MİT’çi Öneş, Aydınlık’a konuştu: F tipini A’dan Z’ye sorgulayın

  Müşteki sıfatıyla ifade veren Cevat Öneş, ‘Savcıya sadece 3-5 polisin değil, bu ortamın yaratılmasına sebep olanların en küçüğünden en büyüğüne kadar sorgulanması gerektiğini söyledim’ diye konuştu Aydınlık’a...

MİT’çi Öneş, Aydınlık’a konuştu: F tipini A’dan  Z’ye sorgulayın
13 Ağustos 2014 Çarşamba 09:19

mitciones

 

Müşteki sıfatıyla ifade veren Cevat Öneş, ‘Savcıya sadece 3-5 polisin değil, bu ortamın yaratılmasına sebep olanların en küçüğünden en büyüğüne kadar sorgulanması gerektiğini söyledim’ diye konuştu

Aydınlık’a konuşan eski MİT görevlisi Cevat Öneş, F tipi yapılanmaya yönelik operasyona ilişkin “Türkiye siyasetinde bugünkü ve geçmişteki iktidar yapıları içerisinde bürokrasinin yandaş şahıslarla doldurulduğunu ve kulüp taraftarı gibi ‘bürokratik bir yapı’ inşa edildiğini hep rastladık; bugün de sonuçlarıyla karşı karşıyayız” dedi.

Emniyet’teki F tipi örgüte yönelik başlatılan “Yasadışı dinleme” soruşturması kapsamında eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’in de telefonlarının dinlendiği ortaya çıktı. Öneş’in PKK ile irtibatta olduğu iddia edilerek alınan mahkeme kararında “Hoca” kod adıyla dinlendiği öğrenildi. 7 Mart 2011’de başlayan dinleme 18 ay devam etti. Hakkındaki dinleme kararıyla ilgili olarak Aydınlık’a konuşan Öneş, dinleme kararını savcılık tarafından ifadeye çağırıldığı zaman öğrendiğini belirtti. Mahkeme kararının “örgütsel ilişkiye” dayandırılmasının çok garip olduğunu dile getirdi.

Müşteki sıfatıyla ifade verdiğini anlatan Öneş, “Savcı beye sadece karşıma çıkacak 3-5 polisin değil, bu ortamın yaratılmasına sebep olanların en küçüğünden en büyüğüne kadar sorgulanması gerektiğini söyledim” dedi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Öneş, F tipi örgütün Emniyet yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmayı da şu sözlerle değerlendirdi: “Bir hukuk devletinin bürokratik şartları içerisinde otorite dışı, hukuk dışı hiçbir yapılanma kabul edilemez. Böyle yapılanmalar varsa sadece Cemaat açısından değil, tüm tartışılan hukuk dışı gruplar için bu geçerlidir. Eğer, demokratik bir sistemde yaşıyorsak, demokratik bir hukuk devleti olma iddiası içindeysek böyle bir yapılanmanın kabul edilmesi mümkün değildir.”

“Maalesef Türkiye siyasetinde bugünkü ve geçmişteki iktidar yapıları içerisinde bürokrasinin yandaş şahıslarla doldurulduğuna ve kulüp taraftarı gibi ‘bürokratik bir yapı’ inşa edildiğine hep rastladık, bugün de sonuçlarıyla karşı karşıyayız” diyen Öneş, “Bu olay zihniyet olayı. Bir devlet yapısındaki nitelikli demokrasinin icap ettirdiği bir zihniyet olayı, bir hukuk devleti anlayışı ve sadece hukukun ve yasaların hâkim olduğu bir anlayış çerçevesinde hareket edilmesinin ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi.

O bakımdan bugün o hukuk dışı yapılarla hukuk içinde mücadele ederken önemli olan; Türkiye demokrasisine nitelik kazandırılması, devlet yapısının hukukun üstünlüğü çerçevesinde şekillendirilmesi ve siyasete nitelik kazandırılmasıdır. Bu anlayış içinde mücadeleyi şekillendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘KURTULMAK ZORUNDAYIZ’

Öneş, bu şekildeki davaların çok hassas yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak “Hukuk ihlallerine taviz verilmeyecek.

Siyasi çıkarlar istikametinde hareket edilerek toplumsal ayrışmaya sebep olmamak lazımdır. Onun için önce zihniyetimizi değiştireceğiz, önce demokrasi olacak, hukukun üstünlüğü olacak.

Bu davaların da gerçek delillere dayandırılarak, böyle yapıları bürokraside ortadan kaldırmak amacıyla yürütülmesi zorunludur.”

Sezim Özadalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.