Murat Özçelik’i MYK’ya taşımak için ikinci hamle

Zihni Erdem / Ankara

Murat Özçelik’i MYK’ya taşımak için ikinci hamle
13 Ekim 2014 Pazartesi 01:57

ozcelikmyk

Kürt açılımınıın ilk mimarlarından, Gülen ve ABD’ye yakın bir isim olarak tanınan Murat Özçelik, delegelerden fazla çizik yediği için Parti Meclis’e seçilememiş, ikinci yedek olmuştu

CHP grubunda, bu hafta Muharrem İnce’den boşalan grup başkanvekilliği için seçim yapılacak. Seçimlerde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı Ankara Milletvekili Levent Gök ile Ankara Milletvekili İzzet Çetin yarışacak. Seçimlerde PM üyesi Gök’ün seçilmesi halinde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Murat Özçelik, bir PM üyesi daha istifa ettirilerek MYK’ya taşınacak.
CHP grubunda, Kurban Bayramı öncesinde yapılan ancak sonuç alınamadığı için ertelenen grup başkanvekilliği seçimleri için turlara devam edilecek. Seçimlerin ilk etabında, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun işaretiyle grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir imzasıyla  aday gösterilen Levent Gök ile bağımsız olarak aday olan İzzet Çetin aday yarışmış ve yapılan iki tur oylamada iki aday da gerekli oya ulaşamadığı için sonuç alınamamıştı. Grup başkanvekilliği için kulis yapan çok sayıda aday, Genel Başkan’ın Gök’ü işaret etmesi nedeniyle adaylıktan çekilmişti. Çetin ise çekilmesi için yapılan telkinlere karşın yarıştan çekilmemişti.
CHP grubunda, Salı günü yapılması beklenen grup başkanvekilliği seçimi öncesinde Aydınlık’a konuşan Levent Gök ve İzzet Çetin adaylıklarının sürdüğünü ve çekilmelerinin söz konusu olmadığını yineledi.  
ÇELİK TEZKEREYİ İLK İMZALAYANLARDAN   
Daha önceki grup seçimlerine doğrudan karışmayan Kılıçdaroğlu için bu grup başkanlığı seçimleri boş olan bir grup başkanlığı koltuğunun doldurulmasının ötesinde bir anlam taşıyor. Kılıçdaroğlu, 18. Olağanüstü Kurultay’da dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nu PM listesine bile almamış onun yerine Murat Özçelik’i aday göstererek dış politika kadrosunda değişikliğe gitmişti. “Kürt açılımı”ın ilk mimarlarından olan Gülen Cemaati’ne ve Amerika’ya yakın bir isim olarak tanınan Özçelik, delegelerden fazla çizik yediği için Parti Meclisi’ne seçilememiş, ikinci yedek olmuştu. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, Özçelik’i ara bir formül ile “başdanışman” olarak yanında görevlendirmişti. Özçelik, en son olarak Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve IŞİD’de karşı PKK’nın Suriye’deki kolu olarak bilenen PYD’nin savunduğu Ayn el Arap’ın (Kobani) TSK tarafından kurtarılmasını ön gören tezkere önerisine imza atmıştı.
SEÇİMLERLE MYK DİZAYNI
Kılıçdaroğlu ve kurmayları CHP’nin dış politikasını emanet edilen Özçelik’in doğrudan Genel Başkan Yardımcısı olarak MYK’da görev verebilmek için grup başkanvekilliği seçimlerini bir fırsat olarak değerlendirmek istedi.  Bu amaçla, Kılıçdaroğlu, PM üyesi olan Ankara Milletvekili Levent Gök’ü grup başkanlığı için işaret etti. Gök, iki grup başkanvekili ve bir TBMM İdare Amiri’nin imzasıyla Grup Başkanlığına aday gösterildi.
Plana göre, seçilmesi halinde Gök, PM üyeliğinden istifa edecek ve bir PM üyeliği boşalacak. Özçelik ise ikinci yedekten birinci yedek sırasına yükselecek.
PM’den bir üyenin daha istifasının sağlanması halinde ise PM asil üyesi olacak Özçelik, Genel Başkan tarafından halen boş olan bir Genel Başkan Yardımcılığı görevine atanarak MYK’ya alınacak.
GENEL MERKEZ, GÖK İÇİN BASTIRIYOR
İki adayın yarışacağı seçimlerin ilk iki turunda bağımsız aday İzzet Çetin, Genel Merkez’in aday gösterdiği Levent Gök’ten daha fazla oy almış ancak seçilmek için yeter sayıya ulaşamamıştı. Kılıçdaroğlu’nun işaretine karşın Gök’ün seçilememesi adaya destek veren genel merkez ve grup yönetimini zor durumda bırakmıştı. Genel Merkez ve grup yönetimi, seçimlerin birinci etabında Çetin’den az oy alan Gök için yoğun kulis yaptığı ve bu kez seçilmesini sağlamaya çalıştığı belirtildi. Çetin’e destek veren bazı milletvekilleri ise Çetin’den az oy alan Gök’ün adaylığının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “Grupta üçüncü tur seçimler yapılacak. Yine benzer bir sonuç ortaya çıkarsa Genel Merkez aday gösterdiği Gök’ü geri çekmeli. Siyaset kuralları bunu gerektirir. Aday dayatmasında ısrar etmek doğru olmaz” dedi.

‘ÖZÇELİK İÇİN BİR ÜYENİN DAHA İSTİFASI ALINDI’ İDDİASI
Bu arada, Gök’ün istifa etmesiyle PM’ye girecek birinci yedek Ali Özcan’dan sonra birinci yedek olacak Murat Özçelik’in önünün açılması için bir PM üyesinin “genel başkan kontenjanından milletvekili” vaadi ile  ikna edildiği ve istifasının alındığı iddia edildi.
CHP’ye yakınlığı bilenen Halkın Habercisi adlı internet sitesinin “CHP’de grup başkanvekilliğinin perde arkası” başlıklı yazısında yer alan iddia şöyle:  
“Ankara’da siyaset yapan ve şu anda PM üyesi olan  (önceki dönem de PM üyesi idi, erkek, milletvekili değil) bir siyasinin 2015 genel seçimlerinde Ankara’dan Genel Başkan kontenjanından milletvekilliği sözü verilerek, istifa dilekçesinin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Tekin Bingöl  tarafından alındığı ve Levent Gök’ün Grup Başkanvekili seçilmesiyle, Tekin Bingöl’ün elinde bulunan istifa dilekçesinin işleme konularak, PM’de bir üyeliğin daha boşaltılarak Murat Özçelik’in yedek birden PM üyeliğine seçtirileceği,  MYK oluşturulurken Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının boş bırakılması nedeniyle bu görevi üstlenmek Genel Başkan Yardımcılığı sıfatıyla görevlendirileceği kulislerde konuşuluyor.”
Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.