Kompleksli bir nesil yetişiyor

Dr. Erdal Atabek, Türk okurunun yakından tanıdığı bir uzman yazar. Ta 1965 yılından bu yana yazdığı 20’ye yakın kitap ve yüzlerce makalede çocuk, ergen ve genç sorunlarını ele aldı. Dr. Atabek’e göre...

Kompleksli bir nesil yetişiyor
31 Ağustos 2013 Cumartesi 18:53

Dr. Erdal Atabek, Türk okurunun yakından tanıdığı bir uzman yazar. Ta 1965 yılından bu yana yazdığı 20’ye yakın kitap ve yüzlerce makalede çocuk, ergen ve genç sorunlarını ele aldı. Dr. Atabek’e göre 4+4+4 sistemi çocukta “duygusal yıkım”a yol açacak.

‘Çabuk vazgeçerler’

-Okula başlama yaşının 60 aydan 72 aya çıkarılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

60 aylık çocuk 5 yaşında, 72 aylık çocuk ise 6 yaşındaki çocuktur. Bir çocuk gelişimini 72 ayın sonuna kadar tamamlamış sayılmaz. 72 aylık çocuk 0-6 yaş eğitimine yani oku-

löncesi eğitime tabi tutulmalıdır. Bu çocuklar elbette ki zekidirler, okuduklarını anlayabilirler, yazmayı da öğrenebilirler. Ama duygusal gelişimleri zekâ gelişimlerini destekleyecek durumda değildir. O yüzden çok çabuk vazgeçerler, dikkatlerini yoğunlaştıramazlar, öğrenme süreçlerini yönetemezler. Başaramadıklarında paniğe kapılıp ağlarlar, evlerine dönmek isterler. Arkadaşlarıyla ilişki kuramazlar. O yüzden 72 ayı doldurmuş bir çocuğun okula başlaması başka bir şeydir, 60 aylığınki başka. Aileler mutsuz, rapor almaya yöneldiler. Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuda geri adım atmaya çalışıyor; çünkü sonuçları gördüler.

‘Kazancı yok’

-Bu sistemle nasıl bir nesil yetişecek sizce?

Duygusal olgunlaşma zihinsel olgunlaşmayla paralel olmalıdır. Bunun altını çiziyorum. Zihinsel olgunlaşma görsel planda olur. Şimdiki çocuklar görsel alanda daha erken geliştikleri için zihinsel olgunlaşma hızlanmıştır. Bugün 5 yaşındaki bir çocuk zekâ bakımından 30 yıl önceki 5 yaşındaki çocuğa göre birkaç puan daha ilerdedir. Ama duygusal olgunluk açısından daha geridedir. Nedeni 30 yıl önceki çocuğun daha az korunuyor olmasıdır. Korunma daima duygusal olgunlaşmayı geciktirir. Bu çocuklar duygusal bakımdan daha az olgunlaşıyor. Duygusal çatı zihinsel çatıyı taşıyamadığı zaman zihinsel çatıda birtakım korkulara ve komplekslere yol açar. Bizim dikkat etmemiz gereken şey, bu çocukların zihinsel gelişmeleri ile duygusal gelişmelerini paralel kılmaktır. 4+4+4 sistemi bu paralelliği ortadan kaldırıyor.

Çocukları daha erken okula göndermek hayatlarında bir kazanç sağlamaz. Sistem yalnızca zihinsel gelişmeye bakıyor. Birinci sınıf öğrencilerine yalnızca okuma, yazma ve matematik öğretiyoruz. Nerede kaldı duygusal gelişme? İlkokul birinci sınıfa giden bir çocuğun dikkat süresi 7 dakikadır. Çocuğun suçu yok, 7 dakikadan sonra eğer ilgisini çekecek bir şey yoksa o çocuk yaramazlık yapmak zorundadır. Bunu anlamayan bir eğitim sisteminin çocuk yetiştirme hedefine ulaşması mümkün değildir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.