'Kırtasiye kırtasiyeciden alınır' kampanyası

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı bugün 1. sınıflar için başladı. Yeni düzenlemelerin yarattığı karmaşa hala sürse de artık kayıtlar tamam. Sıra geldi okul alışverişine. Tam da bugünlerde yüzünün...

'Kırtasiye kırtasiyeciden alınır' kampanyası
09 Eylül 2014 Salı 18:57

kirtasiyekampanya

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı bugün 1. sınıflar için başladı. Yeni düzenlemelerin yarattığı karmaşa hala sürse de artık kayıtlar tamam. Sıra geldi okul alışverişine. Tam da bugünlerde yüzünün gülmesi beklenen sektör olan kırtasiyecilik, AVM'lerin ve merdiven altı üretimin kıskacında. Bu tehdidi gören Antalyalı Kırtasiyeciler Türkiye'ye örnek bir proje yarattılar. Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası 'Kırtasiye Kırtasiyeciden Alınır' sloganıyla yola çıktı, hem küçük esnafı korumayı amaçladı, hem de çocuk sağlığının önemine vurgu yaptı. "İlaç eczaneden, kırtasiyede kırtasiyeciden alınır" diyen Kırtasiye esnafı, tüm yurttaşlara projeye destek çağrısında bulundu.

Sınavlar, yerleştirmeler, istenmeyen okullara yönlendirmeler derken kayıtlarında hemen hemen tamamlandığı yeni eğitim öğretim yılına bugün merhaba dendi, milyonlarca öğrenci için bir sonraki aşamaya gelindi. Şimdi sıra okul alışverişinde. Ayakkabılar, kıyafetler, çantalar alınacak, yeni okul dönemi için hazırlıklar tamamlanacak. Okul değince ilk akla gelen kalem, defter, silgi, renk renk boya kalemleri, okullar açıldıktan sonra ihtiyaç listelerinde ki yerini alacak. 12 ay boyunca hizmet veren Kırtasiyecilerin yüzünün güleceği ay olan Eylül ayı, her geçen gün ekonomik zorluklarla mücadele eden küçük esnaf için umut kaynağı. Birde AVM'ler, merdiven altı üretimler ve bir milyoncular olmasa. Bu umudu daha diri tutmak isteyen Antalyalı Kırtasiyeciler, örnek bir projeye imza attılar, kırtasiye ürünlerinin kırtasiyecilerden alınması için kampanya başlattılar. Nasıl ki ilaç eczaneden, et kasaptan, mobilya mobilyacıdan alınırsa kırtasiye ürünleri de kırtasiyeciden alınır. İşte bu gerçekliği yeniden kamuoyuna hatırlatan Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası 'Kırtasiye Kırtasiyeciden Alınır' kampanyası başlattı. Farklı meslek gruplarının ve büyük kırtasiye marketlerinin de desteklediği bu kampanyaya ait afişler Antalya'nın sokaklarındaki reklam panolarında ve işyerlerinin camlarında ki yerini aldı.

AVM'LER YÜZÜNDEN ESNAFIMIZ İŞSİZ KALIYOR

Antalya Fotoğrafçılar, Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, projenin amacının, 'kırtasiye kırtasiyeciden alınır algısını tüketicide oluşturmak' olduğunu söyledi. Sezon diye tabir ettikleri 9. ayda yani okulların açılacağı dönemde AVM'ler başta olmak üzere, market zincirleri ve ucuzlukcuların kırtasiyeye yönelmesinin esnafı zor duruma soktuğunu belirten Bayrak, "Yaz döneminde para kazanmadan kepengini açan, sadece hizmet olsun diye 12 ay dükkanını açık bırakan esnafımız, tam biraz iş yapıp, para kazanacağım dediği zaman işsiz kalıyor" diye konuştu.

PROJENİN DİĞER HEDEFİ ÇOCUK SAĞLIĞINI KORUMAK

Projenin küçük esnafı korumanın yanı sıra bir de çocuk sağlığını da içerdiğini belirten Balık, "Biz diyoruz ki çocuklarımızın sağlığı bizim için önemlidir. Çocukların sağlığı için kırtasiyenin kırtasiyeciden alınması gereklidir. Nasıl ki ilacı eczaneden alıyorsak, kırtasiye ürünleri de kırtasiyeciden alınır. Bu bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı. Sağlığa zararlı ürünlerin kırtasiyelerde bulundurulmadığını, bu konu ile ilgili kırtasiyelerin sürekli denetlendiğini ve esnafın işini iyi bilmesinden dolayı çocuk sağlığını etkileyecek ürünleri kırtasiyesine sokmadığını kaydeden Bayrak, verdiği şu örneklerle işin ciddiyetini ortaya koydu; "Örneğin bir fon kartonu var. Çocuk kartonu eline alındığı zaman zehir enjekte edilmeye başlıyor çünkü kanserojen madde içeriyor. Bizim kırtasiyelerimizde böyle ürün yok, milyoncu olarak tabir ettiğimiz yerlerde, pazarlarda var. Ürünleri alırken sağlıklı olduğunu bildiğimiz yerlerden almak gerekiyor. Mesela defterdeki çizgiler çocuğun göz sağlığını bozabilir. Bunu AVM yada satış pazarlamadaki bir kişi bilemeyebilir ama bizim kırtasiyeci esnafımız bunu çok iyi biliyor, bildiği içinde ona göre ürün satıyor. Örneğin versatil kaleminin yazışı çocuğun yazısını etkileyebilir. Birinci, ikinci sınıftaki bir çocuk bu kalemi kullanırsa çocuğun düzgün yazısı bozulabilir. Ucu kırılmasın diye bastıramaz, bastıramadığı içinde yazısı bozulabilir. Bir zamanlar kokulu silgiler vardı. Yıllar sonra onların zararlı olduğu öğrenildi. Bizim kırtasiyelerimizde bu silgileri de bulamazsınız. Mahallenin bakkal amcası, teyzesi neyse her mahallenin de kırtasiyeci ablası, abisi, amcası vardır. Biz kendi çocuklarımıza kullandırmadığımız ürünleri raflarımızda satmıyoruz."

KIRTASİYECİLERDEN ÇAĞRI

Yurttaşlara çağrıda bulunan Bayrak şunları söyledi; "Çocuk sağlığı bizim için önemlidir. O yüzden kırtasiyeyi kırtasiyeciden alınız ve küçük esnafa destek olunuz."

Antalyalı kırtasiyeci Metin Seren, yurttaşlardan projeye destek istedi. Sezer şöyle konuştu; "İlaç nasıl eczaneden alınıyorsa, kırtasiyelerinde kırtasiyeciden alınması küçük esnafa yaşam hakkı tanımaktır. Tüm yurttaşlarımızı bu duyarlılığa uymaya davet ediyorum" diye konuştu.

Gamze Devrim Dönmez/ Antalya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.