Memur 2 gün grevde -(TAMAMI)

Kamu çalışanları ‘Büyük direniş’e omuz veriyor

Memur 2 gün grevde -(TAMAMI)
03 Haziran 2013 Pazartesi 18:52

Emekçiler de AKP hükümetine karşı güçlerini birleştiriyor. Tüm Türkiye’den yükselen hükümet protestosuna emekçiler “Genel Grev” talepleriyle karşılık veriyor. KESK bunun ilk adımını bugün başlattığı ve iki gün sürecek grevle atıyor

AKP hükümetinin emek karşıtı politikaları ve Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp ülke geneline yayılan olaylar karşısında emekçiler genel grev çağrısı yapmaya başladı. AKP hükümetine karşı yükselen toplumsal tepkiye grevle yanıt veren emekçiler, ilk olarak KESK’in aldığı grev kararına destek verecekler. KESK, Meclis’e sevk edilen “hükümet memurluğu” torba yasa tasarısının geri çekilmesi ve kamu emekçilerini güvencesiz bir çalışma yaşamına sürükleyen düzenlemelere karşı güçlü bir cevap vermek için 5 Haziran’da greve çıkacağını duyurmuştu. Memurların ardından sağlık çalışanları da, “Kamuda CEO’lara, Hükümet memurluğuna, performansa göre ücretlendirmeye, kadrolaşmaya, Rotasyona, Esnek çalışamaya karşı güvenceli iş ve ücret güvencesi” diyerek, 1 günlük iş bırakma eylemine katılma kararı almıştı. Sendika, Türkiye çapında yaşanan hükümet karşıtı gösterilere destek vermek için bu kararını öne çekti.

Grev 2 gün sürecek

KESK’in internet sitesinden yapılan açıklamada, “4 Haziran (bugün) gününden itibaren tüm ülkede iş yerlerimize siyah kurdele ve siyah giysilerle greve gideceğiz. İş yerleri önünde halkın can güvenliğini, düşünce, ifade ve eylem hakkını yok sayanların vahşetini kınayan basın açıklamaları yapacağız. Daha önce 5 Haziran’da yapacağımızı ilan ettiğimiz grevimizi, 4 Haziran (bugün) günü Saat: 12:00 itibariyle başlatacağız.”İnsanca Yaşam, Güvenceli İş ve Güvenli Gelecek, Demokratik Bir Türkiye” talebiyle yapılacak Grevimiz 5 Haziran (Çarşamba) günü de devam edecek ve kitlesel biçimde meydanlara çıkacağız” denildi.

Genel grev baskısı

Halkın sokaklara çıkması üzerine, memurlardan sendikalara genel grev baskısı arttı. Grevin tüm sendikalar tarafından genel greve çevrilmesi sesleri yükselmeye başladı. Bunun üzerine İstanbul Eğitim Sen 6 No’lu Şubesi 3-4 Haziran tarihlerinde iş bırakma eylemi yapacağını açıkladı. Ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hekimler ve sağlık çalışanları dün sağlıkçılara yönelik polis müdahalesi ve şiddetini protesto etmek, gözaltıları kınamak üzere hastanede acil ameliyatlar dışındaki tüm ameliyatları iptal ettiler.

Memurlar siyah kurdele takacak

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Çarşamba günü 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik öngören torba yasa tasarısını protesto etmek için uyarı grevi kararı aldıklarını belirterek, KESK’e bağlı öğretmenler, doktorlar, hemşireler, büro çalışanlarından oluşan 250 bin memurun iş yerlerine siyah kıyafetle gidip, siyah kurdele bırakacaklarını; ardından da öğle saatlerinde greve başlayacaklarını duyurdu.

TTB ve Eğitim-İş’ten greve destek

Tombul, demokratik bir Türkiye için, DİSK, Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Sendikal Güç Birliği Platformu’nu greve destek vermeye çağırdı. Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan ise TTB’nin 90 bin doktor üyesi bulunduğunu anımsatarak, o gün aciller, yatan hastalar, kanser ve diyaliz hastaları hariç hastane ve diğer sağlık birimlerinde hizmet verilmeyeceğini söyledi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu bağlı olan sendikaları greve katılma konusunda serbest bırakırken, Eğitim-İş 5 Haziran’da grevde olacaklarını açıkladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.