NEDEN EĞİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Önce savcının önünde eğilmiş

NEDEN EĞİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI
15 Eylül 2013 Pazar 11:31

28 Şubat’ın tutuksuz sanığı Tuğg. Özkürkçü savcılıkta ‘Türk subayı BÇG’yi kabul edemez’ diye konuşmuş

Çankaya Köşkü’nde verilen 30 Ağustos Resepsiyonu’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verdiği selamla gündeme gelen Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün 28 Şubat soruşturması kapsamında savcılıkta verdiği ifadede çalışma arkadaşlarını suçladığı ortaya çıktı.

Gül’ün önünde beline kadar eğilmesiyle tanınan 28 Şubat davasının tutuksuz sanığı Özkürkçü’nün Batı Çalışma Grubu için “zararlı oluşum” dediği öğrenildi.

‘Aynı fikirde değilim’

61 numaralı sanık Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün, davanın iddianamesine yansıyan ifadesinde, kendisinin 1997 yılı Mayıs ayı başında Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Vural Avar tarafından BÇG’de görevlendirildiğini, ancak BÇG’deki insanlarla aynı fikirde olmadığını söylediği görüldü. İddianamede, Özkürkçü’nün ifadesi şöyle aktarıldı:

BÇG’nin kuruluş ve görevleri

o28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarını hayata geçirmek için zamanın Mesut Yılmaz hükümeti tarafından, Nisan 1997 tarihinde Batı Çalışma Grubu kuruldu. Yasal zeminde kurulan Grup, öncelikli olarak Batı destekli irticai faaliyetleri izleme, yetkili kurumları bilgilendirme ve haklarında yasal işlemler yapılması amacını taşıyordu.

Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit hükümetleri 28 Şubat kararlarını samimiyetle benimsemedikleri için hayata geçirilmesinde de ayak direttiler. Ancak TSK’nın bastırması ve kararlılıkla bunu takip etmesi, gerici kesimlerde rahatsızlık yarattı. Buna karşı karalama faaliyetleri devreye girerek BÇG’nin ‘yasal olmadığına’ yönelik haberler yayıldı.

Bu dönemde en önemli karşı faaliyet, Deniz Kuvvetleri içine yerleştirilen Onbaşı Kadir Sarmusak’ın gizli belgeleri ele geçirerek, Emniyet İstihbaratı üzerinden kamuoyuna açıklamasıydı. Bu faaliyetten dolayı 7 Temmuz 1997 günü Sarmusak ve 16 Temmuz günü de belgeleri zamanın İçişleri Bakanı Meral Akşener’e veren Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu askeri savcılık tarafından tutuklanarak yargılandı. BÇG kurucu başkanı E. Orgeneral Çetin Doğan, Aydınlık’ta Mayıs 2013’de yayımlanan 28 Şubat yazı dizisinde BÇG’nun kuruluşunu ve amaçlarını şöyle anlattı: “Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) kuruluş amacı ve faaliyeti, Hükümetin 14 Mart 1997 tarihinde yayınladığı talimat doğrultusunda, Genelkurmay Başkanlığının yayınladığı 10 Nisan 1997 tarihli emirde belirtilmiştir. Bu emirde, “irticai olaylar hakkında ilgilileri ve yetkilileri uygun ve yasal platformlarda bilgilendirmek” ifadesi, emrin amacının irtica ile yasal zeminde mücadele olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

BÇG’yi terör örgütü saymak, TSK’yı bir terör örgütü saymakla eş anlamlıdır. Emir-komuta zinciri içerisinde kurulmuş olan Çalışma Grubu, yönergesi gereğince belli kadro-görev yerlerine atananlar tarafından faaliyetini sürdürmüştür.”

“Batı Çalışma Grubunda bizzat bir faaliyet ve çalışmada bulunmadığını, fakat Batı Çalışma Grubunun Genelkurmay Harekât Başkanı Çetin Doğan’ın Başkanlığında İGHD Koordinatörlüğünde kurulduğunu, Plan Şube Müdürü İdris Koralp’ın altındaki plan subaylarının da BÇG’de çalıştığını, yukarıda belirttiği görev gereği kendisinin Harekât Başkanlığına ve İGHD’ye gidip geldiği zamanlar ortalama 20 civarında kişinin girip çalıştığını, akademiden tanıdığı İGHD Plan Şubede çalışan Ziya Batur ve Ruşen Bozkurt’un o dönemde BÇG Plan subayları olduklarını bildirmiştir.”

‘Çay ocağında duydum’

“Görevi gereği gidip gelirken orada bulunan çay ocağında görevli subayların dinlenme aralarında çay içip sohbet ettiklerini, duyduğu kadarıyla yüksek sesle subayların Ülker’i yasaklattırdıklarını, Ülker’den bu konuda şikâyet faksı geldiğini, o faksta da Ülker’in 50-60 yıldır TSK’na katkıda bulunan bir kuruluş olduğunu, TSK’nin yanında olduğunu ve kendilerinin yasaklanmasından dolayı çok büyük sıkıntıya düştüklerini, bu sıkıntının kaldırılmasını istediklerini söylediklerini, bunları duyduktan hemen sonra Ülker’ in ürünlerinin bütün askeri tesislerde yasaklandığını ifade etmiştir.”

‘Kabul etmedim’

“Batı Çalışma Grubu çalışma faaliyetleri kapsamında kendisinin hiçbir görev ve faaliyette bulunmadığını, fakat iş bölümü gereği kendi adının yazılmış olabileceğini, kendisinin fikir ve faaliyet olarak Batı Çalışma Grubu’ndaki insanlarla aynı fikirde olmadığını belirtmiştir.”

“Batı Çalışma Grubu’nda görevlendirildiği sırada kendisini Kenan Deniz ile birlikte Çetin Doğan’ın odasına çağırdıklarını, kendisine aktif görev vermediklerini, tahminince kendi fikirleri doğrultusunda faaliyet göstermeyeceğini bildiklerini, Batı Çalışma Grubu ilk kurulduğunda var olan hükümeti devirmek için ya da kendisine yakın olmayanları fişlemek için kurulduğunu kendisinin bilmediğini, daha sonra basın yayın organlarından ve kendisine gösterilmiş olan belgelerden bunu öğrendiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk Milleti arasında koca bir uçurum oluşmasına ve nefrete sebep olabilecek hukuksuz, kanunsuz, akıl dışı ve zararlı bir oluşum olan BÇG’yi kendisinin bir Türk subay olarak kabul edemeyeceğini belirterek suçlamaları kabul etmemiştir.”

 

 İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.