MİLLİ MERKEZ UMUT OLDU -(TAMAMI)

‘Halk hareketi Milli Merkez’de birleşti’

MİLLİ MERKEZ UMUT OLDU -(TAMAMI)
24 Nisan 2013 Çarşamba 18:04

15 bin delegenin katılımıyla kurulan Milli Merkez, her kesimi heyecanlandırdı. Siyasetçi, aydın ve sanatçılar “Türkiye’nin umudu” olan Milli Merkez’in halk hareketini de birleştireceğini vurguladılar

Türkiye’nin dört bir yanından gelen 15 bine yakın delegenin katılımıyla 23 Nisan günü düzenlenen kurultayla kuruluşu ilan edilen Milli Merkez, bütün Türkiye’yi heyecanlandırdı. Siyasetçi, aydın ve sanatçılar Milli Merkez’in AKP’yi dizginleyecek olan halk hareketini birleştireceğini ifade ettiler. “Türkiye’nin umudu” olarak niteledikleri Milli Merkez Kurultayı’nın halkın mücadeledeki kararlılığını gösterdiğini, muhalefete de “oturmayın” çağrısı yaptığını belirttiler.

Siyasetçi, aydın ve sanatçılar Milli Merkez Kurultayı’nı şöyle değerlendirdiler:

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç: Türkiye’nin rejiminin değiştiği, bölünmeye çok yaklaştığı bir dönemde laik Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğünü koruyan güçlerin bölünmeye neden olan siyasi iktidar karşısında birleşerek mücadele azimlerini açıklamaları çok önemli bir sonuçtur. Dilerim ki bu birliktelik seçimlerde de sonuç verecek ve AKP’yi en kısa zamanda iktidardan uzaklaştıracaktır. İktidar tarafından rejim değiştirildi, laik cumhuriyet ortadan kaldırıldı, İslam devleti projesi ortaya koyuldu, bölünmek için bir çok tavizler verildi. Bunları aşacak sadece halk kalmıştır. Halk da Milli Merkez ile iradesini birleştirdiğini göstermiştir. Mücadeleye karar vermiştir.

Gazeteci-Yazar Nihat Genç: Benim Ankara’da gördüğüm en ateşli, en hareketli, içi içine sığmayan ve biran evvel bir şeyler yapılmasını isteyen ve “mutlaka bir örgüt çatısında birleşmeliyiz” diyen on binlerce insan. Bu on bin insanı yarınların kurulacak Türkiye’sinin çok güçlü bir nüvesi olarak görüyorum. Çünkü belediye ve anayasa seçimlerinden sonra felaket konumu değişmezse hepimiz çok sert kararlar alacağız. İşte bu kararlar alacağımız, partiler üstü, örgüt üstü, ortak vicdanımızın, yani milli direnişimizin kararları buradan çıkacak. Bu yüzden büyük kararlara giden Türkiye, büyük direniş örgütlerini kuruyor. Şu anda yapılacak şey, bu toplantıyı köy köy, mahalle mahalle daha da cisimleştirmektir.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz: Toplumun geniş kesimi hükümetin uygulamış olduğu özellikle açılım politikalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirmek için çeşitli illerden kısıtlı imkânlarla Ankara’da bir araya geldiler. Organizasyonu yapanları kutluyorum. AKP’nin ancak halk hareketi ile dizginlenebileceği ortaya çıkmıştır. Yasaları, kanunları, Meclisi yok sayan AKP’yi ancak halkın bu tepkisi dizginleyebilir. O açıdan Milli Merkez toplantısı Türkiye’nin ihtiyacı olan şeydi. Önümüzdeki süreçte bu mücadele toplantı ile sınırlı kalmamalı, her kesimi içine almalı, seçimlerde birlik ve beraberlik içinde ortak bir bileşen haline gelmeli diye düşünüyorum. Ülke bölünme ve parçalanmaya doğru sürüklenirken kimsenin kişisel hesapları ile hareket etmemesi gerekiyor. Gençlerin, kadınların bu davayı ne kadar sahiplendiğini görünce umutlandım. Dünkü manzara beni umutlandırdı. AKP istediği gibi at oynatamayacağını gördü, işi zor.

Gazeteci-Yazar Müyesser Yıldız: Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu hatırlatıldı. Epeydir kaybettiğimiz umut bu toplantıyla verildi. AKP iktidarının tek kale maç yapmaya devam edemeyeceği gösterildi. Muhalefete de “tribünlerde daha fazla oturmayın” çağrısı yapıldı. Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’deki yurtseverlerin unutulmayacağı gösterildi. Düzenleyenleri kutluyorum.

Sinema Sanatçısı Suzan Aksoy: Mükemmel bir kurultaydı. Partilerin zorladığı kitleler yoktu orada. Herkes yüreğiyle gelmişti. Gelen herkes kurultaydaki gerçek aydınlara güvenerek gelmişti. Bütün karamsarlığımı gideren, bana umut veren bir kurultay oldu. Milli Merkez, Atatürk’ün ilkelerini, Türkiye Cumhuriyeti’ni ayaklar altına alınlara karşı kurulmuş bir barikattı. Çok çalışmamız gerekiyor. Ölümden öte yol yok, mücadeleye devam edeceğiz. Sonucu ne olursa olsun mücadele içinde olacağıma dair aileme, halkıma söz verdim.

CHP eski Milletvekili Kemal Anadol: Halkımıza dayatılan bütün milleti adeta bir ikna odasına alıp yanlış yöne sevk için uğraşan, medya merkezli bir çalışmanın içinde halk bir umut olarak Milli Merkezi gördü. Kendisine kurulan tuzaktan bu Milli Merkezle kurtulacağına inandı. Gelen kalabalık sıradan ahali değil, bilinçli ve Türk milletinin şanına layık bir coşku ve bilinçle tavrını ortaya koydu.

CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner: Toplantı çok güzeldi. İyi organize edilmişti. Türkiye’nin sorunları ile ilgili çok önemli mesajlar verildi.

Emekli Tümgeneral Naci Beştepe: “Milli Merkez Milli Hükümet” sloganı günün anlamını özetleyen bir slogan oldu. Yurtseverlerin üzerinde durduğu bölünme, parçalanma, kimliğimizin yok edilmesi gibi hassasiyetler vurgulandı. Bütün siyasi, etnik, dini, mezhepsel kimliklerin bir yana bırakılarak Atatürk’te birleşmek vurgusu öne çıktı.

Şimdilik bir siyasi oluşum olmamakla beraber ileriki dönemde siyasallaşma, partileşme kapısı açıktır. Ancak öncelikli hedefimiz bölücü anayasanın engellenmesidir.

Önceki gün düzenlenen Milli Merkez Kurultayı’nda sanatçılar Gülsen Tuncer, Mine Soley, Engin Ayça ve Ekrem Kahraman, Ekrem Kadak, Sarper Özsan ve Muharrem Tire de yerlerini almıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.