Memur yasasına KESK’ten grev resti -(TAMAMI)

5 Haziran’da GREV var

Memur yasasına KESK’ten grev resti -(TAMAMI)
23 Mayıs 2013 Perşembe 17:57

Kamu emekçileri, AKP’nin TBMM’ye sevk ettiği ‘hükümet memurluğu’ yasa tasarısına karşı 5 Haziran’da tüm yurtta grev yapacak. Memurlar tasarıyı AKP yandaşlığı olarak olarak yorumladı

Hükümet, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu değiştirmek için bir süredir yaptığı hazırlıkları sonlandırarak geçen hafta 2,5 milyon memuru yakından ilgilendiren Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı TBMM’ye sevk etti.

Tasarı ile kamuda, müdür, il müdürü, daire başkanı kadrolarına yapılacak atamalarda aranan sırası ile 8, 10 ve 12 yıllık hizmet süresi 5 yıla indirilecek. Bu pozisyondakiler için 5 yılın hesabında sadece kamudaki süreler değerlendirilecek. 6400 ek göstergeli Genel Müdür ve üstü kadrolara atanmada yine 5 yıl hizmet yeterli olacak. 5 yılın hesabında bu kez özel sektördeki süreler de değerlendirilecek. Üstelik bu kadrolara daha önce hiç memuriyeti olmayanlar da atanabilecek. Müdür ve üstü kadrolara atanmada belirli süre o kurumda çalışmış olma, belirli bölümleri bitirmiş olma gibi şartlar aranmayacak. Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlardaki üst düzey kadrolara meslek mensubu olmayanlar da atanabilecek. Örneğin Adalet Bakanlığına bağlı müdürlüklerin büyük bölümüne atanabilmek için, hukuk fakültesi mezunu olma, hâkim, savcı ya da avukat olma şartlarının yanı sıra ve kamuda belli bir hizmet süresine sahip olma şartı da ortadan kaldırılacak. Yani mesleğin gerektirdiği hizmet yılı, fakülte-eğitim şartları kaldırılacak. Adalet Bakanlığındaki üst düzey kadrolara İlahiyat Fakültesi mezunu, meslekle uzaktan yakından ilgisi olmayanlar atanabilecek.

Sendikalarsa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile aylardır yaptıkları toplantılarda taraflar olarak üzerinde uzlaşma sağladıkları hiçbir konuya yasa tasarsında yer verilmediğini belirtiyorlar.

Yasanın kriteri ‘AKP yandaşlığı’

Tasarının yasalaşması halinde önemli görevlere atanmada tek kriterin sadece “AKP yandaşlığı” olacağını ifade ediyorlar. Tasarıya karşı çıkan KESK de dün AKP’yi uyarmak için 5 Haziran 2013 tarihinde greve çıkacaklarını duyurdu. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Konfederasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, “İş ve ücret güvencemizin adım adım ortadan kaldırılmasına sessiz kalmayacağız” dedi. Tombul, torba yasa tasarısında, 2012-2013 toplu sözleşme sürecinde görüşülmesine izin verilmeyerek Kamu Personeli Danışma Kuruluna havale edilen 161 konunun hiç birisine ilişkin tek bir düzenlemenin bile yer almadığını belirtti.

‘Liyakat sistemi ortadan kaldırılıyor’

Tombul açıklamasında “Bu torbada, kamuda üst düzey yönetici olarak atanabilmek için gerekli koşulların alt üst edilmesi dolayısıyla kariyer ve liyakat ilkesinin tamamen ortadan kaldırılması vardır. Otoriter başkanlık sistemine giden yolun taşlarının döşenmesi için tıpkı 12 Eylül referandumun da olduğu gibi AKP’nin devletleşmesi sürecinin hızlandırılması vardır. AKP’nin bu torbasında, ‘Hükümet memuru’ yaratarak zaten doruğa çıkan siyasi kadrolaşmanın önündeki son kalelerin de işgali vardır. Kamu Hastaneleri Birlikleri düzenlemeleri ile hastanelerin yönetimine özel sektörden yüksek maaşla sağlıkçı olmayan CEO ların atanmasına benzer bir uygulamanın tüm kamu alanında genelleştirilmesi vardır. AKP’nin bu son torbasında işe göre personel değil yandaşa göre iş-mevki yaratma vardır” ifadelerine yer verdi. Tombul, 5 Haziran 2013 Çarşamba günü yapacakları grev ile AKP iktidarını güçlü biçimde uyaracaklarını kaydetti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.