Metin Feyzioğlu’dan CHP ve MHP’ye cemaat uyarısı: Suç ortaklarından biri kahramanlaştırılmasın

  Metin Feyzioğlu, Yolsuzluk operasyonu sonrası ‘Paralel devlet’i ağzından düşürmeyen Tayyip Erdoğan’a bu yapının belgelerini açıklaması için çağrı yaptı Türkiye Barolar Birliği(TBB)...

Metin Feyzioğlu’dan CHP ve MHP’ye cemaat uyarısı: Suç ortaklarından biri  kahramanlaştırılmasın
02 Ocak 2014 Perşembe 08:33

feyziogluuyari

 

Metin Feyzioğlu, Yolsuzluk operasyonu sonrası ‘Paralel devlet’i ağzından düşürmeyen Tayyip Erdoğan’a bu yapının belgelerini açıklaması için çağrı yaptı

Türkiye Barolar Birliği(TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu Başbakan Tayyip Erdoğan’dan “Paralel devlet”in belgelerini açıklamasını istedi. Feyzioğlu isim vermeden muhalefeti de uyararak, “suç ortaklarından birinin kahramanlaştırılmamasını” istedi.

Açıkla!

Metin Feyzioğlu rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Başbakan ve Başbakan adına konuşan kişinin, bakanların, iktidar partisi ileri gelenlerinin yaptıkları açıklamalara dikkat çekti. Ortaya atılan, “Paralel devlet” ve “Türk ordusuna kumpas”   iddiaların önemli iddialar olduğunu kaydeden Feyzioğlu, “Böyle bir iddia son zamanlarda yürüyen skandal boyutlara ulaşmış yolsuzluk soruşturmasını savuşturmak amaçlı dile getirilemeyecek kadar ağır ve ciddidir. Bu mutlaka delilleriyle birlikte ortaya konulmalıdır. Yolsuzluk soruşturması çok ciddidir ve bunu örtbas etmeye yönelik her türlü girişim de önlenmelidir. Başbakanın devlet içinde ‘Paralel devlet’ oluşturulmuş iddiası da önemlidir. Başbakan delillerini açıklamalıdır” dedi.

İddiaların üzerine gidilmemesi sarsıcı olur

Bir “Paralel devlet” oluştuysa bunun bir numaralı sorumlusunun iktidar olduğunu ifadeeden Feyzioğlu, “Böyle bir oluşum varsa gereği yapılıp üzerine gidilmelidir. Bu iddia gündeme getirildikten sonra üzerine gidilmemesi en az paralel devlet iddiası kadar sarsıcı olur. Bizzat Başbakan adına konuştuğu anlaşılan danışmanlarının beyanlarıyla TSK’ya kumpas kurulduğu iddiası, Balyoz, Ergenekon, Casusluk, Poyrazköy davasını kapsamına alan iddiadır. Bu iddianın sorumlusu bir yanda siyasi iktidarın sandıktan çıkan kısmı, diğer yanda da sandığa girmediği halde sandıktan çıkan tarafın yargıya yerleştirildiği iddia edilen kısmıdır. Dolayısıyla kumpas kurdu diye bu davaları ve soruşturmaları yürütenler kastedilmektedir” diye konuştu.

Bunlar yüzünden kahramanlar zindanda

Bu ülkede sahte delillerle insanların yıllardır hapiste olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, “PKK terör örgütünün 2. adamının tanıklık yaptığı bir davada Türk orduları Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ şaka gibi iddialarla mahkum oldu. Bugün İlker Başbuğ, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan zindandadır. Fatih Hilmioğlu zindanda evladını kaybetti kendisi tutuklu sıfatıyla ölüme mahkum edilmiştir. Kardak kahramanları zindanda. Daha yüzlerce kişi sahteliği sabit delillerle zindanda. Siyasi iktidar iki kanadı kanlı iç savaşa tutuştuğunda gazetelerde önemli bir belge yayınlandı. MGK’nın 2004 tarihli irticayla mücadele kararı. Bu karar çerçevesinde söz konusu web sitelerinin MGK kararıyla hayata geçirilmek üzere olduğu anlaşılıyor. Bunlar yargılama aşamasında ortaya çıkmamıştır. Ortada bir kumpas olduğu şimdi itiraf edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Muhalefete uyarı

İsim vermeden muhalefet partilerini de uyaran Feyzioğlu, muhalefetin kumpasın ortaklarından birini kahramanlaştırmamasını istedi. Feyzioğlu şunları söyledi:

“Kumpas olduğu iddiası gündeme geldiğinde bu iddianın toplum tarafından sahiplenmesi gerekirken bu davaların sebebi ve yürütücüsü olan kişilerin, yolsuzluk soruşturmasını yapıyorlar diye kahraman ilan edilmesi ne kadar mantıkla bağdaşır. Sözkonusu davaların hukuka uygun hale gelmesini istiyorsak, bu eziyeti onlara yapanları kahraman ilan ederek, yolsuzluk soruşturması nedeniyle göklere çıkararak, onlarla el sıkışarak yapamayız. Bunu yaparsak zaten ağır yaralı vicdanımız bir başka büyük darbeyi daha alır. Böyle bir çelişkili, siyasi konjonktürden yararlanma amaçlı davranış ‘kumpas davalarının’ yeniden görülmesini de zora sokar. Dolayısıyla a ve b seçenekleri arasına bir insanın kendini sıkıştırması bu millete yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Türk milleti a ve b seçenekleri arasına sıkıştırılamayacak kadar büyük bir millettir. 2 kötüden birinin yanında yer almayı Metin Feyzioğlu olarak reddediyorum. TSK’ya kumpas kurulduysa, eğer Kardak kahramanları haksız yere zindanda çürütülüyorsa ben bunun Türk ordusuna karşı bir hareket olduğuna inanıyorum. Bu hareketin arkasındaki kişileri kahraman ilan etmeyi reddediyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.