Meslek örgütleri: TPAO’nun özelleştirilmesine karşıyız -(TAMAMI)

Meslek odaları ve sendikalar, Meclis Genel Kurulu’na gönderilen Petrol Kanunu Tasarı’na karşı çıktı. TPAO’nun özelleştirilmesine karşı mücadele edeceklerini açıklayan Petrol-İş Genel Başkanı...

Meslek örgütleri: TPAO’nun özelleştirilmesine karşıyız -(TAMAMI)
28 Mart 2013 Perşembe 19:09

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul’a gönderilen Türk Petrol Kanun Tasarısı’na meslek örgütleri ve sendikalar karşı çıktı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Petrol Mühendisleri Odası ile Türkiye Petrol Jeologları Derneği ve Petrol-İş Sendikası ortak bir açıklama yaparak Kanun Tasarısı’nın ‘milli menfaatlare’ ayrkırı olduğunu savundu.

Yabancı hakimiyetinin önü açıldı

Topluluk adına ortak açıklamayı okuyan Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kul, yasadan “Milli Menfaatler” kısmının çıkarılması ile öncelikle ülke çıkarını göz etme anlayışının terk edildiğini söyledi. Petrol arama ve üretim faaliyetlerinde yabancı devletlerin hâkimiyetinin önünün açıldığına işaret eden Kul, tasarı ile TPAO’nun özelleştirilmesinin ilk adımı atıldığını vurguladı. Kul ayrıca, petrol arama ruhsatı için yapılacak başvurularda aranan teknik yeterliliğe ve tecrübeye sahip olma şartının kaldırılması ile bilgi, ekip ve ekipman yönünden yetersiz şirketlere ruhsat verilmesinin sağlandığını ve sektörün piyasanın insafına terk edildiğini ifade etti

Özelleştirme, ruhsatların özel sektöre devri için

Kul, açıklamalarına şöyle devam etti: “TPAO’nun devlet adına arama ve üretim yapmasının ortadan kaldırılmasının tek nedeni, TPAO’nun elindeki mevcut arama ve üretim ruhsatlarının ve gelecekteki alacaklarının, yerli veya yabancı özel sektöre kaydırılması olabilir. Mevcut yasada yüzde 55 oranındaki gelir vergisinin tasarıyla yüzde 40’a indirilmesi, vergi oranlarında yapılabilecek artışlardan kaynaklanacak devlet gelirlerinin önüne geçmektedir.”

Milli bir petrol şirketi şart

Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı İsmail Bahtiyar, Türkiye’nin petrol zengini bir ülke olmamakla birlikte dünya üretiminin yüzde 70’sinin sağlandığı stratejik bir bölgede yer aldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin güçlü bir milli petrol şirketi olması gerektiğini vurguladı. Bahtiyar, başarısız gösterilmeye çalışılan TPAO’nun 1980 sonrasında karar yetkileri elinden alınmasına ve yatırım yapılmamasına rağmen dünya genelinde yüzde 10 olan petrol bulma oranının üzerinde yüzde 18’lik bir başarıya sahip olduğuna işaret etti. 2010’da ruhsat alıp sektöre giren 140 şirketin hiçbirinin sektörde deneyimi olmadığına dikkat çeken Bahtiyar, “Bir şirkete 18 ruhsat verilmiş, TPAO’nun elinden yetkilerinin alınması sektöre girişi daha da kolaylaştırmak içindir” şeklinde konuştu.

TPAO nasıl parçalandı?

TPAO’nun entegre bir yapıda kurulduğunu hatırlatan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise, özelleştirme politikalarıyla TPAO’nun içinden karlı olan dağıtım pazarlama bölümünün ayrıldığını hatırlattı. “TPAO’dan rafinaj bölümü (TÜPRAŞ), doğalgaz (BOTAŞ) Petro-kimya (PETKİM) ayrıldı” diyen Öztaşkın, şunları söyledi: “TAPO’nun entegre yapısı bozulmuş ve arama ve üretimle sınırlandırılmıştır. Yani karlı kısımları satılmıştır. TPAO’nun karını yüksek riskli alanlarda yatırıma dönüştürmesinin önüne geçildi. Buna rağmen, TPAO Türkiye’nin şu an en karlı şirketlerinin başında gelmektedir, ciddi aramaları ve üretimleri vardır.”

İş bırakma gündemde

Öztaşkın, Petrol Kanunu’ndan sonra komisyon toplantılarında da dile getirildiği gibi TPAO’nun kuruluş yasasının da değiştirileceği bilgisini verdi. Petrol Kanunu ile başlayan özelleştirme sürecinin kuruluş yasası ile de doğrudan satışa dönüşeceğini ifade eden Öztaşkın, “Hem Petrol Kanunu Genel Kurul’a geldiğinde hem de TPAO Kuruluş Kanunu gündeme geldiğinde iş yerinde örgütlü sendika olarak mücadele edeceğiz. İş bırakma eylemleri gündemimizde” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.