KOMİSYONDA TR705 DARBESİ -(TAMAMI)

TR705 kodlu Tanrıkulu’ndan Adalet Komisyonu’nda ‘anadil’ darbesi CHP’yle değil AKP-BDP ile hareket etti CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu...

KOMİSYONDA TR705 DARBESİ -(TAMAMI)
29 Kasım 2012 Perşembe 18:12

TR705 kodlu Tanrıkulu’ndan Adalet Komisyonu’nda ‘anadil’ darbesi

CHP’yle değil AKP-BDP ile hareket etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile Binnaz Toprak komisyon üyesi olmamalarına rağmen önceki gün yapılan toplantıya katıldılar. Tanrıkulu ve Toprak’ın, komisyonda CHP’nin itirazlarına karşı çıkarken, AKP ve BDP’nin görüşlerine yakın görüşler savunmaları dikkat çekti

 

AKP’nin açlık grevlerinin bitirilmesi için şart koşulan “Anadilde savunma” ile ilgili tasarının ele alındığı TBMM Adalet Komisyonu’nda, ilginç bir durum yaşandı. CHP’li komisyon üyelerinin komisyona sunduğu muhalefet şerhindeki itirazlara, CHP milletvekilleri karşı çıktı.

CHP adına Dilek Akagün Yılmaz ile Ömer Süha Aldan’ın muhalefet şehrinde tasarının, “Anayasanın resmi dilin Türkçe olduğu ilkesine aykırı olduğu; ikinci bir resmi dil yaratma ve yargılamada da bu dili hakim kılma çabasının ürünü olduğu, yasanın üniter devletin parçalanması sonucunu doğuracağına” dikkat çekildi.

Üye değiller ama...

CIA’nın yan kuruluşu Stratfor belgelerinde “TR-705” kodu ile anılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, komisyona gelerek yaptığı konuşmada, bunların tam karşıtı görüşler savundu. Anadilde savunmayı savunma hakkı çerçevesinde değerlendirilmesini istedi. Kişinin Türkçe bilip bilmemesinin önemli olmadığını, Türkçe bilmemesinin başka dilde savunma yapmasına engel olmaması gerektiğini söyledi.

Daha sonra söz alan Binnaz Toprak da bakanın kendisine gönderdiği notu referans alarak CHP’nin muhalefet şehrinde savunulan görüşlerin tam tersi görüşler savundu.

Herkes şaşırdı

Tanrıkulu ve toprak’ın tutumu komisyonun CHP’li üyelerince tepkiyle karşılanırken, komisyondaki AKP’li ve MHP’li üyeler de şaşkınlıklarını gizleyemedi. Bazı komisyon üyelerinin birbirleri ile “Bu hangi partiden?” diye konuştukları duyuldu.

Tanrıkulu ve Toprak’ın komisyonda AKP ve BDP’nin yanında yer alması komisyondaki tartışmaları öğrenen CHP milletvekillerince şöyle değerlendirildi: “CHP’nin komisyonda alacağı tavır hukukçu milletvekillerinin toplantısında belirlendi. Sonrasında MYK’ya gitti.

Oradan da onay aldı. Şimdi MYK üyesi de olan bir milletvekilinin komisyon üyesi olmamasına rağmen komisyona gelip komisyoda CHP’yi sabote etmesi anlaşılır bir durum değildir. Komisyonda AKP’liler ‘hanginizin görüşü CHP’nin görüşü diye bizimle dalga geçer gibi konuştular. Yapılanlar çok yanlış.”

Batum: Obama’nın sopası

Süheyl Batum da, AKP’nin teklifi ile ilgili olarak, “AKP’nin Oslo’da verdiği söz gereği dünyada hiçbir ülkede karşılığı olmayan bir şey getirdi. Herkes anadilde savunma yapacak dedi, bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Avrupa İnsan Hakları Komisyonunun da bu konuda kararı var. AKP’nin getirdiği bu yasanın Obama’nın sopasıyla geldiği çok belli” dedi.

Kendisinin de ilk gün Adalet Komisyonu’na gittiğini ifade eden Batum, “CHP içinde MYK’nın aldığı bir karar var. AKP’nin taslağı bu nedenle kabul edilmeyecek denmiş. Doğrusu da bu. Ben bizim içimizden arkadaşların çıkıp buna rağmen “Ne MYKsı, ne Anayasası, ne resmi dili, biz istediğimizi söyleriz diyebileceğine inanmak istemiyorum” diye konuştu.

‘Genel Başkan’a sorun’

Konuşmamı yaparken “bazı arkadaşlar bunu bilmiyor, dinlesin” dediğini hatırlatan Batum, Ulusal Kanal’ın, “Bu CHP içinde bilinçli olarak savunuyorlarsa CHP’nin tutumu ne olur?” sorusuna da, “Bilmiyorum. Ben böyle bir şeyin bilinçli olabileceğini tahmin etmiyorum. CHP içinde bir sürü farklı insan ve bir sürü görüş var ancak MYK’nın aldığı kararlara uymakla yükümlüsün. Ama hayır biz MYK’yı tanımıyoruz. Biz birkaç kişi ‘kendimiz bir partiyiz’ diyorlarsa Genel Başkan’a sorun bunu. Bakalım ne diyecek. Ben de kendi görüşümü açıklarım” yanıtını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.