MEYDAN OKUDU: SUSTURAMAZSINIZ! -(TAMAMI)

Sanatçı Suzan Aksoy, ‘Direnen sanatçıları yıldıramayacaksınız’ dedi

MEYDAN OKUDU: SUSTURAMAZSINIZ! -(TAMAMI)
14 Ağustos 2013 Çarşamba 09:28

‘TRT babanızın çiftliği değil’

Gezi Direnişi’ne ilk gününden beri katılan ve diğer sanatçılarla birlikte en ön sırada yer alan sanatçı Suzan Aksoy, Yeni Akit gazetesinin kendisine yönelik hakaret içeren haberiyle ilgili basın açıklaması yaptı

 

Sanatçı Suzan Aksoy, kendisini hedef gösteren Yeni Akit Gazetesi’ne sert yanıt verdi. Aksoy, Silivri’deki adaletsizliğe susamayacağını vurgulayan Aksoy, Anayasa’nın kendisine fikirlerini beyan etme hakkını verdiğini belirterek, “Siz kendinizi Anayasa’dan yüksek olarak mı görüyorsunuz? Ya da bu cesaretinizi nereden alıyorsunuz?” diye sordu.

Önceki gün Yeni Akit gazetesi yazarı Sinan Yavuzoğlu’nun, köşesinde Suzan Aksoy’u “Silivri tahrikçisi, TRT beslemesi” ifadeleriyle hedef alan yazısına karşı, Suzan Aksoy, İşçi Partisi (İP) İstanbul İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Aksoy’a destek veren sanatçılar Hayati Asılyazıcı, Bedri Baykam, Adviye Bal, Alişan Birlikoğlu, Aslı Nişancı, Engin Ayça, Erdener Koyutürk, Faruk Karaca, Mustafa Bilgin, Mutlu Yuluğ, İsmet Arslan, Şihsan Topakoğlu, Tarhan Gözübüyük, Ufuk Karali ve Zafer Bilgin de katıldı.

‘Anayasadan daha mı yücesiniz?’

Gezi Direnişi’yle birlikte büyüyen halk hareketine destek veren sanatçıların hedef haline getirildiğini belirten Aksoy, AKP dönemindeki adaletsizliklere dikkat çekti. Bir sanatçı olarak, Silivri’deki adaletsizliğe susamayacağının altını çizen Aksoy, Anayasa’nın 15. ve 26. maddelerinin, her yurttaşa fikirlerini beyan etme hakkı verdiğini vurgulayarak, Yeni Akit’e şu soruları yöneltti:

“Siz kendinizi Anayasa’dan yüksek mi görüyorsunuz? Bu cesaretinizi nereden alıyorsunuz?”

‘Gerekirse limon satarım’

Yeni Akit’in kendisi hakkında “marjinal gruplara destek verdiği” iddialarına da yanıt veren Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şekilde Türkiye Gençlik Birliği ve İP kastediliyorsa, şunu söyleyebilirim ki büyük bir cehalet örneğisiniz. İkisi de anamızın ak sütü gibi helal, legal örgütlerdir. Ben İşçi Partiliyim. Genel Başkanım haksız yargılanırken, ben Silivri’ye gitmeyip ne yapsaydım, uzun eşek mi oynasaydım?”

‘Haddini bil’

Suzan Aksoy, yazıda şahsına hakaretler edildiğini de hatırlatarak, Sinan Yavuzoğlu’na “haddini bil” diye tepki gösterdi. Yavuzoğlu’nun, “TRT beslemesi” ifadesine de tepki gösteren Aksoy, “Siz önce bir besmele çekin, böyle söylerken. TRT babanızın çiftliği değil. TRT devletin resmi bir kurumudur. Kişiye ait bir kurum değildir” dedi. Aksoy yılmayacağını açıklayarak, “Beni bu şekilde itibarsızlaştıramazsınız, sindiremezsiniz” şeklinde konuştu.

Sanatçılardan destek

Aksoy’a destek vermek amacıyla konuşma yapan Hayati Asılyazıcı, Yeni Akit gazetesinin yandaş medyanın başını çektiğini belirterek, “Suzan Aksoy gibi değerli bir sanatçı bu şekilde ayaklar altına alınamaz. İktidarı ele geçiren, devletin mallarını kendi malı sayıyor. Böyle faşist bir kurumu ve onun gazetesini kınıyorum” dedi.

Suzan Aksoy’un yaptığı basın açıklamasının ardından sanatçılar, yazarlar, aydınlar, Yeni Akit’in saldırısı hakkında tepkilerini belirttiler.

Bedri Baykam: Aydınlar sıra sıra hedef gösteriliyor; ulusalcı, cumhuriyetçi, laik demokratik insanlar, sanatçılar hedef gösteriliyor. Merkez medya hâlâ “Penguen Sendromu”ndan kurtulamamış.

Tansu Bele: Cumhuriyet kadını ve TGB’li olmakla gurur duyuyorum; yapılan saldırıyı kınıyorum. Resmen aydın kıyımı başlattılar.

Ufuk Karali: Suzan Abla hakkındaki yazıyı kınıyorum ve Yavuzoğlu’nun aynı yazıyı benim hakkımda da yazmasını talep ediyorum. Türkiye devrime giderken böyle saldırılar olmasını çok normal karşılıyorum.

Janset Çapal: Ortak dil oluşturulmalı. Bu şekilde hakaret, baskı ve sindirmeyle bir şey yapamazlar. 60 hükümet geçti. Halk her zaman gerektiği şekilde hükümete cevap verdi. Ya devirdi ya değiştirdi. Sanatçılara ve özellikle Suzan Abla’ya yapılan bu hakaret suçunu kınıyorum.

Sanatçılar Girişimi adına Ataol Behramoğlu: Sanatçı düşmanlığını lanetliyoruz!

AKP diktasına boyun eğmeyen, gericiliğe karşı çıkan, ülkemizin bağımsızlığını ve sanatın özgürlüğünü savunan sanatçılarımıza karşı gerici çevrelerin ve gerici medyanın saldırısı, kara çalma kampanyası devam ediyor.

Genç arkadaşımız Memet Ali Alabora’ya karşı Twitter yoluyla başlatılan linç kampanyasına, değerli sanatçı Suzan Aksoy’a Yeni Akit adlı gazetenin yalan ve hakaret saldırısı eşlik ediyor. Arkadaşlarımız ne yalnız ne de sahipsizdir. Milyonlarca seveninin, izleyicisinin yanı sıra, ülkenin bütün vicdan sahibi sanat yaratıcılarının temsilcisi Sanatçılar Girişimi her zaman yanlarındadır ve hep öyle olacaktır. Linççileri, iftiracı çevreleri lanetliyor, utanç ve vicdan yoksunluklarıyla baş başa bırakıyor, hukuk yoluyla da karşılarında olacağımızı bildiriyoruz.

Orhan Aydın: Haziran Direnişi’nden hemen sonra AKP hükümeti ve tüm yandaş medyası kendi korkularını yenmek için, yeni ve içi boş bir saldırıya geçmiştir. “Hükümet istifa” eylemlerine katılan öğrencilere, işçilere, emekçilere hayatın her alanında saldırarak, insanları yıldırmaya çalışmaktadır. Memet Ali Alabora, Levent Üzümcü ile başlayan ve Suzan Aksoy’la devam eden bu saldırıya teslim olacağımızı sananlar yanılıyorlar.

Bu sonbahar, sıcak bir sonbahar olacak. AKP gidecek ve halk kazanacaktır. AKP’nin yayın kanalı haline gelmiş TRT’de, Suzan Aksoy arkadaşımın herhangi bir dizi içinde olup sanat üretmesi, TRT denen kurumun bu ülkenin ortak malı olduğunu belirten işaretidir. Bu anlamda TRT’yi kendi malı kılan anlayış, reddedilmesi gereken anlayıştır.

Cihat Tamer: Akit gazetesinde Suzan Aksoy hakkındaki hakareti içeren yazıyı, öyle bir gazete okumadığım için görmedim ama duydum. Sanatçının ekmeği ile oynamak, onu hedef göstermek, dünyanın en aşağılık davranışıdır. Akit daha önce de bazı aydınlarımızı hedef göstermiş ve o aydınlarımızdan bazıları öldürülmüştür. Sanatçı, ülkenin en aydın, en dürüst insanıdır. Tabiidir ki yapılan yanlışlara tepkisini gösterecek, uyarısını yapacaktır. Bu, sanatçının en doğal hakkıdır.

Aysun Bitir: Suzan Aksoy hanımefendi, yurtsever bir aydınımız ve cüssesinden yürekli bir kadındır.

Kadınları küçümseyen, kadından korkan ve kafese kapatmak isteyen gazete tarafından iftiralarla dolu, karalayan bir haberle ateşe atılıp yakılmak istenmiştir. Bu kez “sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?” demeyeceğiz! Bu sefer hiçbir aydının, yurtseverin karanlıklarda yitip gitmesine izin vermeyeceğiz. Kimimiz nutuk söyleyip, kimimiz ölmeyeceğiz. Ya hep beraber ya hiç birimiz! Suzan Aksoy seninleyiz!

Erdener Koyutürk ve Mutlu Yuluğ: Cumhuriyetin ve Atatürk’ün aydın geleceğinin nobetini tutan sanatçılarımızdan Suzan Aksoy’a yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Sanatçılar olarak, birlikten kuvvet doğacağına inanıyoruz. Ülkemizi ileriye taşıyacak olan aydınlarımıza yapılan bu saldırılar bizleri yıpratamayacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.