OFFSHORE DALGASI ‘KARADENİZ’E ULAŞTI -(TAMAMI)

Offshore’da sıra Türkiye’de

OFFSHORE DALGASI ‘KARADENİZ’E ULAŞTI -(TAMAMI)
17 Nisan 2013 Çarşamba 09:41

Dünya gündemini sarsan ‘offshore leaks’ belgelerindeki Türkler çok yakında açıklanacak. Aydınlık bu listede yer alan şirketlerden birini tespit etti. Karadeniz Holding bünyesindeki şirketin, Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. olduğu ortaya çıktı

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) dünya gündemini sarsan belgeler yayımladı. Toplam 170 ülkedeki 130 binden fazla milyonerin paravan şirketler ve offshore hesaplarla nasıl vergi kaçırdığı ortaya çıkaran gazeteciler, bu isimleri açıklamaya başladı. Dünya gündeminde geniş yer tutan ‘offshore leaks’ belgeleriyle ilgili, sıranın birkaç ay içinde Türkiye’ye de geleceği kaydediliyor. Son olarak Nedim Şener, Posta Gazetesi’ndeki köşesinde belgelerde yer alan Türklerin bir kısmını açıklamıştı.

Erdoğan devreye girmişti

Yazısında bir de ipucu veren Şener, “Offshore Leaks belgelerinde, az gelişmiş bir ülkede enerji alanında faaliyet gösteren ve adı rüşvet iddialarına karışan şirket ile ortaklarının da British Virgin Adaları’nda hatırı sayılır offshore hesapları bulunuyor” demişti.

Aydınlık, bu şirketin peşine düştü. Ve o şirketin Pakistan’da iş yapan İstanbul merkezli Karadeniz Holding bünyesindeki Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. olduğunu tespit etti. ‘Offshore leaks’ listesinde yer alan şirketle ilgili Karadeniz Holding’ten Aydınlık’a yapılan açıklamada ise, söz konusu offshore hesaplarla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Holding açıklamasında, “Söz konusu şirketlerimiz Türkiye’de Hazine Müşteşarlığında kayıtlı resmi uluslararası iştiraklerimiz olup, yüzlerce Türk ve yabancı gemi adamı ve çalışanı mevcuttur. Ayrıca uluslararası bağımsız denetim raporlarımızda gemilerin bayrak kaydı ve şirketler son derece şeffaf bir şekilde belirtilmektedir. Bu şirketlerin gelirleri Türkiye’deki ana şirketimizin mali tablolarında konsolidedir” denildi.

Şirketin adı bu yılın başında, Pakistan Başbakanı Raja Pervez Eşref’in rüşvet soruşturmasına karışmıştı. Şirket yetkilileri bu iddiaları yalanlasa da Başbakan Eşref hakkında çıkartılan tutuklama kararının, mobil enerji üretimiyle ilgili bir ihalenin verilmesi için Türk şirketinden rüşvet aldığı ve ülkeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle alındığı bildirildi. Pakistan’da yaşanan süreç sonrası şirketten yapılan açıklamada ise, “Kendilerinin de hukuka aykırı olarak gördüğü karar gereğince gemilerimiz alıkonulmuş durumda. Uluslararası alanda hukuki süreci başlattık ve süreci devam ettiriyoruz” denmişti.

Rüşvet iddialarından önce de söz konusu şirketin iki yüzen santral gemisine el konmuş, Pakistan Hükümeti şirketten 243 milyon dolar talep etmişti. Pakistan’da yayımlanan The Nation gazetesinin haberine göre, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül de devreye girince şirketin ödemesi gereken para 120 milyon dolara indirilmişti.

Türkiye’nin milli gelirinin 40 katı

Kıyı bankacılığı olarak da adlandırılan Offshore bankacılık, ‘ülke dışında sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırılmasını amaçlayan ve sektörle ilgili her türlü yasa ve yönetmeliklerin dışında kalan serbest bankacılık’ olarak adlandırılıyor. Bu sistem dünyadaki kara paranın aklanmasından, büyük holdinglerin vergi ve devlet denetiminden kaçmak için kullandıkları bir yapı. Genellikle, Karayipler’de bulunan İngiliz Virjin Adaları’nda ve Yeni Zelanda’ya bağlı Cook Adaları ile diğer birçok küçük adadaki paravan şirketler aracılığıyla yürütülüyor. Sistemin parasal büyüklüğünün ise 32 trilyon dolar olduğu ifade ediliyor. Bu rakam 2012 yılında 786 milyar dolar olan Türkiye’nin milli gelirinin 40 katına eşit.

‘Offshore Leaks’ süreci

ICIJ’in açıkladığı yazışma ve belgeler, toplam 260 gigabyte büyüklüğünde bir sabit diskle kuruluşa gönderildi. Diski incelemeye başlayan gazeteciler; aralarında 2 milyon elektronik posta mesajının da yer aldığı belgelerde 170 ülkeden 130 binden fazla zenginin, siyasetçinin, sanatçının dünyanın dört bir yanındaki offshore bankalarda bulunan hesapları ve vergi kaçırmak için kurdukları paravan şirketlerin listesinin olduğunu gördü. 40 ülkeden 86 gazeteci, 15 ay boyunca ellerindeki milyonlarca belgeyi inceledi. Ve geçen hafta bu belgeleri kamuoyuna açıklamaya başladı.

Devlet başkanları da listede

Bilgilerin açıklanmaya başlanmasından sonra, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, ‘Gazeteciler belgeleri mutlaka resmi otoritelerle paylaşmalı’ açıklaması yaparken, Yunanistan da listedeki 107 şirketin peşine düştü. Fransa Cumhurbaşkanı Françis Hollande’ın ‘kasası’ olarak bilinen Jean Jacques Augier’in Cayman Adaları’nda gizli hesapları bulunduğu ve vergi kaçırdığının ortaya çıkması ise, Fransa’da gündemi sarstı. Belgelerde; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den, Rusya Başbakan yardımcısı Igor Shuvalo’ya birçok isim yer alırken; İsviçre’de 300, İtalya’da 200 kişinin listelendiği, Yunanistan’da ise 103 ismin listede olduğu kaydedildi.

İngiltere zan altında

Belgelerin açıklanmaya başlamasından sonra İngiltere’de de Başbakan David Cameron’a eleştiriler artıyor. İngiliz Virgin Adaları’ndaki bu tabela şirketlere devletin müsaade etmesi ve hala önlem alınmamış olması sert tepkilere neden olurken, İngiltere’nin bu vergi cennetlerine göz yumduğu belirtiliyor. Avrupa’nın en zengin ailelerinin bu hesaplarda paraları olduğu da açıklanan bilgiler arasında. Belgelerin açılanmasından sonra İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarda yeniden gündeme gelmeye başladı. 10 Nisan günü açıklanan bilgilerde ise Hollanda’lı ING Bank’ın müşterilerine offshore hesaplar açtığı açıklandı.Yargıtay, Türkiye’de de müşterilerine offshore hesaplar açan ING Bank’ın banka krizi sonrası batan paralarını müşterilerine geri ödemesine karar vermişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.