MİLLET MİLLET MECLİS’E YÜRÜME MESAFESİNDE -(TAMAMI)

KAÇ TAYYİP KAÇ

MİLLET MİLLET MECLİS’E YÜRÜME MESAFESİNDE -(TAMAMI)
19 Mayıs 2013 Pazar 19:57

Ankara dün tarihi bir 19 Mayıs’a tanıklık etti.  Sıhhiye Meydanı’nda ‘Vatan Cumhuriyet Emek Birlikteliği’nin önderliğinde ‘T.C. için Türk Milleti Ayakta’  diyerek buluştu

Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve çok sayıda demokratik kitle örgütü ile İşçi Partisi’nin destek verdiği tarihi buluşma için Sıhhiye meydanı sabah erken saatlerde dolmaya başladı.

İlerleyen saatlerde meydan hıncahınç dolarken, alan T.C logoları, Türk bayrakları, Atatürk posterleriyle donatıldı. Miting boyunca sık sık “Hükümet İstifa”, “Reyhanlı’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

‘Reyhanlı için buradayız’

Mitingde ilk olarak Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği sözcüsü Öner Tanık konuştu. Tanık, bu buluşmanın vatan, Cumhuriyet, emek ve Reyhanlı için olduğunu söyledi. Tanık, “Dün Ulus’taydık, bugün Sıhhiye’deyiz. Eğer o bölücü gerici anayasayı getirirseniz kim bilir nerede oluruz. Onu da siz düşünün” dedi. Tanık şöyle konuştu: “Dün sultanların yanındaydılar bugün Obamaların yanındalar. Yeni anayasa Türkiye’nin parçalanması için yapılmak isteniyor. Ama halk bunlara izin vermeyecek. Tam bağımsızlık meşalesini yeniden yakıyoruz. Cumhuriyete sahip çıkıyoruz.”

‘Birleşeceğiz’

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl da, “Vatan Cumhuriyet ve Emek Birlikteliği”nde birleştiklerinin altını çizerek, “Halkları birbirine düşman etmelerine izin vermeyeceğiz. Bu politikaları yırtıp atacağız. Birleşeceğiz” dedi. Mitingde konuşan bir diğer isimde Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz oldu.

Cengiz konuşmasına, “Biz halkız, aydınlığı severiz. Karanlık emeller peşinde koşanlara, ihanet pazarlığı yapanlara karşı buradayız” diye başladı. Cengiz, “Tayyip Erdoğan’ın işi gücü kaçmak, işi gücü saklanmak. Okyanus ötesine de kaçsa o pis kokusu buralara kadar geliyor. İhanetin o pis kokusunu burada toplanan erdem namus birikimi temizleyecek” diye konuştu. Cengiz şunları söyledi:

“Erdoğanların elleri kan içindedir. Yasak koyarak acılarını gizlemeye çalıştıkları Reyhanlı halkı da buradadır. BOP’unun Eş Başkanı sana sesleniyorum; Bu ülkenin Başbakanı olamazsın. Sen Reyhanlı’ya bomba koyan katillerin Başbakanısın. Erdoğan’ı uyarıyoruz, Meclis’e yürüme mesafesindeyiz. Anayasadan Türk milletini çıkarırsanız, Türkün, Kürdün, Alevinin, Sünninin büyük birliğini bozmaya çalışırsan ezer geçeriz. Örgütlü olacağız, halk iktidarını inşa edeceğiz. Erdoğan’a sesleniyorum; yenileceksin. Zafer bizim olacak. Başka meydanlar gösterip kafa kurcalamaya çalışanlara sesleniyorum. Birlikteliğimizi kimse bozamaz.”

Anıtkabir’e YÜRÜYÜŞ

Mitingin bitiminde T.C. harflerinden oluşan platformlar eşliğinde, Necatibey Caddesi istikametinden Anıtkabir’e doğru yüründü. Yürüyüş boyunca korteje katılımlar oldu. Yürüyüş Anıtkabir’e ulaştığında yüz binlere ulaştı. TC maketi önce Anıtkabir’e sokulmak istenmedi ama kalabalığın ısrarı sonucunda Aslanlı Yol’a kadar sokuldu.  Anıtkabir’e ulaşan yüz binler hep bir ağızdan Gençliğe Hitabe’yi okudu. Arkasından da “T.C Kalacak AKP Gidecek”, “AKP’den Hesabı Türk Milleti Soracak”, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganları atıldı.

THY işçileri de mitingdeydi

İşten atılan arkadaşlarının geri işe alınması ve hakları için greve çıkan Türk Hava Yolu işçileri adına Meltem A. Çelikkaya bir konuşma yaptı. Konuşmada grev yapan emekçilerden selam getirildiği belirtilerek bu onurlu mücadelede havayolu işçilerinin yanında olunması istendi. THY işçisi ayrıca, “AKP hükümeti yıkılacak” dedi. 2B köylüsü de “Meydanları dolduran yüz binleri gördüm. Ve anladım ki AKP hükümeti kesin yıkılacak. Milli hükümet kurulacak. Müjdeler olsun” şeklinde konuştu.
Mitinge ODTÜ öğrencileri “ODTÜ Ayakta” yazılı pankartla katılırken “REDHACK’inde mesajı okundu. Konuşmaların ardından Müzisyen Mustafa Özarslan, Reyhanlı için türkülerini söyledi.

Gaziler: Hesap soracağız!

Mithatpaşa Caddesi üzerindeki üst geçitten “Hükümet istifa” yazılı dev bir pankart açıldı. Ardından “örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganı atıldı. Miting de Silivri ve Hasdal’daki tutuklu bulunan yurtseverlerin isimleri tek tek okunarak “burada” denildi. Mitinge katılan Gaziler, hava yolu işçileri ve 2B köylüleri adına da konuşmalar yapıldı. Gazilerin temsilcisi Koray Gürbüz “Bugün Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı gün. Bu mücadele için çok kan aktı. Ey Başbakan sen padişah mısın hangi hakla ülkemizi bölecek girişimlerde bulunuyorsun. Hangi hakla Mehmetçiği şehit eden teröristle pazarlık yapıyorsun. Akillerini de al başına çal. Bu devran dönecek hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

KATILIMCILAR

Tayfun İçli, Devlet Eski Bakanı Yaşar Okuyan, İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, Milli Merkez Ankara Temsilcisi- Devlet Eski Bakanı Ufuk Söylemez, Emekli General Naci Beştepe, Büro-İş Sendikası, DSP Eski Milletvekilleri, Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu, Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı Refik Saydam, Emekli Tümgeneral Osman Özbek, Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan İçli, Prof. Dr. Sina Akşin, Genel Sağlık-İş Sendikası, Onuncu Köy Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Yerel-İş Sendikası, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, 2B Köylüleri, Hataylılar, CHP Milletvekili İsa Gök, Avukat Zeynep Küçük, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Ankara Kız Lisesi Mezunları Derneği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Ulusal Eğitim Derneği, Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği, Memleket Sevdalıları, Sanatçılar Girişimi, TOBAV, Tüketici Hakları Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, 68liler Birliği Vakfı, Türk Kadın Araştırma Vakfı Temsilcisi Meriç Velidedeoğlu, Tarım-İş Sendikası, Eğitim-İş Sendikası üyeleri, Ulusal Kanal Program Yapımcıları Erden Erdem, Halil Nebiler, Nursen Amuran, Yavuz Selim Demirağ, Nihat Genç, Can Karadut, HEPAR, Havayolu İşçileri, Devlet Sanatçıları Derneği, Eski Bakan Ayfer Yılmaz, Sanatçı Bedri Baykam, Yazar Müesser Yıldız.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.