olduğunun altını çizdi. Toplam kontenjanlar içinde müzik öğretmenlerine ayrılan oranın yüzde yarımın da altında olduğun, ayrıca atanma için KPSS baraj puanının 60 olarak belirlenmesinin 192 sayısının da doldurulmasını olanaksız kılacağına işaret eden Saydam, “Halen uygulanmakta olan KPSS sınavının soruları müzik öğretmenlerinin öğrenim gördüğü derslerden uzak olduğundan, atama bekleyen müzik öğretmenlerinden ancak 100 kadarının baraj puanına ulaşabildiği belirtilmektedir” dedi.

Saydam, MEB’in ortaokul ve liselerde haftalık bir saatlik zorunlu ortak müzik dersinin yanında seçmeli müzik derslerini yeniden açtığını hatırlatarak, “Bu derslerin öğretmenini atamamakta, binlerce eğitim kurumunu, milyonlarca öğrenciyi müzik öğretmensiz bırakmaktadır” şeklinde konuştu. Okullarda müzik öğretmeni kontenjanını daraltan bir diğer etkenin de 4+4+4 sistemi olduğunu belirten Saydam, “Türkiye’nin doksan yıllık cumhuriyet dönemi eğitim birikimini yok sayan bu uygulama ile ilköğretim 5. sınıf öğrencileri sınıf öğretmenlerinden kopartılmış; sınıf öğretmenlerinin beşte biri de işsiz bırakılarak , branş öğretmenliğine yöneltilmiştir” diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.