Metal işçisi 10.Yıl Marşıyla uyardı -(TAMAMI)

İşçilerden MESS patronlarına KRİTİK UYARI

Metal işçisi 10.Yıl Marşıyla uyardı -(TAMAMI)
18 Nisan 2013 Perşembe 17:51

Bursa’da toplanan 15 bin işçi, eylemi 10. Yıl Marşı’nı söyleyerek bitirdi. Türk Metal Başkanı Kavlak metal işçisi beklediğini alamazsa, 2013’ün “zarar ziyan yılı” olacağını söyledi İşçiler her yıl yükselen kârlara rağmen hakkını alamadığını belirtiyor

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmazlık yaşayan metal sendikalarının, MESS’in taleplerine tepkisi devam ediyor. Son olarak Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Türk Metal Sendikası, Bursa Kent Merkezi’nde 15 bin işçisi ile miting yaptı. İşçiler, her yıl yüksek kâr oranları yakalamalarına rağmen, maaşlarına aynı oranda zam yapmayan MESS patronlarına seslendiler. Mitinge Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ta katıldı. Kavlak, yaptığı konuşmada, 1 Mayıs’ı Taksim de kutlayacaklarını söyledi. Miting boyunca ‘Direne direne kazanacağız’, ‘MESS şaşırma sabrımızı taşırma’ ve ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ sloganları atılırken, miting sonunda Onuncu Yıl Marşı’nın çalınması işçilerde büyük heyecan yarattı.

Kent Meydanı’nda işçilere seslenen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye’de ekonominin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geldiği söylentilerini anımsatarak, “ülkemizdeki en büyük 50 şirketin 27’si bizim iş kolumuzda. Sendikamızın örgütlü olduğu otomotivde, beyaz eşyada, elektronikte, demir-çelik sektöründe gidişat çok iyi. Metal sektöründe kar patlaması yaşanıyor ancak İşçilerin durumunun hiç de bu tabloya uygun değil” dedi.

‘Direnen işçilerin mücadelesi’

Ekonomik büyümeye rağmen, reel ücretlerin yerinde saydığını, hatta bazı sektörlerde giderek gerilediğini, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının, asgari ücretin dört katı olduğunu, çalışma hayatını belirleyen yasalarda işverenler lehine yapılan değişikliklerle, emeğin köleleştirildiğini, emek gücünün taşeronlaştırıldığını, iş gücünün giderek daha da ucuzladığını, çalışma saatlerinin arttığını söyledi. Toplu iş sözleşmesi masasında sadece maddelerin görüşülmediğini kaydeden Kavlak, “Bu sözleşme bizim için bir onur sözleşmesidir. Bu insanlık dışı çalışma koşullarına karşı tepkimizi ortaya koyduğumuz, bir mücadelenin başlangıcıdır. Bu mücadele aynı zamanda yaklaşık bir yıldır haklarını alamayan BMC işçileri, Samsun’da 14 aydır direniş çadırı kurarak mücadele eden Eti Bakır, Sendikalı olmak isteyen Bolu Teknorot’ta, Tansel A.Ş.’de, Sakarya’da Akpa işçileri için, işsizler, memurlar, emekliler içindir”dedi.

Kavlak işçiye yatırım istedi

İşçilerin, istenen her kuruşu fazlasıyla hak ettikleri dile getiren Kavlak, “Fiat (Tofaş), ihracat şampiyonu olduysa, bunda bizim emeğimiz var. Ford Otosan, ihracat şampiyonu olduysa, bunda bizim alın terimiz var. Oyak Renault, binek otomobil pazarında her yıl şampiyon oluyorsa, bunda bizim hakkımız var. Bizim patronların kârların da gözümüz yok. Kazandıkları her kuruşta emeği olan bu insanlara yatırım yapsınlar ama iş oraya gelince ‘yok’ diyorlar. ‘2013 yılında yine biz şampiyon olacağız, 2013 yılı bizim yılımız olacak’ diyorlar. Buradan sektörün patronlarına sesleniyorum. Eğer, 2013 bizim yılımız olursa, sizin de yılınız olur. Yoksa 2013; ne sizin, ne de bizim yılımız olur. Olsa olsa zarar ziyan yılı olur” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.