MEMURA BAYRAM KAZIĞI -(TAMAMI)

'Kapalı kapılar ardında hükümet ile Memur-Sen 3+3’te uzlaştı'

MEMURA BAYRAM KAZIĞI -(TAMAMI)
08 Ağustos 2013 Perşembe 08:44

Memura ‘yandaş sendika’ kazığı

Memur-Sen ile hükümet zam pazarlığında anlaştı. Görüşmeler bayram sonrasına ertelenmesine rağmen dün aniden bir araya gelen hükümet ve Memur-Sen, kamu emekçisini yüzde 3+3’e mahkum etti. Türkiye Kamu-Sen ve KESK ise ‘Memur, masada satılmıştır’ diyerek sert tepki gösterdi

Görüşmeleri bayram sonrasına erteleyen Hükümet, kapalı kapılar arkasında yandaş konfederasyon olarak nitelendirilen Memur-Sen’le gizlice anlaştı. Memur 3+3 zamma mahkum edildi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Memur masada satıldı” dedi. KESK Genel Başkanı Lami Özgen de anlaşmayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Memur-Sen yeni toplu sözleşme dönemi için memurlara yüzde 6+6, Türkiye Kamu-Sen yüzde 10+10 zam isterken KESK ise en düşük memur maaşının 2 bin 470 lira olmasını istiyordu. Hükümet ise yüzde 3+3 zam verdi. En düşük memur maaşı ise 2 bin 36 TL oldu.

2,5 milyon memur ve 1 milyon 800 bin emekliyi ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmeleri dün sonuçlandı. 1 Ağustos’ta başlayan ve 1 ay sürmesi beklenen toplu sözleşme görüşmelerinde memur konfederasyonlarına başkanlık eden Memur-Sen ile hükümet arasında anlaşma sağlandı.

Önceki gün yapılan görüşmelerde hükümet memura ilk teklifini sunmuş 2014 Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3+3, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında da yüzde 3+3 oranında artırılmasını istemişti. Hükümetin sunduğu ikinci seçenekte ise 2014 yılı için taban aylığı tutarında 100 lira brüt artış yapılması 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3+3 oranında artış yapılması önerisi yer almıştı.

Memur-Sen’le anlaştı

Memur konfederasyonları da bu teklife, “Hükümet kamu çalışanlarına meydanları işaret etmektedir” diyerek tepki gösterdi. Toplantıda görüşmelere bayram sonrasında devam edilmesi kararı alındı. Ancak Hükümet son dakikada fikir değiştirdi. Bakanlık dün öğlen saat 12.00’da konfederasyonları arayarak, saat 13.00’da toplanma çağrısı yaptı. Toplantıda Hükümet ile Memur-Sen’in anlaştığı ortaya çıktı. Yapılan anlaşma toplantıda duyuruldu. Buna göre; Ocak 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere taban aylığına 175 TL zam yapılacak. 2015’te yüzde 3+3 zam ve enflasyon farkı ödenecek. 2014’te öğretmenlere 150 TL eğitim öğretim tazminatı ödenecek. 4/C’lilere aile yardımının yanında 2014 Ocak ayında iyileştirme vasfından 175 TL, 350 TL’lik bir iyileştirme gerçekleştirilecek.

‘Toplu sözleşme dönemi heba edildi’

Karara tepki gösteren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sonuçları Aydınlık’a değerlendirdi. “Memur masada satılmıştır” diyen Koncuk şunları söyledi:

“Kapalı kapılar ardında, diğer konfederasyonların görüşlerine başvurmadan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Bakan Faruk Çelik arasından bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmayı kabul etmiyoruz. Bu anlaşmada KESK ve T. Kamu-Sen’in hiçbir ilgisi yoktur. Bu zam oranları da kabul edilemez. Bilhassa 2015 yılı unutulmuştur. 2014 yılında da hedeflerden çok uzakta tekliflere imza atılmıştır. 21 Ağustos’tan 14 gün önce diğer taleplerimiz hiç görüşülmeden 4/C’lilere kadro talebimiz, ek ödemelerin yeniden düzenlenmesi, vergi dilimlerinin yeniden ayarlanması, fazla çalışma ücretlerinin görüşülmesi gibi konular tamamen gözardı edilmiştir. Bir toplu sözleşme dönemi memurlar açısından heba edilmiştir.”

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de toplantı sonrası yaptığı açıklamada, şu görüşleri dile getirdi: “Haberimiz olmadan uzlaşıp sözleşme imzaladıktan sonra haber vermeleri ve sadece açıklama boyutuna davet etmelerini kabul etmiyoruz. Yaşananlar tamamen hukuksuzdur. Kararlar emekçilerin taleplerinden uzaktır.”

İtiraz hakkı yok

Memur-Sen anlaşmasına diğer konfederasyonların itiraz hakkı bulunmuyor. Çünkü masada hükümet ve memur anlaşamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na sadece yetkili konfederasyon olan Memur-Sen’in başvuru hakkı var. Diğer konfederasyonların böyle bir hakkı bulunsaydı bile Kamu Görevlileri Hakem Kurul başkanının Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi ve heyetteki hükümet temsilcilerinin ağırlığından dolayı hakem heyetinden de hükümetin istediği tekliften farklı bir kararın çıkması beklenmiyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.