Kerry’nin 3. ziyareti yol haritası için -(TAMAMI)

20 Nisan toplantısında bunlar konuşulacak

Kerry’nin 3. ziyareti yol haritası için -(TAMAMI)
12 Nisan 2013 Cuma 22:29

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bir buçuk ay içinde üçüncü kez Türkiye’ye gelmesine vesile olan 20 Nisan’daki “Suriye Dostları’nın Çekirdek Grubu,” 2014’te yapılacak olan Suriye cumhurbaşkanlığı seçimine kadar izlenecek yol haritasını belirleyecek.

Çekirdek Grup’ta ABD ve AKP hükümetinin yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün bulunuyor.

Ortadoğu siyasi gözlemlerinin değerlendirmelerine göre, Grubun öncelikle üzerinde duracağı konular şunlar:

1. Suriye yönetimi, üçüncü yılına giren örtülü savaşla yıkılmadı ve halk desteğini yitirmedi. Bu koşullarda yeniden dış askeri müdahalenin kaşullarını zorlamak mümkün mü?

2. PYD’nin ve terör çetelerinin kuzeyde Türkiye sınırları yakınlarında hakim olduğu bölgeler nasıl fiili tampon bölgeye dönüştürülebilir? Türkiye’yi terk edecek olan PKK’nın silahlı gücü bu amaçla nasıl kullanılabilir? Benzer fiili durum Suriye-Ürdün-İsrail işgali altındaki Golan üçgeninde güneyde yapılabilir mi?

3. Başına buyruk hareket eden, hatta sık sık birbirleriyle de çatışan terör grupları nasıl Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutası altında birleştirilebilir? PKK/PYD ile birleşik ÖSO arasında nasıl bir ittifak kurulabilir?

4. Bütün bu yapı, ABD’nin Suriye Ulusal Muhalefet Koalisyonu’nda (SUKO) başbakan seçtirdiği ABD vatandaşı Gassan Hitto’ya nasıl bağlanabilir? Hitto’nun başbakan seçtirilmesinin SUKO’da yol açtığı dağılma nasıl önlenebilir? ÖSO Hitto’nun emrine nasıl sokulabilir? Hitto Suriye toplumuna nasıl pazarlanabilir?

Tampon nasıl olacak?

Siyasi gözlemcilere göre, toplantıda dış askeri müdahale konusuna usulen değinilse bile, fazla üzerinde durulmayacak. Toplantıdan sonraki açıklamada, “bütün seçenekler masada” ifadesiyle geçiştirilecek.

Gözlemciler, açılımın arkasından PKK militanlarının bir bölümünün Suriye’nin kuzeyine kaydırılarak kamplara yerleştirilmesinin ve İsrail’in güneyde terör gruplarına açıkça destek vermesinin yeni bir durum yarattığı görüşünde. Bu yeni duruma göre, kuzeyden ve güneyden tampon bölge konusu ve tampon bölgede SUKO’nun ABD vatandaşı başbakanı Hitto’nun otoritesinin kurulması, PKK/PYD’nin bu kurguya dahil edilmesi asıl konuyu oluşturacak.

Birleştirme kampanyası

SUKO liderlerinden Heysem Melih, bütün silahlı çetelerin birleştirilmesini amaçlayan bir kampanya başlatıldığını açıkladı. Melih, bütün terör gruplarının “ÖSO genelkurmayının çatısı altında toplanacağını” belirtti. Nusra Cephesi ise ÖSO’nun “çatısı altına davet edilmeyecek”.

Ancak, kampanyanın ciddi bir sonuç vermeyeceği ifade ediliyor. Buna göre, Suriye içinde silahlı eylem yapan ABD’ye mesafeli bağımsız gruplar, Nusra Cephesine yönelecekler ve “ABD’nin çatısı” diye nitelenen SUKO’nun otoritesi altına girmeyecekler. SUKO, ÖSO da dahil hiçbir silahlı örgüt üzerinde doğrudan etki kuramayacak. ÖSO, ABD’nin seçtirdiği Başbakan Hitto’yu tanımadığını açıklamıştı.

‘Herkes bildiğini okuyor’

Gözlemciler, SUK’tan SUKO’ya dönüşen Suriye daş muhalefetinin geçen iki yıl boyunca ülke içinde taban oluşturamadığına Suriye’deki çete başlarının kendi bildiklerini okuduklarına işaret ediyor. Lübnanlı politikacı Radvan Murtada şunları söylüyor:

“İsyancı grupların yapısı da savaş alanındaki durumu etkiliyor. Nusra Cephesi, birleşik komuta ve açık şekilde kurulan eylem koordinasyon sistemine sahip bir örgüt iken, ÖSO, neredeyse bağımsız komutanların önderliğindeki birçok silahlı gruptan oluşuyor. Fakat ÖSO ve Nusra Cephesi, hükümet ordusuna karşı savaştığı sürece aynı tarafta bulunuyor. Şu veya bu nedene Suriye ordusu tarafından kontrol edilmeyen bölgelerde ganimet bölünmesi, silahlı çatışmalara dönüşen ihtilaflara yol açıyor.”

Suriye ordusundan büyük kuşatma

Suriye ordusu Şam’ın bazı dış semtlerinde çok sayıda teröristi kuşatma altına aldı.

Rusya El Yovm televizyonu, Suriye ordusuyla silahlı gruplar arasında Şam’ın dış semtlerinde benzersiz şiddette çatışmalar yaşandığını belirterek, silahlı grupların en önemli lojistik ikmal hatlarını kesen Suriye ordusunun militanları geniş bir sahada kuşatma altına aldığını bildirdi.

Suriye ordusunun ilk defa silahlı gruplara ait lojistik ikmal hatlarını kesmeyi başardığını belirten televizyon, Suriye güvenlik güçlerinin kuşatmasının 50 kilometre karelik bir alana yayıldığını kaydetti.

Televizyonun haberine göre, kuşatma Şam’ın güneydoğusundaki Uteybe köyünden kuzeydoğusundaki Adra köyüne kadar uzanıyor. Suriyeli bir askeri yetkili, kuşatma altına alınan bu eksenin çetelerin ana lojistik ikmal hattı olduğunu söyledi. Suriyeli askeri yetkili, bu çatışmada kazanılacak zaferin Şam’ı silahlı grupların saldırılarına karşı daha güvenli hale getireceğini belirterek, Suriye ordusunun bölgedeki operasyonunun serbest ticaret ve sanayi bölgesi olan Edra’yı terör gruplarının işgalinden koruduğunu, nihai bir temizliğe kadar buradaki silahlı grupların kuşatma altında tutulacağını ifade etti.

İbrahimi Arap Birliği’ni suçlayarak istifa edecek

BM ve Arap Ülkeleri Birliği Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi ciddi bir şekilde görevinden istifa etmeyi düşünüyor. Lübnan’da yayınlanan Safir gazetesinin Kahire’deki diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre, İbrahimi 18 Nisan’a kadar istifa etme kararı alabilir.

Böyle bir adımın nedeni olarak İbrahimi’nin mart sonunda Doha’da yapılan Arap birliği zirvesinin ardından Arap Birliği yönetimi ile düştüğü görüş farklılıkları gösteriliyor. Bu toplantıda Suriye’nin yeri uzlaşmaz muhalefete verilmişti. Arap Birliği kararı da isyancılara askeri yardım yapılması için yeşil ışık yakmıştı.

Kahire kaynaklarının belirttiğine göre, İbrahimi istifa mektubunda Arap Birliği’ne “Suriye devletinin ve toplumunun yıkılması, ayrıca Suriye’nin bir ortak Arap gücü olarak zayıflatılması” suçlamasında bulunmayı düşünüyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.