Kimyasal ‘galip’ Esad’ın işi değil

ABD, kukla işlevi olmayan ne kadar bağımsız ya da milliyetçi hükümet varsa hepsini yok etmek istiyor. ABD bütün Ortadoğu’yu Batı çıkarları için yeni sömürgeci köleciliğe dönüştürmek istiyor...

Kimyasal ‘galip’ Esad’ın işi değil
01 Eylül 2013 Pazar 18:42

Amerikan solunun önemli isimlerinden Brian Becker Aydınlık’a, Amerikan muhalefetin Obama hükümetinin Suriye politikasına karşı tepkisini anlattı. ABD meclis üyelerini eleştiren Becker, Suriye müdahalesinin BOP’un parçası olduğunu ve amacın Ortadoğu’yu sömürgeci köleliğe dönüştürmek olduğunu anlattı. Türkiye ile ilgili ise ABD’nin tek derdinin Türkiye’yi NATO’da tutmak olduğunu belirtti. İşte sorularımız ve yanıtları:

ABD esas ortağını kaybetti

Sizce ABD ve Batı koalisyonu Suriye’ye müdahale edecek mi?

Obama yönetimi Suriye’ye karşı

Askeri müdahaleler yapmayı planlıyor. Ama birçok siyasi engel ve tepki var. ABD içinde çok geniş bir muhalefet var. Ayrıca İngiliz Meclisi Avam Kamarası Suriye’ye müdahalede ABD’ye katılmak için yetki veren tezkereyi geçirmeyince, ABD esas ortağı İngiltere’yi de kaybetti. Obama yönetimi yine de, bu saldırgan siyaseti yürütmekte kararlı görünüyor.

oSuriye müdahalesinin ABD içinde etkisi nasıl?

Amerika çapında sayısız kent ve kasabada seferber oluyoruz, ülkenin her yerinde Suriye’ye karşı girişilen bu saldırganlık başlamadan durdurmak için protestolar düzenliyoruz. Ancak zamana karşı yarışıyoruz.

ABD milletvekilleri koyundur

Peki hangi siyasi gruplar muhalefet ediyor? ABD meclisi içinde de karşı çıkan milletvekilleri ya da bir grup var mı?

Amerikan meclis üyeleri koyundur. Gerçek anlamda seslerini çıkaramıyorlar. Amerikan Anayasasına göre savaşı ancak meclis ilan edebilir. Sadece halkın seçilmiş temsilcileri askeri güce yetki verebilir. Ancak Obama buna rağmen konuyu tartışmak için meclisi toplarlama ihtiyacı bile hissetmedi. İngiltere’de Avam Kamarası’nda bir tartışma olduğunu görüyorsunuz. Amerika’daki sözde demokrasi ise, savaş ile barış meselesindeki en temel tartışmayı bile engelliyor.

Peki bir müdahale olursa, Amerikan ekonomisi bunu taşıyabilir mi?

Savaş, Amerikan şirketleri için kâr kaynağıdır ve bunlar için her zaman iyidir. Ama Amerikan halkı için iyi değildir, çünkü 30 ila 40 milyon arasında işsiz var Amerika’da; okullara ödenek verilmiyor, para kesiliyor; işçi sınıfı ailelerinin gelirleri giderek azalıyor; birçok kamu çalışanı para olmadığı gerekçesiyle işten atılıyor. Fakat hükümetin savaş için her zaman parası oluyor, yani bu durum silah şirketleri için bir çeşit sübvansiyon; her fırlatılan güdümlü füze(kruz/seyir füzesi) 1 milyon dolar değerinde, yani mesele bu; füzeler her fırlatıldığında yeniden sipariş verilir. Dolayısıyla bu silah üreticileri ve askeri sanayi kompleksi için bir çeşit refah anlamına gelmektedir.

Suriye BOP’un parçası

Sadece mesela silah sanayisini kalkındırmak ise, neden hedef Suriye? ABD herhangi bir başka ülkeye de müdahale edebilirdi? Suriye olmasının stratejik nedeni nedir?

Stratejik neden yalnızca Suriye değil, Ortadoğu bölgesidir. ABD, kendisi için kukla işlevi olmayan ya da Amerikan çıkarı için vekillik yapmayan ne kadar bağımsız ya da milliyetçi hükümet varsa hepsini yok etmek istiyor. Irak, Suriye, Libya yıkım için hedef alınmıştır, çünkü bu rejimlerden her biri 1940’lar, 50’ler, 60’ların sömürgecilik karşıtı projesini temel alıyordu. Batı bunu tersine çevirmek istiyor. Ve bütün Ortadoğu’yu Batı çıkarları için yeni sömürgeci köleciliğe dönüştürmek istiyor.

Sanırım bu hedefin adı da Büyük Ortadoğu Projesi?

Evet.

Kimyasalda asıl soru şu: Kimin işine yaradı?

Suriye’ye gelecek olursak, son kimyasal saldırıyı kim yaptı? Gerçekten de Esad mı yaptı, yoksa bir başka grup mu var?

Bunu tam olarak bilemiyoruz. Ama böylesine konularda şuna bakmak lazım: Bu kimyasal saldırıdan kim faydalanıyor, kimin işine geliyor? Bu Esad değil, çünkü Esad savaşı kazanmaktaydı. İsyancılar ve silahlı gruplar ise savaşı, NATO ya da ABD müdahalesi olmadan kazanamazlar. Kimyasal silah kullanmak ise, -iki tarafın da çok iyi bildiği gibi- Amerikan müdahalesini tetikleyecekti.

Meseleye temel bir araştırma aracı kullanarak yaklaşırsak: Yani “bu suçtan kim faydalanmaktadır?” sorusunu sorarsak, bunun yanıtı “isyancı güçler”olur. Kimyasal silahı aslında kimin kullanmış olduğunu bilemiyoruz ama Esad’ın bu koşullarda kimyasal silah kullanmakta sıfır çıkarı olduğunu biliyoruz.

ABD’nin 300 kişilik grubu olabilir

Fransız Le Figaro gazetesi, Amerika’nın eğittiği 300 kişilik bir silahlı grubun Suriye’ye girdiğini ve Şam’da Esad’a karşı savaşacaklarını bildirmişti. Sizce saldırıları bu grup yapmış olabilir mi?

Böyle bir ihtimal çok yüksek. Tabii tam olarak bilemiyoruz. Amerikan ajanları olabilir, MOSSAD olabilir; şu an tam olarak kimse bilemiyor. Ama bir şey var, askeri açıdan bakarsak, gecenin bir yarısı sivillerin oturduğu bir mahalleye kimyasal silah saldırısı düzenlemek askeri açıdan herhangi bir anlam ifade etmiyor. Tarihsel olarak kimyasal silahlar, ilerleyen ve güçleri karşı konulamaz düzeye ulaşan düşmanın ilerleyişini durdurmak için kullanılan korkutucu, zehirli silahtır. Askeri açıdan bakarsak Esad hükümetinin bu siyasi koşullarda evlerinde uyuyan sivillere karşı böyle bir silah kullanmasının hiçbir mantığı yok.

Obama yönetimi, Esad yönetimini Suriye’nin meşru hükümeti olarak tanımadığını ilan etmişti. Peki o zaman ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’i geçen günlerde neden aradı?

İkili bir oyun oynuyorlar. ABD tabii ki resmi ve yasal olarak Suriye’deki egemen hükümetin varlığını tanıdı ve Dışişleri Bakanı gibi bakanları orada tuttu. Ama aslında ABD, özellikle de zayıf ve küçük ülkelerde, yıkım için hedef alınan ülkelerde egemenliği fazla önemsemez. Diplomasi yıkım olan gerçek niyetin üzerini örtmek için bir incir yaprağıdır ve bu yıkım genellikle askeri güç kullanmakla sonuçlanır.

Suriye kaynakları Le Figaro’nun sözünü ettiği 300 kişilik bu grubun Suriye Ordusu tarafından imha edildiğini ve Kerry’nin bu nedenle Muallim’i aradığını belirtiyor. Bu konuda başka bilginiz var mı?

Daha fazla bilgimiz yok ama kesinlikle öğrenmek isteriz ve bu durumun gerçek olduğu ortaya çıkarsa hiç şaşırmayız.

Teşekkür ediyorum


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.