Köylünün toprak zaferi

Diyarbakır'da arazilerine sahtecilikle el konulan Türkmenacı köylülerinin açtığı davada, mahkeme ihtilaflı arazide toplulaştırmayı durdurdu. Köylülerden Abdullah Atabay, "Mahkeme haklı olduğumuzu gördü" dedi Diyarbakır'da...

Köylünün toprak zaferi
28 Eylül 2013 Cumartesi 01:26

11koylutoprakzaferi

Diyarbakır'da arazilerine sahtecilikle el konulan Türkmenacı köylülerinin açtığı davada, mahkeme ihtilaflı arazide toplulaştırmayı durdurdu. Köylülerden Abdullah Atabay, "Mahkeme haklı olduğumuzu gördü" dedi

Diyarbakır'da arazilerine sahtecilikle el konulan Türkmenacı köylülerinin açtığı davada, mahkeme ihtilaflı arazide toplulaştırmayı durdurdu. Köylülerden Abdullah Atabay, duruşmanın ardından Aydınlık'a yaptığı açıklamada, "Mahkeme haklı olduğumuzu gördü. Toprak ağalığına karşı verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz" diye konuştu. İşçi Partisi Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk da kararın önemine değinerek, "Bu sorunlar Milli Hükümet'le çözülür" dedi.

Toplulaştırma istedi

Önce sahte mirasçılar bulundu, sonra sahte evrakları onaylayacak muhtarından noterine kamu görevlileri... Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Türkmenacı köylülerinin dededen kalma bin 600 dönüm arazisi, bir günde habersizce el değiştirdi. İlçenin zenginlerinden Mehmet Faruk Altay, arazileri aynı gün kendi üzerine geçirdi. 2007 yılından bu yana tapusunu elinde bulundurduğu arazileri ekip biçmedi, ama devletten 8 yıldır milyonlarca liralık destek aldı. Altay, son olarak arazilerin toplulaştırılması yasasından yararlanarak Türkmenacı köyündeki arazilerin, Köseli köyünde sahibi olduğu arazilerle birleştirilmesi için Toplulaştırma İdaresi'ne başvurdu.

İP'in ziyaretinden sonra

Bu arada arazilerine sahtekarlıkla el konulan köylüler de boş durmadı. Davalar açıldı, sahtecilik ispatlandı. Diyarbakır'daki her devlet kapısı tek tek çalındı, yetmedi Ankara'ya kadar gidildi... Köylülere bir tek İşçi Partisi el uzattı. İşçi Partisi heyetinin 23 Ağustos'ta köye gitmesi ve haberin Aydınlık'ta yayımlanmasının ardından, Toplulaştırma İdaresi, Türkmenacı'daki arazilerin toplulaştırılmasını 27 Eylül tarihinde görülecek davaya kadar durdurdu.

Karar köylünün lehine

Türkmenacı köylülerinin arazilerini geri almak için açtığı dava, dün Bismil 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Köylülere davanın takipçisi olma sözü veren İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Nusret Senem, Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk, Köylü Bürosu Başkanı Mustafa Güleç ve Diyarbakır İl Başkanı Haluk Mıhalioğlu ile TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz de duruşmada hazır bulundu. Mahkemeden köylülerin lehine karar çıktı. Hakim, Toplulaştırma İdaresi'nin durdurma kararını ve arazi üzerindeki ihtilafı dikkate alarak, toplulaştırmaya tedbir kararı koydu. Mahkeme, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için 5 Aralık gününe ertelendi.

Mahkeme, bu kararıyla Türkmenacı'daki arazilerin Mehmet Faruk Altay'ın Köseli'deki arazileriyle birleştirilmesini engellemiş oldu. Tedbir konulmasaydı, araziler toplulaştırılacak, Altay'a Köseli'deki arazilerinin yanında bin 600 dönüm daha arazi verilecek ve Türkmenacı'daki araziler de başkaları adına tapulandırılacak, köylülerin arazilerini geri alma umudu kalmayacaktı. Karar, arazilerin toplulaştırılması uygulamasının Güneydoğu'daki toprak sorununu daha da büyüttüğünü gözler önüne sermiş oldu.

'Ağalığı bitireceğiz'

Köylülerden Haydar Atabay, mahkeme kararının haklı olduklarını gösterdiğini belirterek, "Bu davada bizi yalnız bırakmayan İşçi Partisi'ne, Aydınlık'a ve Ulusal Kanal'a teşekkür ederiz" dedi.

Abdullah Atabay da, "Bu toprak ağalığına karşı verdiğimiz bir mücadeledir. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bizim mücadelemiz örnek olacak ve toprak ağalığı bitecek" diye konuştu.

'Çözüm Milli Hükümet'

Kararı değerlendiren İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk şunları söyledi: "Dün Yatağan'da termik santral işçileri ve Zonguldak'taki işçilerle beraberdik. Bugün Diyarbakır'ın Bismil köylüleri ile beraberiz. Mahkemeden çok önemli bir karar çıktı. Bu kararla Türkmenacı köylülerimiz ikili bir kıskaçtan kurtulmuş oldu. Yarın Genel Başkanvekilimiz Hasan Basri Özbey Çatalağzı işçileri ile birlikte olacak. Erdoğan 30 Eylül'de bir paket açıklayacak. Bu paketten biraz önce saydığımız kıskaçlar çıkacak. Burada bütün Türkiye'ye bir kapan kuruluyor. Tunceli'yi Dersim yapacaklar. Şimdi biz de Diyarbakır'dan diyoruz ki 'Yapamazsınız'. Çünkü Tunceli cumhuriyet demektir. Tunceli'ye dokunamazsınız, çünkü dokundurtmayız. Bunun çözümü de iktidar olmaktan ve milli hükümetten geçer."

İlyas Gümrükçü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.