Meclis'e dikilen heykeli de yıkalım

PKK’nın Diyarbakır’a diktiği heykelin yıkılması sonrası AKP’nin TBMM’den geçirdiği ‘Yeni PKK Yasası’nın iptal edilmesi ile ilgili girişimler başladı. CHP’li Dilek Akagün...

Meclis'e dikilen heykeli de yıkalım
21 Ağustos 2014 Perşembe 03:06

meclisedikilenheykel

PKK’nın Diyarbakır’a diktiği heykelin yıkılması sonrası AKP’nin TBMM’den geçirdiği ‘Yeni PKK Yasası’nın iptal edilmesi ile ilgili girişimler başladı. CHP’li Dilek Akagün Yılmaz ‘TBMM’deki heykeli de yıkalım’ dedi

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde TBMM’den geçirilen “Yeni PKK Yasası” yeniden gündemde. Türkiye Lice’de yıkılan PKK heykelini konuştuğu günlerde PKK’yı meşrulaştıran ve uluslar arası müdahalenin önünü açan “Açılım Yasası”nın iptali yeniden gündeme geldi. AKP’nin hazırladığı, CHP’nin karşı çıkmadığı yasa tasarısı için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hazırlıkları başladı. CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz “TBMM’deki heykeli de yıkalım” dedi.

BATUM: ANAYASAYA AYKIRI

PKK’nın Diyarbakır’ın Lice ilçesine diktiği silahlı Mahsum Korkmaz heykelinin yıkılması sonrası AKP’nin TBMM’den geçirdiği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı “Yeni PKK Yasası”nın iptal edilmesi ile ilgili girişimler başladı. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da PKK yasasıyla ilgili şunları söyledi: “AKP’nin TBMM’den geçirdiği yeni PKK yasası kesinlikle Anayasa’ya aykırıdır. Ben bunu Anayasa hukukçusu olaraktan söylüyorum. Vekil olarak da bu yasanın iptali için gerekli başvuruyu yapacağız. Yasa ile yürütmeye Anayasa ile bağdaşmayan yetkiler verilmiştir. Yasama yetkisinin devri anlamını taşır. Bu Meclis’e dikilmiş AKP-PKK heykelinin yıkılması zorunludur. Aksi halde Türkiye’nin güvenliği bütünlüğü tehlikeye girer.” Diyarbakır Lice’de PKK’nın silahlı Mahsum Korkmaz heykeli dikmesini değerlendiren CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “AKP açılım süreciyle bölgede otoriteyi PKK’ya terk edince böyle oldu. Sadece heykel dikmiyorlar. Bölgeden TC’yi, Atatürk’ü kaldırmaya çalışıyorlar” dedi. Olaydan sonra Başbakan yardımcısı Beşir Atalay’ın PKK’yı kollayan açıklamalar yaptığını hatırlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: Şimdi heykel yıkıldı. Ama asıl heykel Meclis’te duruyor. ‘Yeni PKK Yasası’ diye adlandırılan ve açıkça anayasaya aykırı olan ‘açılım’ yasası yürürlükte. Bu yasanın iptali, Meclis’teki o heykelin de yıkılması gerekiyor. Bu konuda arkadaşlarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki günlerde sonucunu açıklayacağız” dedi.

AYM’YE GÖTÜRMEK İÇİN TÜM VEKİLLERLE GÖRÜŞECEĞİM’

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, AKP’nin Meclis’ten geçirdiği “PKK yasası”na karşı mücadelenin kararlılılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirterek söz konusu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi konusunda ısrarlı olacaklarını vurguladı.

TARİHİ SORUMLULUK’

CHP milletvekileriyle de görüşeceğini belirten Yeniçeri şunları şöyledi: “MHP olarak, PKK’yı devletin resmi muhatabı yapacak ve onu terör örgütü olmaktan çıkaracak yasaya karşı en başından beri mücadele ettik. Şimdi görüyoruz ki bu yasadan cesaret alan bölücü örgüt, Diyarbakır’da PKK’lı Mahsum Korkmaz’ın heykelini dikiyor. Artık ülkemizin birliği ve bütünlüğünden yana olan herkesin bu konuda sesini yükseltmesi gerekiyor. Parti olarak bizim 52 olan milletvekili sayımız AYM’ye gitmeye yetmiyor. Ancak biliyorsunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nden yasa Genel Kurul’a geldiği sıralarda bireysel çıkışlar oldu.

Ankara’da AKP’liler dahil olmak üzere bu konuda vatansever bir tavır ortaya koyacak milletvekilleriyle de görüşeceğim. Sözde açılım yasasının Yüksek Mahkeme’ye iptal istemiyle gönderilmesi için gerekli 111 vekil sayısına ulaşmaya çalışacağız. Bugüne kadar Türkiye’nin bütünlüğü konusunda aynı duyarlılığı göstermiş diğer partilerin milletvekilerini tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyorum.”

PKK YASASINI TANIMAYAN VATANSEVER VEKİLLER VAR’

İşçi Partisi Genel Sekreter Vekili Nusret Senem, TBMM’de 110 milletvekilinin bölünme yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerine inandıklarını söyledi.

AKP’nin açılım politikasının terör örgütü liderinin heykelinin dikilmesi noktasına vardığını belirten Senem, “Bu heykelin yapılması, hazırlanması, dikilmesi bir günde olacak iş değildir. AKP hükümeti bu hazırlıktan haberdardır. Ama toplumumuzdan yükselen tepki karşısında paniklemişlerdir. Eğer tepki olmasaydı bu heykeli de sessizlikle kabullendirmek yolunu tercih edecekleri açıktır. Gerek AKP hükümetinden gerek PKK’dan karşılıklı olarak birbirini suçlayan açıklamaların yapılması göstermeliktir” dedi.

AKP, HEYKELİN SUÇ ORTAĞI’

Başbakan yardımcısı Beşir Atalay’ın Kandil’deki PKK liderleriyle ve Avrupa temsilcileriyle, İmralı’yla açılım sürecinin takvimini görüşeceklerini ilan ettiğini hatırlatan Senem, “Bir yandan bölünme sürecine tam gaz devam ederken bir yandan da PKK’yı suçlayıcı açıklama yapmaları tam bir iki yüzlülük. Açılım yasasını parlamentodan daha yeni geçirdiler. CHP’de bu yasaya destek verdi. Lice’ye dikilen heykelin suç ortağıdırlar. Açılım yasası TBMM’ye dikilen PKK heykelidir. O heykeli de yıkacağız. Basına yansıdığı gibi CHP ana muhalefet partisi olarak bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyeceğini ilan etti. PKK ile işbirliğine devam etsinler. AKP ile ortaklığa devam etsinler. Ama bu parlamentoda o yasayı tanımayan, kabul etmeyen vatanseverler vardır. TBMM’nin beşte bir üyesini teşkil eden milletvekillerinin bölünme yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerine inanıyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.