Kimyasallardan Ankara sorumlu

LAVROV’DAN ABD VE MÜTTEFİKLERİNİ İMA EDEN SÖZLER

Kimyasallardan Ankara sorumlu
09 Eylül 2013 Pazartesi 18:31

Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Muallim, Lavrov'a, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın G-20 zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Suriye konusundaki tutumundan dolayı teşekkür mesajını iletti. Muallim, "Başkan bana Devlet Başkanı Putin'e G-0 zirvesindeki tutumundan dolayı şükranlarını ve selamlarını iletmemi istedi" dedi.

Görüşmeden sonra Lavrov ve Muallim ortak basın toplantısı düzenledi.

21 Ağustos'ta Şam yakınlarında gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal silah kullanımının önceden planlanarak sahneye konulan bir tezgâh olduğunu söyleyen Lavrov, "Muhalifler yaptıkları işlerin görüntülerini çekinmeden internete yüklüyorlar. Elimizde bu olayın önceden planlanıp sahlenen bir senaryo olduğuna dair kanıtlar var. Uluslararası Komisyonu üyesi Carla del Ponte'nin profesyonel bir değerlendirmesi var. Del Ponte'de muhalefetin kimyasalları kullandığına dair bilgiler var" dedi.

Tek yol siyasi çözüm

Lavrov, G-20'nin Petersburg Zirvesi'nde Rusya arabuluculuğunda ABD ve Suriye arasında bir "anlaşma" yapıldığına dair haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı sorusuna, "Rusya'nın politikasında, Suriye halkının arkasından herhangi bir anlaşma söz konusu olamaz. Bu hep böyle olacak" dedi.

Lavrov, Suriye sorununun siyasi yollarla çözümü konusunda hâlâ umutlu olduğunu belirtti. ABD yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde onlara savaşa değil 2. Cenevre konferansına odaklanmalarını tavsiye ettiklerini belirten Lavrov, Suriye sorununun ve akan kanın durmasının tek yolunun siyasi çözüm olduğunu söyledi.

Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunun herkes tarafından bilindiğini hatırlatan Lavrov, Suriye krizinde barışçıl çözüm yollarının, askeri müdahale dahil alternatifi bulunmadığını söyledi. Suriye'ye karşı bir askeri müdahale olursa sadece bu ülkede değil tüm Ortadoğu'da gerilimin yükseleceğine işaret eden Lavrov, Moskova'nın Suriye'de politik çözümle ilgilenen tüm tarafları ülkesine davet ederek ortak hareket etmeye hazır olduğunu belirtti.

Muallim: İddialar bahane

Suriye'ye askeri müdahaleyi önlemek için Lavrov ile fikir alışverişinde bulunmak için Moskova'ya geldiğini söyleyen Muallim ise, "Şimdiye kadar birçok defa Cenevre-2 Konferansı'na hiçbir ön koşul olmadan katılacağımızı ifade ettik. Biz hazırız. Ama ABD'nin hamlesinden sonra ne olur bilmiyorum. Belki bir roket gelir ve konferansı götürür" diye konuştu. Bütün taraflarla diyaloğa açık olduklarını ve politik çözüm şansının halen var olduğunu ifade eden Muallim, BM uzmanlarının ve denetçilerinin istenildiği zaman Suriye'ye gelerek incelemede bulunabileceğini kaydetti.

Muallim, ABD'nin kimyasal silahla ilgili iddialarının bir bahaneden ibaret olduğunu belirterek ABD'yi El Kaide'ye destek vermekle suçladı. Muallim, "Washington'un özellikle de bölge barut fıçısına dönmüşken Nusra Cephesi'nin yararına olan bu saldırıda ne çıkarı olduğunu sormak hakkımız. Obama, bu saldırıyı nasıl izah ediyor? Halbuki bu saldırı 11 Eylül saldırısını düzenleyenlerin lehinedir" dedi. DIŞ HABER SERVİSİ


Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Muallim, Lavrov’a, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın G-20 zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Suriye konusundaki tutumundan dolayı teşekkür mesajını iletti. Muallim, “Başkan bana Devlet Başkanı Putin’e G-0 zirvesindeki tutumundan dolayı şükranlarını ve selamlarını iletmemi istedi” dedi.

Görüşmeden sonra Lavrov ve Muallim ortak basın toplantısı düzenledi.

21 Ağustos’ta Şam yakınlarında gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal silah kullanımının önceden planlanarak sahneye konulan bir tezgâh olduğunu söyleyen Lavrov, “Muhalifler yaptıkları işlerin görüntülerini çekinmeden internete yüklüyorlar. Elimizde bu olayın önceden planlanıp sahlenen bir senaryo olduğuna dair kanıtlar var. Uluslararası Komisyonu üyesi Carla del Ponte’nin profesyonel bir değerlendirmesi var. Del Ponte’de muhalefetin kimyasalları kullandığına dair bilgiler var” dedi.

Tek yol siyasi çözüm

Lavrov, G-20’nin Petersburg Zirvesi’nde Rusya arabuluculuğunda ABD ve Suriye arasında bir “anlaşma” yapıldığına dair haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı sorusuna, “Rusya’nın politikasında, Suriye halkının arkasından herhangi bir anlaşma söz konusu olamaz. Bu hep böyle olacak” dedi.

Lavrov, Suriye sorununun siyasi yollarla çözümü konusunda hâlâ umutlu olduğunu belirtti. ABD yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde onlara savaşa değil 2. Cenevre konferansına odaklanmalarını tavsiye ettiklerini belirten Lavrov, Suriye sorununun ve akan kanın durmasının tek yolunun siyasi çözüm olduğunu söyledi.

Rusya’nın Suriye konusundaki tutumunun herkes tarafından bilindiğini hatırlatan Lavrov, Suriye krizinde barışçıl çözüm yollarının, askeri müdahale dahil alternatifi bulunmadığını söyledi. Suriye’ye karşı bir askeri müdahale olursa sadece bu ülkede değil tüm Ortadoğu’da gerilimin yükseleceğine işaret eden Lavrov, Moskova’nın Suriye’de politik çözümle ilgilenen tüm tarafları ülkesine davet ederek ortak hareket etmeye hazır olduğunu belirtti.

Muallim: İddialar bahane

Suriye’ye askeri müdahaleyi önlemek için Lavrov ile fikir alışverişinde bulunmak için Moskova’ya geldiğini söyleyen Muallim ise, “Şimdiye kadar birçok defa Cenevre-2 Konferansı’na hiçbir ön koşul olmadan katılacağımızı ifade ettik. Biz hazırız. Ama ABD’nin hamlesinden sonra ne olur bilmiyorum. Belki bir roket gelir ve konferansı götürür” diye konuştu. Bütün taraflarla diyaloğa açık olduklarını ve politik çözüm şansının halen var olduğunu ifade eden Muallim, BM uzmanlarının ve denetçilerinin istenildiği zaman Suriye’ye gelerek incelemede bulunabileceğini kaydetti.

Muallim, ABD’nin kimyasal silahla ilgili iddialarının bir bahaneden ibaret olduğunu belirterek ABD’yi El Kaide’ye destek vermekle suçladı. Muallim, “Washington’un özellikle de bölge barut fıçısına dönmüşken Nusra Cephesi’nin yararına olan bu saldırıda ne çıkarı olduğunu sormak hakkımız. Obama, bu saldırıyı nasıl izah ediyor? Halbuki bu saldırı 11 Eylül saldırısını düzenleyenlerin lehinedir” dedi. DIŞ HABER SERVİSİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.