Metin Feyzioğlu: Somut noktaya geldik

Hükümetin, HSYK’yı kuşatmasını sağlayacak yasa teklifine ilişkin de açıklamalar yapan Feyzioğlu, “Biz ‘Adalet bakanı HSYK’da olmasın’ derken HSYK’nın en yetkili hatta tek yetkili isminin adalet bakanı haline getirilmesini kabul...

Metin Feyzioğlu: Somut noktaya geldik
10 Ocak 2014 Cuma 03:47

feyzioglunokta

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptığı görüşmenin ardından somut bir noktaya geldiklerini, tekliflerini bakanlığa yazılı olarak bildireceklerini açıkladı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmede TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye Barolar Birliği’nin gündeme getirdiği hususları takip ettiğini belirtti. Çiçek, yargının içinden ve dışından, yargısal konularla ilgili bir siyasi kanal açılmaya çalışıldığını, bir siyaset oluşturulmaya çalışıldığını ve bunun tehlikeli olduğunu dile getirdi. Metin Feyzioğlu da, yargıya güvenin yeniden tesis edilmesi, yargının tarafsızlığının, bağımsızlığının, etkinliğinin sağlanması gerektiğini kaydederek, konuyla ilgili acil çözüm önerileri geliştirdiklerini ve bunları Cumhurbaşkanı, Başbakan ve kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı.
‘Bakan’la haftaya görüşeceğiz’
TBB Başkanı Feyzioğlu, görüşme sonrasında da gazetecilere açıklamalar yaptı. Yurttaşların adil yargılanma hakkını tesis etmek ve yargıya duyulan güvensizliği gidermek istediklerini kaydederek sözlerine başlayan Feyzioğlu, görüşmelerin sonucunda somut bir noktaya ulaştıklarını belirtti.
Feyzioğlu “Somut bir noktaya geldik. Resmi bir yazıyla Adalet Bakanlığına bildireceğiz birazdan. Çalışmamızı daha dün gece somutlaştırabildik. Önümüzdeki hafta Adalet Bakanıyla yüz yüze görüşüp anlatma fırsatını da yakalayacağız” diye konuştu.
AKP sözcüsü Çelik’e cevap: Kız alıp vermiyoruz
AKP sözcüsü Hüseyin Çelik’in kendisi hakkında dile getirdiği görüşleri de anımsatan Feyzioğlu, “Yadırgadık söylenenleri. ‘Başbakan’a güveniyor musunuz’ denildi. Tekrar tekrar açıkladım. Bu bir güven ilişkisi gerektiren bir durum değil dedim. Kız alıp vermiyoruz dedik. Yasal bir işlem yapıyoruz, yapıcı bir yol izliyoruz dedik. Güvenle yaklaşacak bir durumla karşı karşıya değiliz demek istedim. Önerimiz var hazırlıyoruz, götürüyoruz, anlatıyoruz” ifadelerini kullandı. Yolsuzluk soruşturmasına ilişkin gündemi değiştirme eleştirilerine de cevap veren Feyzioğlu, bu konuda en yapıcı açıklamaları yapan, üzerine düşen görevleri yapan kurum olduklarını vurguladı.
Soruşturma ortaya çıkar çıkmaz toplu görevden alınmalar karşısında tepkiyi yine TBB’nin koyduğunu belirten Feyzioğlu “yargının bir siyasi hesaplaşma arenasına döndürülmesini istemiyoruz, rahatsızız dedik. Ardından TSK’ya kumpas kuruldu denilince yıllardır söylediğimiz bir gerçekliği kuvvetli bir şekilde dile getirdik” diye konuştu.
TBB’nin kanun teklifi Adalet Bakanlığı’na sunuldu
Bu arada Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada, “TBB tarafından adil yargılanma hakkının etkinleştirilmesi amacıyla hazırlanan kanun teklifi Adalet Bakanlığı’na sunulmuştur” denildi.

‘Bahçeli yanlış bilgilendirilmiş, MHP’yi önemsiyoruz’

Feyzioğlu, MHP’nin iptal ettiği randevu hakkında da şunları belirtti:
“Sayın Bahçeli de yanlış bilgilendirildi sanırım. Eğer randevuyu iptal etmeselerdi kendilerine de doğru bilgilendirilmeyi yapacaktık. MHP’yi önemsiyoruz. Pek çok yargılama adil şekilde yapılabilecekti. PKK’nın elebaşısının affıyla nitelendirmek çok yanlıştır. 14 sene önce yargılanmış yargılama kesinleşmiş bir yargılamaya ilişkin yeniden yargılama ihtimalini gündeme getirecek bir önerimiz dahi yoktur. Daha kırıcı bir üslupla basın yoluyla iptal edilmesi hoş olmadı. Devlet işlerinde kırgınlık olmaz. MHP bizi davet ederse gideriz, görüşürüz. Sivil bir inisiyatif kullanmaya gayret ediyoruz.”
‘Pakete ilaveler var’
Daha önce açıkladıkları üç maddelik yol haritasına ilişkin pakete ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Feyzioğlu, görüşmelerde dile getirilen görüşler çerçevesinde düzenlemeye ek yaptıklarını da belirtti.
Feyzioğlu’nun verdiği bilgiye göre, geçersiz kılınacak yargılamayı yapanların, yeni yargılamada yer almaması, gizli tanıklığın kaldırılması ve tutuklamada katalog suç maddesinin kaldırılması önerileri de pakete eklendi.
‘AKP’nin HSYK teklifi kabul edilemez’
Hükümetin, HSYK’yı kuşatmasını sağlayacak yasa teklifine ilişkin de açıklamalar yapan Feyzioğlu, “Biz ‘Adalet bakanı HSYK’da olmasın’ derken HSYK’nın en yetkili hatta tek yetkili isminin adalet bakanı haline getirilmesini kabul etmemiz mümkün değil. Genel sisteme aykırılıkları da raporluyoruz. Biz mücadelemizden vazgeçemeyeceğiz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.