KESK’te ‘Akil Adam’ depremi- (TAMAMI)

Lami Özgen’in ‘Akil Adam’ olmasına itiraz eden 10 ESM üyesi istifa etti. Sendikanın Genel Mali Sekreteri Ali Berberoğlu da, Özgen’e ‘Bir an önce Komisyon’dan çekil’ çağrısı yaptı

KESK’te ‘Akil Adam’ depremi- (TAMAMI)
12 Nisan 2013 Cuma 22:41

AKP Hükümeti’nin 63 kişilik ‘Akil Adamlar’ Komisyonu’nda sendikacıların yer alması sendikal camiada tartışmalara neden oldu. Memur-Sen ile ‘Akil Adamlar’ Komisyonu’nda aynı masaya oturan KESK dün yapılan toplu istifalarla sarsıldı. KESK Genel Mali Sekreteri Ali Berberoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen’e ‘Akil Adamlar’ Komisyonu’ndan çekilme çağrısı yaparken, KESK’e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM)’nin Bursa Şubesi’nde de toplu istifalar başladı.

KESK, Türk-İş, Hak-İş ve Memur-Sen’in tabanından yöneticilere tepkiler gelmeye başladı. Özelikle KESK Genel Başkanının Komisyon’da yer alması, KESK’te büyük tartışmalara neden oldu. KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in 21 Mart’ta yaptığı açıklamada Öcalan’ın fikirlerini desteklediğini açıklaması ile başlayan tartışma Özgen’in ‘Akil adam’ olmasıyla birlikte sendikadan istifalara neden oldu. KESK’te ilk istifa Enerji Sanayi Maden Hizmet kolundan geldi.

‘Sınıf çıkarları yok sayılıyor’

ESM Bursa Şubesinden Yönetim Kurulu üyesi Volkan Türkyılmaz, 10 üye ile birlikte KESK’ten istifa etti. Aydınlık’a konuşan Türkyılmaz şunları söyledi: “Bu açılım sürecini biz ihanet süreci olarak değerlendiriyoruz. KESK Genel Başkanının da bu Komisyon içerisinde yer almış olması kabul edilemez. Sınıf çıkarları yok sayılıyor. Bizde buna karşı çıktık. Daha öncede basın açıklamasıyla bu eleştirilerimizi dile getirmiştik. ‘Akil Adamlar’ Komisyonu’na dahil olunca bizde toplu olarak istifa ettik. Bu tartışma diğer illerde de var. Özellikle kendisini sosyal demokrat, Atatürkçü olarak tanımlayan, Cumhuriyet, vatan kaygısı taşıyan emekçi kesimlerin hepsin de var. Bu rahatsızlıklar uzun zamandır vardı. Uzun yıllardır aynı örgütte olmanın getirisiyle de KESK içinde kalalım ve mücadele edelim fikri yaygındı. Ancak bu işin böyle olmayacağı anlaşıldı. Bu süreçte bu istifalar daha çok yaşanacaktır.” Tartışmanın yaşandığı diğer bir örgüt olan ESM Ankara 1 Nolu Şubesinin de, Pazartesi günü Özgen’in ‘Akil Adamlar’ Komisyonu’na girmesini değerlendirmek üzere toplanacağı öğrenildi.

Lami Özgen’e çekil çağrısı

Özgen’e bir tepkide merkez yöneticilerinden geldi. KESK Genel Mali Sekreteri Ali Berberoğlu, Lami Özgen’e Komisyon’dan çekilme çağrısı yaptı. Aydınlık’a konuşan Berberoğlu, Özgen’in ‘Akil Adamlar’ Komisyonu’na girmesine ilişkin, KESK’in kurumlarında alınmış bir karar olmadığını belirterek, kararın Genel Başkanın şahsi kararı olduğunu ifade etti. AKP’nin ‘Akil Adam’ Komisyonu’nu sadece kendi yandaşlarından oluşan bir çoğunlukla oluşturduğunu dile getiren Berberoğlu, “Bize yıllardır verdiğimiz bu mücadelede, bedel ödetmeye çalışanlar, hatta Genel Başkanımıza ‘terörist’ muamelesi yapanlar, halen yargılayanlar, birden bire Genel Başkanı’mızı ‘Akil İnsan’ görmeye kalkmıştır” diyerek AKP’ye tepki gösterdi. Özgen’nin birden bire Komisyon’a dahil edilmesinin düşündürücü olduğunu aktaran Beberoğlu, “Barışa ilişkin KESK’in yaptıkları ortadadır. Bütün bedellerine rağmen de KESK bundan vazgeçmemiştir” dedi.

‘Komisyon AKP projesine katkı sağlayacaktır’

KESK’in barışa yapacağı katkılar için, ülkede yaşanan sorunların demokratik yöntemlerle çözümü için ne AKP’ye ne de AKP’nin ‘Akil İnsanlar’ Komisyonu’na ihtiyacı olmadığını ifade eden Berberoğlu, KESK’in bu Komisyonlar’da bulunmasının da KESK’in barış sürecine yapacağı katkıları engelleyeceğini savundu. Berberoğlu, “Ben kendi adıma Genel Başkan’ın bir an önce bu Komisyon’dan çekilmesini talep ediyorum. Bu Komisyon ne yaparsa yapsın dönüp dolaşıp AKP’nin projesine katkı sağlayacağı kesindir. Bu nedenle de Genel Başkan’ın bir an önce Komisyon’dan çekilmesini istiyoruz. Üstelik örgütümüzde bu konuda rahatsızlıklar vardır. Rahatsızlıkların giderilmesi konusunda gereğini yapmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. KESK’lilere de çağrı yapan Berberoğlu, “Bundan rahatsız olanlar vardır. Ancak süreç tamda birlik bütünlük olma zamanıdır. Her üyemizin sürece ilişkin eleştirisini sunma hakkı vardır. Ancak örgütümüzden bu nedenle hiçbir arkadaşımızın ayrılmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.