Michel Camilo’dan solo albüm

Küba, Porto Riko, Jamaika ve Venezuella arasında İspanyolca konuşulan bir yer, Dominik Cumhuriyeti. İşte buradan çıkan bir dahi ya da müzik devrimcisi diyelim: Michel Camilo. Latin Caz’ın günümüzdeki en önemli ismi. Klasik müzik kökenli...

Michel Camilo’dan solo albüm
03 Eylül 2013 Salı 19:22

Küba, Porto Riko, Jamaika ve Venezuella arasında İspanyolca konuşulan bir yer, Dominik Cumhuriyeti. İşte buradan çıkan bir dahi ya da müzik devrimcisi diyelim: Michel Camilo. Latin Caz’ın günümüzdeki en önemli ismi. Klasik müzik kökenli caz piyanisti 2005’ten bu yana ilk defa bir solo albümle geliyor. “What’s Up?” isimli solo albümü, bu yılın başında çıkmıştı. Şimdilerde ülkemizde de yayınlandı.

Yerel müzisyenlerden oluşan bir aile ortamında 1954 yılında dünyaya gelen Camilo, müziğe 4 yaşında babasının neol hediyesi olarak aldığı akordiyon ile başlamış. Bu enstrümanı kendi kendine çözümleyen küçük Michel, 6 yaşında akordiyonla kendi bestelerini çalıyormuş.

Kalabalık Ve Müzisyen Bir Aile

Michel Camilo’nun ailesi hem kalabalık hem de topyekün müzisyen. 9 amcası yerel müzisyen olmasının yanısıra halk şarkıları besteleyen kişiler. Akademik düzeyde klasik müzik piyanisti olan halası onun konservatuara yönelmesine sebep olmuş. Böylece Michel Camilo, 9 yaşındayken Ulusal Konservatuar’a piyano dalında girmiş. 15 yaşında lisans eğitimini tamamlayacak ve 21 yaşında da okuldan mezun olmuş.

Klasik müzik eğitimi alırken 14 yaşında radyoda Art Tatum’u duyması cazı keşfetmesini sağlayacaktı. Böylece oluşan merakı klasik müzik ile bağlarını koparmadan sürecekti.

Michel Camilo, caz alanında da kendini geliştirmek için A.B.D’deki Berklee’ye gitmek istiyordu. Buraya başvurdu ve burs bile kazanmıştı. Ancak o yıl ülkesinde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle ailesi onu Boston’a gönderecek parayı bulamadı. Genç Michel de bundan üç yıl sonra bir maceraya atılarak New York’a gidecekti. Burada şansı ve yeteneği ona yardım ederek iş bulmasını sağladı. Çeşitli gruplarla kulüplerde çaldı. Bu arada bir imkan da Broadway’den geldi ve müzikallere müzik hazırladı. Böylece gelen paraları biriktirererk Julliard Müzik Okulu’na girdi.

Latin Caz’ın İkinci Altın Dönemi

Michel Camilo günümüz caz müziğinin “Latin Caz” türünün iki temsilcisinden biri. Dünya üzerinde Latin Caz’ın ilk parladığı dönem 1940 ile 1960 arasında olmuş. Bu ilk evre daha çok A.B.D’li müzisyenlerin Latin müziklerine merak sarmasıyla çıkmıştı. 1990’lardan sonra ise ikinci bir altın dönem daha yaşayacaktı bu tür. Bu seferki dönemde ise bizzati Latin kökenli iki müzisyen Camilo ve Gonzalo Rubalcaba öncülüğü yapacaklardı. Latin Caz’ın bu yükselişi sadece müzikte değil resim başta olmak üzere diğer sanat dallarında da Latin ülkelerinde bir ivmeye neden olmuş.

Camilo’nun Latin Caz tarzı alışıldık “sentez” yamamasından uzak. Bunun başlıca sebebi de bu türü bir kalkan olarak kullanmaktansa kendi evrenini anlatacak bir tual olarak görmesinden kaynaklanıyor. Klasik müzikçilerin yerel müziğe mesafeli durmalarını onda görmediğimiz gibi birbirini besleyen alanlara döndürebiliyor. 2000 yılında gitarist Tomatito ile hazırladıkları albümde Caz ile Flamenko tarzları arasında da bir buluşma sağlayacaktı. Ama bu buluşmalar taviz vererek, bir rengi öne çıkarak değil araştırıcı ve deneyci ilhamda bir sunumla gerçekleşecekti. Caz alanındaki müziğini genellikle triolarla sürdüren Camilo, Klasik müzikle de bağını koparmış değil. Konçerto formu başta olmak üzere bir çok bestesi var ve albüm haline de gelmiş.

Camilo’nun Sol Eli

Michel Camilo’nun piyano stilinde dikkat çekici ve onu diğer piyanistlerden ayıran yanı sol elini bir perküsyoncu gibi kullanıyor olması. Bu özelliğin ona Danis B. Johnson’dan kaldığını verdiği röportajlarda belirtiyor. Ayrıca Küba’lı iki piyanist ve besteci Ernesto Lecouma ve Faumell’in “Karaip piyano stili” sol elin davulcu gibi kullanılmasında etkili olduğunu da belirtiyor.

Ülkemizde bir çok kez gelip, konserler veren Michel Camilo, uzun bir aradır solo bir albüm kaydetmek istediğini belirtiyordu. Yoğun müzik faaliyetleri içinde bu sene, bu istek “What’s Up” albümüyle gerçekleşti. 11 parçanın yer aldığı albümde 7 Camilo bestesinin yanısıra Caz, Broadway ve Afro- Cuban klasikleri de sergilenmiş.

Klasik, Caz ve Latin Arasında Camilo’nun Dehasıyla Gezinti

Albümle aynı adı taşıyan enerjik parçayla başlayan albüm Camilo’nun klasikçiliğinden izler taşıyan bir gece müziği (nocturne) olan “A Place in Time” ile devam ediyor. “What’s Up?” albümünü bölümlere ayırmak gerekirse “A Place in Time” gibi “Sandra’s Serenade” ve “At Dawn” isimli Camilo bestelerini klasik müzik dokunuşlarıyla ayrı bir yere koymak gerekir. Finale oturan “At Down” daha Bill Evans derinliği ve lirizminde giden bir caz baladı olsa da “Sandra’s Serenade” izlenimci yapısı, melodik yükselişi, alçalmalarıyla yumuşak sunumu koruyabilen, yer yer klasik müzik ile de bağlar kurabileceğimiz bir parça.

Albümde Cole Porter’ın “Love For Sale” ve Paul Desmond’un “Take Five” gibi caz standartları da Camilo tarafından yorumlanmış. Bilindik parçaların yorumunda doğaçlamalarla ulaşılan farklı bakışlar ve melodik arayışlar, bizde yeni ilgilerin kamçılanmasını sağlıyor.

“What’s Up” albümünde üçüncü bir pencere daha açarsak Latin dokunuşlu.

“Island Beat”, “Paprika”, “Chan Chan”, “On Fire” parçaları görebiliriz. “Island Beat” isimli bestesinde Camilo, “Güzel bir melodi yakaladık, parsayı vuralım” demiyor, tam tersine işi zora sokarak daha da işliyor parçayı. Gene kendi bestesi olan “Paprika”da Latin etkisiyle gelişen armonik arayışlarda Camilo’nun yorumunda Art Tatum’un yeteneklerinin bu yüzyıla taşınmasına şahit olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Küba müziğinin devlerinden Compay Segundo’nun “Chan Chan”i Camilo’nun elinde modern Blues argümanlarına dönüşüveriyor. (ki böyle bilindik bir parçayı böyle bir yorumla sunabilmeye şapka çıkartmak gerekir.)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.