OFFSHORE’CU ŞİRKET YANDAŞ ÇIKTI -(TAMAMI)

Aydınlık’ın offshore listesinde yer aldığını duyurduğu Karadeniz Holding için AKP Hükümeti’nin Meclis’ten ‘gece yarısı yasası’ çıkardığı ortaya çıktı

OFFSHORE’CU ŞİRKET YANDAŞ ÇIKTI -(TAMAMI)
17 Nisan 2013 Çarşamba 19:21

 

 

Dünya gündemini sarsan “offshore leaks” belgesinde yer alan Türklerin kimler olduğu tartışılırken, Aydınlık dünkü ‘Küresel dalga Karadeniz’e vurdu’ haberinde o şirketin Karadeniz Holding bünyesindeki Karkey Karadeniz A.Ş. olduğunu duyurdu. Şirketin bağlı olduğu Karadeniz Hoding ise ‘tanıdık’ çıktı. Holding’e bağlı toptan elektrik ticareti yapan Kartet, Irak’ın Barzani bölgesine elektrik satıyor. Şirketin sattığı elektriğin Kandil’e gittiği yönünde de iddialar var.

Aydınlık, Barzani bölgesine yapılan elektrik satışını araştırdı. Edindiğimiz bilgilere göre, Kartet firmasının elektrik satışı ilk başta normal başladı. Sonra ‘biz ihracat yapıyoruz’ denilerek, elektrik üretiminde kullanılan fuel-oil için ‘Dahilde İşleme Rejimi (DİR)’ devreye sokuldu. Karadeniz Holding’e ait üretici firmalar olan Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. ve İdil Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’ye üretimi için kullandığı fuel-oili ‘Dahilde İşleme Rejimi’ çerçevesinde TÜPRAŞ’tan alma şartıyla 27 Ocak 2004 ve 29 Mart 2004 tarihinde ‘dahilde işleme izin belgesi’ verildi.

Gece yarısı operasyonu

Bu arada AKP Hükümeti, bir ‘gece yarısı operasyonu’ ile şirkete önemli bir olanak daha sağladı. Muhalefetin ilgi göstermediği bir anda TBMM’de görüşülmekte olan ‘Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Kanunu’ ve ‘Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a geçici bir madde eklenerek üretimde kullanılan fuel-oilin TÜPRAŞ’tan alınma zorunluluğu kaldırıldı.

Vergiden muaf ithalat

13 Mart 2005 tarih ve 25754 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürülüğe giren yeni düzenlemeyle şirketin, fuel-oili KDV ve ÖTV’siz Irak’tan ithal edilmesinin yolu açıldı. Bürokratların bu duruma karşı çıkmasına rağmen, sonuç değişmedi. Ve ithalat başladı. Daha sonra yapılan incelemelerde bazı gariplikler tespit edildi. Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde çıkarılan ve “Irak’la petrol ticaretinin, sadece Irak milli petrol şirketi SOMO’nun üzerinden yürütülmesini” zorunlu kılan genelgeye aykırı ithalat yapıldığı görüldü. Karkey ve İdil şirketlerinin Irak milli petrol şirketi SOMO’dan aldıkları fuel-oil ile Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapılan fuel-oil arasında on binlerce ton fark belirlendi.

Irak’ta merkezi hükümet devre dışı bırakıldı

Yapılan incelemelerde bu farkın SOMO dışında, Barzani’ye bağlı şirketlerden alınan fuel-oil olduğu görüşüne varıldı. Bu tespit, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın (DTM) iç yazışmalarında da yer alıyor. Diğer bir deyişle şirket daha o günlerde, Bağdat yönetimini devre dışı bırakarak Barzani hesabına fuel-oil ithalatı yapıyor. AKP Hüküemti’nin şimdi yaptıklarını daha o günlerde gayrı resmi olarak hayata geçiriyor.

Beiji yerine Kerkük rafinerisi

Öte yandan, SOMO ile görüşen Kartet yönetimi, fuel-oili Beiji rafinerisi yerine Kerkük rafinerisinden alacağını bildiriyor. Anlaşmalara göre, yüklemeler Beiji ve Doura’dan yapılması gerekirken ortaya Kerkük çıkıyor. DTM ise, konuyu araştırınca Kerkük rafinerisinin kapasitesinin buna uygun olmadığını tespit ediyor. Araştırmaların sonunda, rafinerinin sürekli çalışmadığını, zaman zaman işletmeye alındığını, 24 saat çalışsa bile aylık on bin tonun üzerinde üretim yapmasının mümkün olmadığını belirleniyor. Kartet’in ayda 30 bin ton fuel-oil ithal etmesi gerekirken taahhüdünü karşılamayacak Kerkük rafinerisinin tercih edilmesi ise SOMO’da şaşkınlık yaratıyor. Yapılan istihbari çalışmalarda da, şirketin Barzani’nin yasa dışı yollarla elde edip kendi bölgesinde, özellikle de Dohuk ve çevresinde depoladığı fuel-oili Kerkük rafinerisinden almış gibi Türkiye’ye sokacağı öğreniliyor.

Erdoğan’ın danışmanı devrede

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kartet’in Kerkük rafinerisi teslimi fuel-oil taleplerine de izin vermiyor. Bunun üzerine Kartet yöneticileri çeşitli yerlerden baskılara başlıyor. Dışişleri Bakanlığı devreye giriyor ve Kartet’in talebine izin vermesi için DTM’ye baskı yapılıyor. En sonunda Kartet firmasına izin verilmesi için bir yazı gönderiliyor. Yazının altındaki imza da, daha önce Başbakan Erdoğan’ın dış politika danışmanlığını yapan ve o görevden Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanan Büyükelçi Ender Arat.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.