Kürtçe eğitime karşı çıkmak vicdanla bağdaşmaz

Tüm diller Allah’ın Kelam sıfatının tecellisidir ve eşit değerdedir. İnsanların, dillerin, renklerin eşitliğini kabul etmeyen bir zihniyet sorunludur ve insanlığın başına beladır. Kemalist zihniyet de Faşist bir zihniyettir. Aydınlık’ın...

Kürtçe eğitime karşı çıkmak vicdanla bağdaşmaz
19 Eylül 2014 Cuma 07:31

masumrop

Her yıl okulların açılmasıyla tartışma konusu olan Anadilde eğitimi siyasetçi ve yazar Sıdkı Zilan’la konuştuk. İşte Zilan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar:

- Bölgede konuşulan birincil dil Türkçe iken, Kürtçe eğitim nasıl yapılabilir?
Bir ülkede veya coğrafyada yaygın olarak konuşulan bir dilin varlığı, diğer dillerin öğretilmesine veya o dillerde eğitim verilmesine engel değildir. Niyet temiz olur ve adil bir bakış açısı olursa buna çare bulunabilir. Cumhuriyetin kuruluşunda Kuzey Kürdistan’da Türkçe konuşma oranı gayet düşüktü ve yaygın olarak buralarda Kurmanci, Zazaki, Arapça, Süryanice, tehcirden önce Ermenice konuşulurdu. Eğitim dili resmi okullarda Türkçe, Medreselerde Arapça ve Kürtçe idi.
Türkçenin bugünkü hakimiyeti doğal bir gelişimin ürünü değil, bir mezalimin, resmi zorbalığın ve Kemalist ideolojinin dayatması neticesindedir. Tek dilde eğitim zararlıdır. Bugün en azından iki, üç veya daha fazla dilde eğitim verilmelidir ki dünya ile rekabet edilebilsin. Kürdistan’da Kürtçe eğitim verilemeyeceğini ileri sürmek adaletle, hukukla, vicdanla bağdaşmaz.
KÜRTÇEYİ KÜÇÜMSEMEK
- Bölgedeki gençlerin çoğunluğu batıdaki üniversitelerde okuma hayali kurarken, Kürtçe eğitim veren bir okula gider mi?
Artuklu Üniversitesi’nin durumu gayet açıklayıcıdır. 10 kişilik öğrenci kontenjanı için yüzlerce, bazen de binlerce müracaat olmaktadır. Bu öğrenciler Kürtçenin iki lehçesini yanısıra, Türkçe ve başka bir dili de öğrenmektedirler. Bu konuda serbestlik olduktan sonra arz ve talep dengesi oluşur. Zorla öğrenci kaydı yapan olmadıktan sonra, talebe göre öğrenci kontenjanı artar veya azalır. Heyecana gerek yoktur, derim.
- Kurmançca veya Zazaca yazılmış, alfabe dışında ders kitapları var mı, örnekler?
Kürdistan’da zamanında yazılmış ve medreselerde okutulan yüzlerce ders kitabı vardır. Üçyüzyıl önce Ahmed’i Hani’nin Kurmanci konuşan Kürt çocuklar için yazdığı dil kitabı olduğunu bilelim. Artuklu Üniversitesi tarafından MEB için hazırlanan Kurmanci ve Zazaki ders kitapları içerik açısından gayet zengindir. Başkaca örnek kitaplar da vardır. Hakkari Üniversitesi hocaları tarafından hazırlanan matematik kitabı bile bulunmaktadır.
Lakin Cumhuriyet dönemi boyunca Kürtçenin yasaklı olması sorunuzu anlamsız kılıyor. Cezayir direnişinin önderlerinden Bin Bella, bir konferansta Fransızca konuşunca gülüşenler olmuş. O da, “haklısınız, önce bizi maymuna çevirdiniz, şimdi de bize gülüyorsunuz” demiş. Bu konuda Kürtçe veya Kürtleri küçümsemek haksızlıktır. Eleştirinin yasakçı zihniyete yönelmesi lazımdır.
EN AZ ÜÇ DİL
- Kurmançca veya Zaza dilleriyle eğitim yapacak orta öğretim kurumları ve üniversite kurmak mümkün mü?
Güney Kürdistan’da bugün Sorani lehçesinde eğitim yapılmaktadır. Arapça ve İngilizce de öğretilmektedir. Bizde de her şey mümkündür. Yüzyıl önce tek bir kelime Türkçe bilmeyen bu topluma Türkçe eğitim dayatılmış ve netice alınmışsa, kendi anadillerinde eğitimin olmayacağını ileri sürmek Faşist bir düşüncedir. Önemle belirtelim ki sadece Zazaki veya Kurmanci eğitimi veya Türkçe eğitimi zararlıdır. Kürdistan’da en az üç dilde eğitim yapılmalıdır ki dünyadaki uygulama da budur.
n Bir dille eğitim yapabilmek için, o dilin bilim dili olması şart mıdır? Bilim dili olmadan eğitim dili olur mu? Bunun örneği var mı?
Avantajlı veya daha avantajlı dil olabilir. Yoksa bilim dili olan, olmayan ayırımı yanlıştır. Keza yaygın dil tabiri kullanılabilir. Latince, Arapça, bugün İngilizce’ye bilim dili deniliyor. Bu konuda Kürtçe ile Türkçe eşit potansiyele sahiptir. Lakin eşit fırsat verilmediği için Kürtçenin yetersiz olduğu kanaati Türklerde hakimdir.
Tüm diller Allah’ın Kelam sıfatının tecellisidir ve eşit değerdedir. İnsanların, dillerin, renklerin eşitliğini kabul etmeyen bir zihniyet sorunludur ve insanlığın başına beladır. Kemalist zihniyet de Faşist bir zihniyettir.

Aydınlık’ın notu

Görüşlerine katılmadığımız yazıları da  tartışmamızı derinleştirmek ve geliştirmek için özellikle yayımlıyoruz. Tüm aydınlarımızı görüşlerini paylaşmaya çağırıyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.