Nasrallah meydan okudu -(TAMAMI)

‘Size zafer vaat ediyorum’

Nasrallah meydan okudu -(TAMAMI)
26 Mayıs 2013 Pazar 17:58

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, güney Lübnan’ın İsrail işgalinden kurtarılmasının yıldönümünde yaptığı konuşmada, Suriye kriziyle ilgili olarak, “Direniş’i ve destekçisini takviye ediyoruz. Bu aynı zamanda Lübnan’ın ve destekçisinin takviye edilmesidir. Tıpkı Temmuz savaşı başlarındaki size zafer vaat ettiğim gibi, bugün de yine size zafer vaat ediyorum” dedi.

Nasrallah, ABD’nin bir cephe kurarak Suriye’ye karşı küresel savaş başlattığını, bu cephede son sözü ABD’nin söylediğini, bölge ülkeleri ile El Kaide ve Selefi grupların ABD’ye hizmet ettiğini söyledi. Bu cephenin İsrail’i himaye ettiğini ifade eden Nasrallah’ın konuşmasından alt başlıklar şöyle:

‘Tekfirciler onlara dörecek’

“Dışarıdaki muhaliflerin bazıları istihbarat servislerinin memurlarıdır. Kendi kararlarını kendileri verebilecek durumda değiller. Ama silahlı gruplar üzerinde hakimler. Tekfircilerin oluşturduğu çoğunluktaki akım Suriye’de barış olması durumunda bütün bedeli ödeyeceğini biliyor.

“Karşı cephe son ana kadar savaşı sürdürmekte ısrar ediyor, diyalogu gündeme almıyor. Suriye yönetiminin kabul ettiği makul öneriler ve çözüm yolları bölge ülkelerine sunuldu. Ancak onlar buna karşı çıktılar. Çünkü Suriye’ye tahammül edemiyorlar.

“Bazı Arap ülkeleri hem Suriye’den ve hem bu tekfirci gruplardan kurtulmak istiyor. Ama tekfircilerin kendilerine döneceğinin farkında değiller.

‘Suriye’den sonra Lübnan’

“Bu grupların Suriye’ye ya da Suriye’nin Lübnan sınırındaki illerine hakim olması, sadece Hizbullah ya da Şiiler için değil, Lübnan ve bütün Lübnanlılar için büyük bir tehlikedir. Lübnanlı Müslümanlar ve Hıristiyanlar için büyük bir tehlikedir. Bunun kanıtı onların şu an Suriye’de yaptıklarıdır. Suriye’de savaşanlar, Irak İslam Devleti adlı örgütün uzantılarıdır. Onların Irak’taki Sünnilere neler yaptığını Iraklı Sünnilere sorun. Irak, Pakistan ve Afganistan’daki tekfirci gruplar, diğer gruplardan çok daha fazla Sünnileri öldürdüler. Bugün Tunus, Libya ve bu vebayı bulaştırdıkları ülkeler, onların sıkıntısını çekiyor.

“Diyalogu kabul etmeyen, diyalogla ortak nokta aramayan düşünceler tehlikelidir. Bu tür grupların gölgesinde Suriye, Lübnan ve Filistin için bir gelecek tasavvur edilebilir mi? Olayların en başında Suriye yönetimi devrilecek ve sıra Lübnan’a gelecek diyorlardı. ABD’den güç alıyorlar.

‘İzlemekle yetinmeyiz’

“Suriye, Direniş’in sırtıdır, destekçisidir. Direniş de sırtına darbe vurulması karşısında hiçbir şey yapmadan beklemeyecektir. Biz üzerimize gelen bir komplo karşısında sadece izlemekle yetinecek, hareketsiz bekleyecek kadar cahil ve aptal değiliz. Kenarda durmak isteyenler buyursun kenarda dursun.

“Suriye, ABD, tekfirciler ve ABD’nin bölgedeki unsurları tarafından devrilirse, Direniş kuşatma altına alınır ve İsrail, şartlarını dayatmak için yeniden Lübnan’a girer. Suriye düşürülürse, Kudüs unutulacaktır, bölge halkları psikolojik açıdan karanlığa gömülecektir.

“Şu an yaşanmakta olan bu savaşın iki tarafı söz konusudur. Birincisi ABD ve Batı eksenidir ki şu an geçmişi, bugünü ve geleceği yok etmekte olan tekfirci gruplara umut bağlamıştır. Diğer taraf ise Direnişi destekleyen ve müzakereye çağıran devlettir. Hizbullah, ABD’nin İsrail’in, mezar soyguncularının, göğüs parçalayanların yer aldığı cephede olamaz.

‘İki kelimeyle onbinler’

“Hiç kimse bizi mezhepçilikle suçlayamaz. Cephelere gençleri zorla götürmüyoruz. Cihat ilan etmeye ihtiyacımız yok. İki kelime söz söylersek on binlerce kişi cephelere akın eder. Tek çocuklarını bu cephelere göndermek için bizden izin isteyen annelerden, babalardan mektuplar alıyoruz.

“Haftalar önce başlayan ciddi bir aşamada bulunuyoruz. Bunun adı, Direniş’i ve destekçisini takviyedir. Bu aynı zamanda Lübnan’ın ve destekçisinin takviye edilmesidir. Kimseden sahada bize yardım etmesini istemiyoruz. Bu savaşın ehliyiz ve zaferi de kazanacağız.

“Sabır ve fedakarlıkla bu süreci aşacağız. Tıpkı Temmuz savaşı başlarında size zafer vaat ettiğim gibi, bugün de yine size zafer vaat ediyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.