Maliye üç kuruş borcu olanı bile haczedecek

Maliye’nin yeni tebliğine göre, 5 bin liranın altındaki vergi borçları mal varlığı araştırması dahi yapılmadan elektronik ortamda haczedilebilecek

Maliye üç kuruş borcu olanı bile haczedecek
19 Eylül 2013 Perşembe 11:58

Maliye Bakanlığı Tahsilat Genel Tebliğini değiştirdi. 11 Eylül’de Resmi Gazetede yayımlanan Tebliğe göre, daha önce devletin alacağı vergi borcu için yurttaş hakkında mal varlığı araştırması yapılırken, bu 5 bin liranın altındaki tutarlar için artık yapılayacak. Ancak, mal varlığı araştırmasının elektronik ortamda yapılabilmesi durumunda tüm alacaklar için tutar sınırı olmaksızın yurt çapında mal varlığı araştırması elektronik ortamda yapılacak.

Yeni tebliğ uyarınca, alacaklı tahsil daireleri, haciz bildirisi düzenlenmek suretiyle haczedilebilecek mallardan elektronik ortamda araştırması yapılabilecek olanları, elektronik ortamda araştıracak, yetki alanlarına bağlı kalmaksızın doğrudan haciz bildirisi tebliğ etmek suretiyle haczedebilecek. Bu mallar için ayrıca, yazılı ortamda malvarlığı araştırması da yapılmayacak.

Elektronik ortamda haciz

Maliye Bakanlığına bağlı tahsil daireleri, haciz bildirisi düzenlenmek suretiyle haczedilebilecek mallardan elektronik ortamda haczi mümkün olanları yetki alanlarına bağlı kalmaksızın, elektronik ortamda haciz bildirilerinin tebliği ile ilgili kurulan sisteme göre, doğrudan ya da elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla haciz bildirisi tebliğ etmek suretiyle haczedebilecek.

Doğrudan haciz

Üstelik yeni Tebliğe göre, vergi bocu bulunan yurttaşın; PTT posta çeki hesabındaki varlıkları, tapu siciline kayıtlı gayrimenkulleri, trafiğe kayıtlı motorlu taşıtı ve hatta elektronik ortamda kayıtlarına ulaşılabilmesi halinde iş makinesi ve hava araçlarına dahi haciz uygulanacak.

Öte yandan, alacaklı tahsil dairelerince, bankalar ve Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdindeki hak ve alacakların haczi için düzenlenen ve elektronik ortamda tebliğ edilen haciz bildirileri de yine Maliye Bakanlığı ile bu konuda protokol yapmamış bankalara, amme borçlusu sayısı sınırlaması olmaksızın bir yazı ekinde liste şeklinde tebliğ edilecek.

Maliye’nin e-haciz uygulamaları daha önce de tartışmalara neden olmuştu. Yurttaştan vergi alacağını tahsil edemeyen Maliye, kişilerin bankalardaki hesaplarına bloke koydurarak borcunu ödemeye zorluyordu.

Maliye’nin yeni uygulamasına ilişkin Aydınlık’a bilgi veren Yeminli Mali Müşavir Cazim Gürbüz, vergi borcu olan yurttaşların bankadaki nakit paralarının haczedileceğini kaydetti.

Bankadaki nakit para haczedilecek

Önceden ödeme emri verilen ve ödenmeyen vergi borçlarının böylelikle elektronik ortamda doğrudan haczedileceğini belirten Gürbüz, şunları söyledi: “Ödeme emrine zaten üç şekilde itiraz edebilirsiniz; borcumu ödededim, zaman aşımına uğradı veya borcum yoktur.

Bunun dışında itiraz edemezsiniz. Gayrimenkul ve diğer mallarla ilgili hacizlerse daha sonraki mesele. Önce elektronik ortamda araştırma yapılacak nakit paranız nereden varsa vergi borcuna karşılık o haczedilecek. Yani sınır kaldırıldığı için bütün alacaklar için mal varlığınızı beyan etseniz bile işte 50 lira borcunuz dahi olsa haczedilecek.’’

RECEP ERÇİN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.